چهارشنبه, 21 آذر 1397 ساعت 18:30
کد خبر: 49754

دیوار بلند قطعنامه 2231 مقابل زورگویی های آمریکا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ارایه گزارش های شش ماهه دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت درباره روند اجرایی برجام و پایبندی ایران در چارچوب قطعنامه 2231 افزون بر اینکه نشانه هایی از استحکام برجام و قطعنامه فوق در سازمان ملل دارد، همچنین شکست سیاسی دولت ترامپ را در صحنه بین المللی رقم می زند.

 شاید بتوان توافق برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل را مهمترین نماد دیپلماسی چندجانبه جمهوری اسلامی ایران و جهان توصیف کرد، دیپلماسی که توانست به تقویت صلح جهانی بیانجامد.
در اهمیت قطعنامه 2231 همین را می توان بیان کرد که شورای امنیت سازمان ملل متحد با اکثریت قاطع (15 رای مثبت از 15 عضو) توافق جامع هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 را تایید کرد.
این قطعنامه، کشورهای عضو سازمان ملل متحد را به اجرای مفاد توافق جامع هسته‌ای متعهد می‌کند. قطعنامه 2231 به لحاظ شکلی دارای 12 بند مقدماتی، 30 بند اجرایی و دو سند پیوست است. پیوست اول متن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است و پیوست دوم، بیانیه‌ای جداگانه.
مهم‌ترین ویژگی قطعنامه2231 این است که برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل، کشوری با گرفتن قطعنامه‌های متعددوتحریم‌های شدید اقتصادی، نظامی، نفتی و موارد مرتبط با کالاهایی با کاربرد دوگانه ذیل فصل 7 منشور ملل متحد، توانسته بدون حتی یک روز اجرای این قطعنامه‌ها - هرچند به‌طور مشروط - همه قطعنامه‌های قبلی را لغو و از ذیل فصل 7 منشور خارج شود.
این قطعنامه 5 عضو دائم و بیش از 190 کشور عضو سازمان ملل را به اجرای تعهداتی در برابر ایران ملزم کرده است. عمده الزاماتی که قطعنامه 2231 برای اعضای سازمان ملل از جمله اعضای دائم شورای امنیت در نظر گرفته اجرای مفاد توافق جامع اتمی است.
این قطعنامه زمان بسته شدن قطعی پرونده ایران را هم پیش‌بینی کرده است.
نگاهی گذرا به منشور سازمان ملل نشان می دهد که فصل هفتم منشور ملل متحد به امنیت و صلح جهانی ارتباط پیدا می کند، شورای امنیت سازمان ملل به‌عنوان رکن حفاظت از صلح و امنیت بین‌المللی، 9 سال پیش با صدور اولین قطعنامه خود ذیل فصل هفتم،برنامه اتمی ایران را « تهدید علیه صلح و امنیت جهانی» خوانده بود و با تصویب 6 قطعنامه پس از آن بر این وضعیت تاکید کرده بود. شورا با قطعنامه 2231 موضوع ایران را از ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد خارج و تحریم‌های پیشین خود را علیه ایران لغو کرده است.
اما به موجب قطعنامه 2231، دبیرکل سازمان ملل متحد هر 6 ماه باید گزارشی از روند اجرای این قطعنامه را به شورای امنیت ارائه دهد.
دبیرکل سازمان ملل متحد در ششمین گزارش مربوط به اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت، بار دیگر برجام را مهم ترین دستاورد دیپلماسی چندجانبه دانسته و از بازیگران منطقه ای و بین المللی خواسته است تداوم برجام را تضمین کنند.
'آنتونیو گوترش' در این گزارش که قرار است در نشست روز چهارشنبه شورای امنیت مطرح شود، افزوده است: برنامه جامع اقدام مشترک توسط شورای امنیت در قطعنامه 2231 (2015) تایید شده است، یک دستاورد مهم دیپلماسی چندجانبه موفق است.
وی برجام را دستاورد مهم در منع گسترش سلاح های هسته ای توصیف کرد که با گفت و گو و دیپلماسی حاصل شده است.
اما دبیرکل سازمان ملل متحد برخلاف گزارش 6 ماه پیش خود که از خروج آمریکا و بقای برجام شدیدا ابراز نگرانی کرده بود، این بار از بقای برجام سخن گفته و تاکید کرده است: طرف های برجام، شورای امنیت، همه کشورهای عضو سازمان ملل و بازیگران منطقه ای و بین المللی باید تداوم این توافق را که اساس صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است، تضمین کنند.
گوترش تصریح کرده است: من همچنان بر این باورم که مسایل غیر مرتبط با برجام باید در فضای دیگر و بدون هیچ ارتباطی با حفظ و اجرای این توافق و دستاوردهای آن مورد توجه قرار گیرند.
دبیرکل سازمان ملل ادامه داده است: از اینکه جمهوری اسلامی ایران به اجرای تعهدات هسته ای خود پایبند مانده که آژانس بین المللی اتمی آن را تایید کرده است، استقبال می کنم.
وی همچنین خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران و پیامدهای بعدی آن در اعمال دوباره تحریم های داخلی که به موجب برجام لغو یا اسقاط شده بود، به عنوان چالش های پیش روی این توافق یاد کرده است.
دبیرکل سازمان ملل متحد با ابراز تاسف از این اقدام که مانع پیشبرد اهداف برجام و قطعنامه 2231 می شود، تاکید می کند در این قطعنامه از همه کشورهای عضو سازمان ملل و سازمان های منطقه ای می خواهد که از اجرای برجام حمایت کنند و از هر اقدامی که این برنامه را تضعیف کند، بپرهیزند.
گوترش در این گزارش تصریح کرد نگرانی های جمهوری اسلامی ایران را که طی نامه ای در پنجم نوامبر 2018 برای او ارسال شده است، مورد توجه قرار می دهد.
همچنین نمایندگی هلند در سازمان ملل متحد که تسهیلگر اجرای قطعنامه 2231 در سال 2018 بود، با تایید پایبندی ایران به تعهدات برجام، از سایر اعضای جامعه بین الملل نیز خواست تا اقدامات لازم را برای اجرای توافق هسته ای انجام دهند.
در گزارشی که کارل وان استروم روز سه شنبه به وقت محلی به عنوان تسهیل کننده اجرای قطعنامه 2231 منتشر کرد، آمده است: مطابق این قطعنامه، آژانس بین المللی انرژی اتمی باید فعالیت های ایران را در زمینه اجرای این قطعنامه رصد و تایید کند.
وان استروم با اشاره به پایبندی ایران به تعهدات خود درباره تعداد سانتریفیوژهای فعال، اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ فعالیت غنی سازی اورانیوم یا فعالیت های مرتبط با تحقیق و توسعه با هیچ مواد هسته ای در سایت فردو انجام نداده است.
وی همچنین تایید کرد جمهوری اسلامی ایران به طور داوطلبانه و موقتی پروتکل الحاقی را اجرا کرده و به آژانس انرژی اتمی اجازه بازدید از همه سایت ها و مکان های مورد نیاز را داده است.
نشست شورای امنیت درباره قطعنامه2231، امشب برگزار می شود. علاوه بر حضور وزیر خارجه آمریکا، نماینده جمهوری اسلامی ایران هم شرکت خواهد کرد و درباره گزارش دبیرکل و تسهیل کننده و همچنین نقض تعهدات طرف آمریکایی صحبت خواهد کرد.
چنین گزارش هایی اساسا خود در ادبیات سازمان ملل متحد به معنای یک بنیان حقوقی و سیاسی است و از ظرفیت ایجاد فرایند و اجماع راهبردی برخوردار است.
به نظر می رسد دیپلماسی چندجانبه و هوشمند جمهوری اسلامی ایران در سطح بین المللی پاسخ خود را دریافت کرده، به نحوی که ما شاهد بیشترین میزان اجماع و همراهی با ایران در شورای امنیت و سازمان ملل متحد علیه آمریکا هستیم.
ورای ادبیات جدیدی که در شورای امنیت سازمان ملل به عنوان یک پیشینه حقوقی محکم درباره برجام و جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت که می تواند در قامت یک بنیان راهبردی در حوزه های بین المللی همراه ایران باشد، آنچه باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، بهره گیری از این اجماع و بنیان راهبردی- سیاسی و حقوقی به سود منافع اقتصادی و پیگیری اهداف و منافع ملی خواهد بود.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395