چهارشنبه, 23 آبان 1397 ساعت 09:42
کد خبر: 47646

واردات بیش از 10 میلیون تن کالای اساسی در 7 ماه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
در هفت ماهه نخست امسال 18 میلیون و 929 هزار تن کالا به ارزش 26 میلیارد و 303 میلیون دلار وارد کشور شد.
برابر اعلام گمرک ذرت، برنج، دانه‌های روغنی، دارو، روغن‌های خوراکی، گوشت قرمز، کنجاله سویا، جو، کود، قند و شکر و گندم ازجمله کالاهای اساسی هستند که در این مدت وارد کشور شده و در این میان ذرت بیشترین و گندم کمترین میزان واردات کالاهای اساسی را دارد.
براساس این گزارش، واردات ذرت، دانه‌های روغنی، گوشت قرمز و جو روند افزایشی داشته است. به طوری که واردات ذرت 21 درصد، دانه‌های روغنی 22 درصد، گوشت قرمز 19 درصد و جو 9 درصد از نظر ارزش، رشد داشتند.
در این مدت، چهار میلیون و 766 هزار تن ذرت به ارزش یک میلیارد و 118 میلیون دلار وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21 درصد افزایش داشته است.
گمرک در راستای تامین کالاهای اساسی، تسهیلاتی را برای ترخیص سریعتر این کالاها ارایه و با اولویت قرار دادن آن در گمرکات اجازه حمل یکسره در مبادی ورودی را برای آسان سازی فرآیند ترخیص این کالاها فراهم کرده است.
روند ترخیص کالاهای اساسی به صورت لحظه ای به کمک سامانه جامع گمرکی در مرکز پایش دفتر واردات گمرک رصد می شود.
براساس تصمیم دولت و با هدف مقابله با تحریم های ظالمانه آمریکا، ارز مورد نیاز واردات کالاهای اساسی از محل درآمدهای نفتی تامین می شود و واردات این نوع کالاها در اولویت است.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395