سه شنبه, 13 آذر 1397 ساعت 10:19
کد خبر: 48952

500 رئیس عشیره عراق به تحریمها علیه ایران نه گفتند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
بیش از 500 شیخ عشیره از سراسر عراق از شیعیان و اهل سنت این کشور روز دوشنبه در همایشی در بغداد، تحریم یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را محکوم کردند.

 شیوخ عشایر که از موصل در استان نینوا در شمال عراق گرفته تا بصره در جنوبی ترین نقطه این کشور، در این همایش یک روزه حضور یافته بودند، مخالفت خود را با «محاصره اقتصادی و به گرسنگی کشیدن ملت ها» توسط آمریکا اعلام کردند.
این همایش که در حمایت از دولت 'عادل عبدالمهدی' نخست وزیر جدید برگزار شد، سران عشایر عراق همچنین بر حمایت از نیروهای نظامی و امنیتی به ویژه تشکیلات مردمی (الحشد الشعبی) در برابر تلاش های آمریکا برای تخریب این نیروی ضد تروریستی تاکید کردند.
أنها از دولت جدید عراق به رهبری عادل عبدالمهدی خواستند که برآورده کردن مطالبات مردمی را از جمله در زمینه مشکل بیکاری و بهبود وضعیت معیشتی و رفاه عمومی در دستور کار خود قرار دهد.
یکی از سران عشایر برگزار کننده همایش  خاطرنشان کرد که شرکت کنندگان با تحریم های آمریکا مخالفند و این موضوع را در اجلاس امروز مورد تاکید قرار دادند.
شیخ «حیدر ساجت» از سران عشایر استان ذیقار در جنوب عراق افزود که سران عشایر حاضر در این همایش با تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ملت مسلمان و همسایه ایران مخالفند و آن را سیاست به گرسنگی کشاندن ملت ها توسط آمریکا می دانند.
وی اضافه کرد که شرکت کنندگان در این همایش که در بین آنها نمایندگانی از پارلمان عراق نیز حضور دارند، همچنین بر حمایت کامل خود از دولت عادل عبدالمهدی تاکید کرده و فراکسیون های پارلمان عراق را به تسریع در تکمیل کابینه ناتمام عبدالمهدی فراخواندند.
گزارش ها حاکی است که در بیانیه پایانی همایش سراسری سران عشایر عراق، همچنین با اشاره به تجربه شکست داعش به یمن وحدت مردم و فداکاری نیروهای نظامی و الحشد الشعبی عراق، تاکید شده است که اکنون عراق به درجه ای از قدرتمندی رسیده است که دیگری احدی جرات تهدید آن را ندارد.
سران عشایر عراق ضمن حمایت کامل از دولت عبدالمهدی، از وزارت امور خارجه خواستند که سیاست خارجی این کشور را در مسیر توجه لازم به منافع ملت های عرب و مسلمان از طریق روابط مشترک و ارزش های انسانی و مخالفت با سیاست محاصره اقتصادی و تحقیر ملت ها پیش ببرد.
در بیانیه همچنین با اشاره به ضرورت عمل به توصیه های مرجعیت عالی عراق مبنی بر توجه به مطالبات و نیازهای اساسی مردم عراق، بر وحدت، یکپارچگی و همزیستی مسالمت آمیز و برادرانه بین بافت ها و طیف های مختلف جامعه عراق تاکید شده است.
کابینه عادل عبدالمهدی از 22 وزیر تشکیل شده که تاکنون 14 وزیر از پارلمان رای اعتماد گرفته و قرار است که 8 وزیر باقی مانده فردا سه شنبه برای گرفتن رای اعتماد به پارلمان معرفی شوند.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395