سه شنبه, 06 آذر 1397 ساعت 08:40
کد خبر: 48414

اطلاعات تکميلي

  • هشدار صالحی در خصوص حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام؛

اگر حرف ها به عمل تبدیل نشوند، شرایط وخیم می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

رئیس سازمان انرژی اتمی که برای شرکت درسومین سمینار همکاری‌های هسته‌ای ایران و اروپا به بروکسل سفر کرده ، طی سخنانی ابراز امیدواری کرد که اعضاء برجام، این توافق را زنده نگه دارند و افزود: این نبردی است که بایستی در آن پیروز شویم چون از عهده بازنده شدن بر نمی آییم.

به گزارش ایرنا، علی‌اکبر صالحی روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با میگل آریاس کانیته، کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا گفت:شاید برجام بهترین توافقی که اعضاء مذاکره‌کننده آرزو داشتند نبود اما در شرایط کنونی تنها توافق ممکن است؛ چنانچه رئیس‌جمهوری ایران آن را توافقنامه برد-برد خوانده است.

وی افزود:امیدواریم که جامعه جهانی و اعضاء برجام تمام تلاش خود را برای حفظ این توافق صورت دهند، چون اگر این توافق از بین برود 'نه کشور من، نه اتحادیه اروپا و نه جامعه جهانی' از آن نفعی نخواهند برد.

معاون رئیس‌جمهوری کشورمان بابیان اینکه برجام مکمل نظام منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است هشدار داد: اگر این توافق از بین برود اوضاع تغییر می‌کند و هرج‌ومرج به وجود می‌آید.

وی گفت:اتحادیه اروپا تلاش‌های زیادی را صورت داده تا برجام را حفظ کند ومن از موضع اروپا در این رابطه تقدیر می‌کنم؛ آن‌ها در این رابطه ثابت‌قدم بوده‌اند و به‌صراحت اعلام کرده‌اند که برجام از نگاه آن‌ها برای امنیت اروپا مهم است.

صالحی گفت:امیدواریم که به کمک یکدیگر در کنار روسیه و چین برجام را زنده نگه‌داریم.این نبردی است که بایستی در آن پیروز شویم چون از عهده بازنده شدن برنمی‌آییم.

وی ابراز امیدواری کرد که اظهارات سیاسی اروپا، چین و روسیه به عمل تبدیل شود، چراکه در غیر این صورت چشم‌انداز آینده 'غیرقابل‌پیش‌بینی خواهد بود'

صالحی در بخشی از اظهارات خود به همکاری کنونی بین ایران و اتحادیه اروپا در زمینه تست استرس(Stress Test) نیروگاه برق هسته ای بوشهر اشاره کرد و از انجام مطالعات امکان سنجی لازم برای مرکز ایمنی هسته ای در ایران توسط کمیسیون اروپا ابراز رضایت کرد.

وی گفت دیدارهای علمی متقابل ایران و اتحادیه اروپا بعد از دومین سمینار مقامات عالی رتبه ایران و اتحادیه اروپا در اصفهان به پیشرفت اجرای نقشه راهی برای همکاری در زمینه تحقیق و توسعه (R&D) کمک کرده است.

میگل آریاس کانیته،کمیسیونرانرژی اتحادیه اروپا نیز طی اظهاراتی در این نشست خبری گفت: برجام بر اساس اهدافی که برای آن مشخص‌شده، کار می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است.

وی گفت: اتحادیه اروپا به اجرای کامل و مؤثر تمام ابعاد برجام متعهد می‌ماند، مادامی‌که ایران نیز به اجرای تعهداتش، چنانچه در سیزده گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قیدشده، ادامه دهد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395