یکشنبه, 09 دی 1397 ساعت 04:00
کد خبر: 51088

اطلاعات تکميلي

  • در گفت وگو با عصراقتصاد مطرح شد

ضرورت ایجاد کسب وکارهای جدید در صنعت بیمه با همکاری استارت آپ ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سمیرابابایی

عصراقتصاد:  استارتاپ ، کسب وکاری است که براساس محور تکنولوژی شکل گرفته و پتانسیل رشد بالایی دارند.  مساله‌ای که در حال حاضر در ارتباط با صنعت بیمه و به ویژه  بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری مطرح است، بحث عدم اطلاع مردم از سازوکار بیمه است که با رشد حضور استارت‌آپ‌ها در صنعت بیمه به سمت حل شدن پیش خواهد رفت.

بنابراین صنعت بیمه به عنوان یکی از صنایع مالی مهم در کشور به تازگی قصد دارد نسبت به ورود استارت‌آپ‌ها به قلمرو خود چراغ سبز نشان دهد.

بنابراین حرکت هایی در رابطه با استارتاپ ها در حال انجام است و امیدواریم با ارائه برنامه های درست جایگاهی را برای فعالیت استارت آپ ها ایجاد کنیم و با ایجاد پایگاهی از طریق دانش در بخش آی تی و نزدیک کردن آن ها به فرهنگ بیمه ای بتوانیم مواردی را که خواسته مردم است به حقیقت نزدیک کنیم.

این در حالی است که رئیس کل بیمه مرکزی حضور استارت‌آپ‌ها را در بخش‌ بیمه‌ موجب تقویت بازاریابی صنعت بیمه و افزایش درآمد آن‌ها دانسته و معتقد است که استارت‌آپ‌ها می‌توانند باعث نفوذ چتر بیمه در جامعه و ‌امنیت سرمایه‌گذاری شوند.

به همین منظور با حمید حاجی اشرفی ، کارشناس مدیریت ریسک و بیمه گفت وگو کرده ایم  که ما حصل آن را در ادامه می خوانید.

مشکلات صنعت بیمه درگرو عوامل درونی و بیرونی

حمید حاجی اشرفی ، کارشناس مدیریت ریسک و بیمه گفت : مشکلات صنعت بیمه به عنوان یک زیر سیستم اقتصادی مانند سایر بخش ها به عوامل درونی و بیرونی وابسته است . عوامل بیرونی به علت توانایی نداشتن بر تاثیر گذاری و اصلاح را گذر می کنیم، اما در مورد عوامل درون سیستمی ، مشکلات صنعت بیمه به سه دسته اصلی تقسیم می شوند.

قوانین بیمه، نیازمند تغییر و اصلاح است

وی افزود: با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی چند دهه گذشته قوانین بیمه تصویب شده اند و به دلیل تطابق  نداشتن با شرایط متحول شده کنونی هزاره سوم و عصر انقلاب صنعتی چهارم به تغییر و اصلاح نیاز دارند.

این کارشناس صنعت بیمه ادامه داد : بنابراین با اصلاح و تغییر قوانین و آیین نامه های بیمه ،تغییر ساختار صنعت بیمه که اصلی ترین بخش این تغییر تفکیک نظارت و تجارت در نهاد ناظر خواهد بود، نیاز اساسی است.

به گفته وی ، با تغییرات فوق الاشاره ، نیاز شدید و مبرم به تغییر رویکرد مدیریت سنتی به رویکرد مدیریت نوین وجود دارد. بنابراین با تغییرات و اصلاحات لازم عواملی که موجب سنتی ماندن صنعت بیمه شده اصلاح خواهند شد.

ضرورت ایجاد کسب وکارهای جدید در صنعت بیمه با همکاری استارت آپ ها

حاجی اشرفی با اشاره به تاثیر ظهور کسب وکارهای نو در صنعت بیمه ، بیان کرد : بدون شک سبک های نوین کسب و کار از ضرورت های عصر جدید بوده و صنعت بیمه نیازمند این تغییرات است و قطعا ورود این کسب و کارهای نوپا ،تحولات مثبتی را در پی خواهند داشت .

استارتاپ ها عامل رشد و توسعه بازار بیمه

این کارشناس ریسک و بیمه در خصوص نقش فعالیت استارتاپ ها در صنعت بیمه ، اظهارکرد: با حضور استارتاپ ها در صنعت بیمه صددرصد موافقم ، به دلیل تحولات نوین فضای اقتصادی و رشد تکنولوژی ،استارتاپ ها از واقعیت های فضای کسب و کار بوده و موجب رشد و توسعه بازار بیمه خواهد شد.

ضرورت همکاری استارتاپ ها و آپ ها در صنعت بیمه

وی ادامه داد : باید استارتاپ ها و آپ ها در یک همکاری مشترک و مکمل با شبکه نمایندگی و کارگزاری به فعالیت در بازار بیمه بپردازند.

حاجی اشرفی در خصوص هدف راه اندازی استارتاپ ها در صنعت بیمه ، تصریح کرد : تجربه چند دهه گذشته نشان داده است که شرکت های بیمه ایرانی که دولتی یا کپتیو هستند، به دلیل توجه نکردن و وجود مدیریت فعال و با دانش تحقیق و توسعه، از نوآوری در محصول و روش های ارائه خدمات به دور هستند .

به گفته وی ، دفاتر شبکه کارگزاری و نمایندگی نیز وظایف دیگری به عهده دارند و از جمله بنگاه های کوچک اقتصادی با محدودیت های مختلف روبه رو هستند ؛ بنابراین وجود اشخاص حقیقی و حقوقی استارتاپ نه تنها برای نوآوری در خلق محصول و اصلاح رویه های خدمات دهی در بازار بیمه لازم هستند،  بلکه اجتناب ناپذیرند .

حاج اشرفی گفت :  خوشبختانه سیر تکامل تکنولوژی به سوی الکترونیکی شدن است و به زودی صنعت بیمه مانند سایر صنایع و خدمات در پی تغییرات نسلی به سوی استفاده هر چه بیشتر از فناوری اطلاعات خواهد رفت.

فناوری اطلاعات عامل حذف کارگزاران از شبکه توزیع نیست 

وی افزود : اما نکته اصلی که هیچ یک از استادان ، مدیران ، کارشناسان و اعضای خانواده بزرگ شبکه توزیع صنعت بیمه نباید فراموش کنند،  این است که به هرمیزان که فناوری اطلاعات رشد و توسعه یابد،صنعت بیمه از پیچیدگی فنی و حقوقی مبتنی بر مدیریت ریسک مستقل هر بیمه گذار برخوردار است که فناوری اطلاعات در واقع نه تنها عاملی برای حذف نمایندگان و کارگزاران از شبکه توزیع نیست، بلکه ابزاری برای نگهداری و انتقال سریع تر داده ها و نیز استاندارد سازی عملیات بر حسب فرآیند کار در هر رشته بیمه ای است.

حاجی اشرفی ادامه داد :  برخی از اشخاص به اشتباه تصور می کنند که فناوری اطلاعات به طور مستقیم موجب کاهش هزینه های توزیع خدمات بیمه و اتصال بین بیمه گذاران با شرکت های بیمه می شود.

لذا در مورد عملیات توزیع و ارتباط با مردم حذف شبکه توزیع غیر مستقیم سه تا چهار دهه آتی اززنجیره بازاریابی خدمات امکان پذیر نیست.

این کارشناس صنعت بیمه تصریح کرد : باید مدیران شرکت های بیمه بازرگانی در پیامد توجه به مباحث فناوری اطلاعات به نحوه بهینه بهره برداری شبکه توزیع از این فناوری حدفاصل بین بیمه گذاران با شرکت های بیمه بیندیشند تا اینکه تصور کنند (آپ ها) می توانند باعث حذف نمایندگان و کارگزاران از بازار بیمه شوند.

وی خاطر نشان کرد : سالهاست در تمام صنایع و کسب و کارها استارت تاپ ها موجب  دگرگونی و ایجادموج پیشرفت و ترقی کشورها شده اند ؛ بنابراین دایره نوآوری استارت تاپ ها از حوزه ای اقتصادی به حوزه های فرهنگی و اجتماعی نیز کشیده شده است.

ارائه ایده و روش های جدید به صاحبان سرمایه  

این کارشناس صنعت بیمه بیان کرد : استارتاپ ها با شناسایی عقب ماندگی ها در شرکت ها و مشاغل قدیمی منطبق با شرایط روز ، ایده ها و روش های جدید را به صاحبان سرمایه ، مدیران و علاقه مندان به ایجاد فرصت های کاری نوین ارائه می کنند.

به گفته وی ، امروزه راه اندازی کسب و کارهای جدید و انجام اصلاحات در کسب و کارهای قدیمی با مشاوره استارت تاپ ها صورت می گیرد.

استارتاپ ها عامل ایجاد کسب وکارهای جدید است

این کارشناس مدیریت ریسک و بیمه بیان کرد : در واقع استارت تاپ ها مفهومی جدید ازسازمان را معرفی کرده اند و استارت آپ جرقه های تغییر و به روز شدن و نیز شروع کسب و کارهای جدید را در جوامع مختلف رقم می زنند.

عرضه مدل جدید کسب وکار توسط استارتاپ ها

وی افزود : امروزه کشورهای صنعتی به برکت وجود استارت تاپ ها توانسته اند از چمبره عقب ماندگی و در جا زدگی نجات پیداکنند؛ بنابراین استارت تاپ ها تعریف مجددی از بازاریابی و مدل های کسب و کارهای نو را عرضه می کنند.

این کارشناس بیمه خاطر نشان کرد : در ایران بازار بیمه سالهاست در چمبره یکنواختی و نداشتن ایده برای نوآوری و برون رفت از چالش های موجود باقی مانده است ؛ بنابراین برای اصلاح وضع موجود به ایده های نو و به راهکارهای نوین برای تغییر در مدل های بازاریابی و فروش ، اجرای مدیریت ریسک، اصلاح رفتار سازمانی ، تحول در نحوه پرداخت خسارت و نگرش جدید به مفهوم خسارت و... نیاز است.

وی ادامه داد : واقعیت این است که بالابودن ضریب خسارت در صنعت بیمه ،کاهش حد توانگری و ضعف عملیاتی در شرکت های بیمه تنها وابسته به ریسک بالای بیمه گذاران یا عدم اجرای آیین نامه های مصوب نیست، بلکه مشکل فعلی صنعت بیمه ، مدیریت و اجرای بیمه گری گذشته نگردر فضای متحول و نو شده با تفکرات ، مقررات و روش های قدیمی است.

به گفته حاجی اشرفی ،صنعت بیمه اکنون به اصلاحات اساسی و تغییرات نیاز مبرم و فوری دارد  که این نیاز و ضرورت تنها با ارائه ایده های نو بر طرف می شود ؛ بنابراین کارشناسان مجرب و تحول گرای صنعت بیمه یعنی استارت آپ های بازار بیمه می توانند زمینه رشد و اعتلای بازار بیمه را فراهم کنند.

این کارشناس صنعت بیمه یاد آورشد : باید از شرکت های استارت آپی برای تحول در صنعت بیمه کمک گرفت و نظرات مدیران بیمه مرکزی را در راستای اصلاحات بازار بیمه بر مبنای همکاری استارتاپ ها به فال نیک می گیریم .

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395