شنبه, 15 دی 1397 ساعت 04:00
کد خبر: 51387

اطلاعات تکميلي

  • اجرا نشدن قانون بانک مرکزی کمکی برای سارقان حرفه ای

بانک ها سارقان را یاری می کنند!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد مدتی است سرقت‌هایی به ‌صورت اسکیمینگ(Skimming)  خبر‌ساز شده‌؛ این نوع از سرقت‌ها از طریق عابر بانک صورت می‌گیرند و شیوه کار بسیار ساده و البته حرفه‌ای است.

در این نوع از سرقت، سارق یک بخش جدیدی را به عابربانک متصل می‌کند که تفاوت بسیار کمی با شکل اصلی عابربانک دارد. از طریق این بخش کاربری که کارت خود را وارد دستگاه می‌کند تا کار‌های مورد نظر خود را انجام دهد، سارق می‌تواند تمام اطلاعات کارت را ذخیره کند. حال نوبت به پسورد یا همان رمز می‌رسد. برای این کار دو روش در اسکیمینگ وجود دارد. در روش اول یک دوربین بسیار کوچک زیر دستگاه فوق‌الذکر قرار می‌گیرد که در حین وارد کردن اطلاعات توسط کاربر، آن‌ها را ضبط می‌کند و در اختیار سارق قرار می‌دهد. روش دوم نیز بدین صورت است که در آن یک کیبورد جدید را روی کیبورد قبلی دستگاه قرار می‌دهند که از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به نسخه اصلی است و این پنل جدید اطلاعات وارد شده توسط کاربر را ذخیره می‌کند که این اطلاعات شامل رمز عبور وی نیز می‌شوند.

تا اینجای کار سارق اطلاعات کارت و رمز عبور فرد را دارد. در این مرحله باید وی یک کارت خام به‌دست آورد که در بانک‌ها به و‌فور یافت می‌شود. حال سارق باید اطلاعات را روی کارت جدید بریزد و سپس با این کارت به‌سراغ یک عابر بانک برود و خیلی عادی پول موجود را تا سقف مورد قانونی در روز دریافت کند یا از طریق کارت‌خوان‌های فروشگاهی کالایی را خریداری کند.

اسکیمر ایده بسیار جالبی است و البته برای بانک‌ها نیز تهدید بزرگی محسوب می‌شود. اما نکته منفی ماجرا این است که در ایران نیز برخی از سارقان از این روش استفاده می‌کنند که اغلبشان دست‌گیر شده‌اند. البته این موضوع غیرقابل حل نیست و بانک‌ها می‌توانند با نصب دستگاه‌های آنتی‌اسکیمر (Anti Skimmer) روی عابربانک‌ها از این موضوع جلوگیری کنند. گفتنی است که این دستگاه‌ها در کمترین حالت قیمتی ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی برای بانک دارند و در بیشترین حالت نیز ۵ میلیون ۶۰۰ هزار تومان هستند. اما هرچه که باشد، در حال حاضر بانک‌ها موظف به نصب این دستگاه‌ها روی عابربانک هستند و چندی پیش بانک مرکزی قانونی را اجرا کرد که بانک‌ها را مجبور به نصب آنتی‌ اسکیمر می‌کند. البته گفتنی است که این موضوع در تمام عابر بانک‌ ها در حال حاضر اجرا نشده است.

البته عابر بانک تنها جایی نیست که سارقان می‌توانند از طریق اسکیمر وارد عمل شوند. کارت‌خوان های فروشگاهی نیز امکان نصب اسکیمر را دارند که در ایران نیز مواردی از این نوع سرقت کشف شده است.

سرقت اسکیمینگ از طریق کارت‌خوان‌ها بدین شکل است که سارق، اسکیمر را روی دستگاه نصب می‌کند و سپس فروشنده که کارت‌خوان را پشت پیشخوان قرار داده، کارت مشتری را روی آن می‌کشد و سپس رمز نیز توسط فروشنده وارد می‌شود و به همین سادگی تمام اطلاعات فرد در اختیار سارق قرار می‌گیرد.

دستگیری ۵ کلاهبردار در حوزه اسکیمر

چندی پیش سرهنگ تورج کاظمی رئیس پلیس فتا تهران بزرگ ضمن بیان اینکه یکی از راه‌های مقابله با کلاهبرداری در حوزه اسکیمر کاهش خطرپذیری و ریسک بوده که لازمه آن انجام چند اقدام است، افزود: در قدم اول زمانی که شهروندان به فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنند، فرهنگ انجام مراحل پرداخت باید نهادینه شود یعنی اینکه خود خریداران رمز کارت بانکی را وارد کنند که این امر هیچ منع قانونی ندارد. یک بستری است که باید در اختیار خریداران قرار بگیرد.

وی ضمن اشاره به اینکه کارت بانکی فرآیند خرید را تسهیل می‌کند، تصریح کرد: در قدم دوم فرهنگ دیگری که باید در بین شهروندان نهادینه شود این است که آن‌ها خرید‌های خرد خود را به صورت نقدی و همانند گذشته انجام دهند.

رئیس پلیس فتا پایتخت ادامه داد: شهروندان از یک مکان مطمئن از دستگاه خودپرداز مبلغ کمی را به جهت خرید از دستگاه دریافت کنند و خرید‌های خرد خود را به صورت نقد تسویه کند، به طور مثال گاهی اوقات مشاهده شده است که در نانوایی‌ها هم برای پرداخت قیمت یک عدد نان از کارت بانکی و دستگاه پز استفاده می‌شود، لذا شهروندان خرید‌های روزمره خود را به صورت نقدی تسویه کنند تا آسیب‌پذیری کمتر شود.

سرهنگ کاظمی بیان کرد: در قدم سوم شهروندان از مکان‌هایی خرید کنند که احتمال شک، تردید، فریب و ایجاد طعمه در مشتری کم باشد. به عنوان مثال در یک فروشگاه میوه و تره بار قیمت موز ۱۰-۱۵ هزار تومان است، افراد سودجو قیمت این محصول را به عنوان مثال ۸ هزار تومان درج می‌کنند و از طرفی خریدار با دیدن قیمت کمتر محصول به نسبت دیگر فروشگاه‎های عرضه رغبت می‌کند تا این محصول را خریداری کند و در زمان پرداخت وجه به راحتی کارت بانکی خود را در اختیار سودجویان قرار می‌دهند.

وی با بیان اینکه شهروندان از فروشنده‌های دوره گرد و بدون مجوز خرید نکنند، گفت: پلیس توانایی کنترل کلی و نظارت بر این افراد را ندارد چرا که نه امکانات کافی وجود دارد و نه توانایی کنترل تک تک این فروشنده‌ها را دارد به علاوه دستگاه‌های پز به تنهایی مشکل خاصی ندارد، با این دستگاه‌ها دو کار را می‌توان انجام داد؛ اول اینکه اطلاعات کارت بانکی را کپی کرد و دوم انتقال وجه توسط دستگاه‌های پز انجام شود که انجام مورد دوم صحیح و قانونی است.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در توصیه‌ای خطاب به شهروندان بیان کرد: دارندگان کارت‌های بانکی به صورت دوره ‌ای رمز کارت بانکی خود را تغییر دهند و در هر مکانی که احتمال می‌دهند تخلف و کلاهبرداری رخ داده است، به محض خروج از فروشگاه مورد نظر رمز کارت بانکی خود را تغییر دهند.

سرهنگ کاظمی درباره دستگیری چند متهم سابقه دار که به این شیوه از شهروندان مبالغی را کلاهبرداری کردند، گفت: با تلاش همکارانم در پلیس فتا تهران بزرگ، ۵ نفر از متهمان سابقه دار که در قالب فروشندگان میوه وتره بار اقدام به کلاهبرداری از شهروندان با استفاده از دستگاه اسکیمر کرده بودند، شناسایی و دستگیر شدند.

وی افزود: این افراد در ارتکاب جرائم در حوزه‌های مختلف دارای سابقه بوده که اغلب جاعل و کلاهبردار هستند.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با بیان اینکه شهروندان در هر مکانی با هر قیمتی که ملاحظه می‌کنند نسبت به خرید اقلام اقدام نکرده و از دستگاه‎های پز کمتر استفاده کنند، خاطرنشان کرد: کلاهبرداران و متخلفان آگاه باشند که پلیس در پی دستگیری آن‌ها است و دیر یا زود به دام پلیس و قانون خواهند افتاد.

به نظر می رسد برای پیشگیری از چنین سرقت هایی و مقابله با حملات مختلفی که روی اطلاعات بانکی صورت می‌گیرد باید بسیار دقیق عمل کنیم و اطلاعات خود را در اختیار افراد دیگر قرار ندهیم؛ البته در این خصوص بانک‌ها موظف هستند تا هرچه زودتر دستگاه‌های آنتی اسکیمینگ را نصب کنند.

 

 

 

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395