شنبه, 24 شهریور 1397 ساعت 12:36
کد خبر: 44886

شرایط دریافت ضمانت‌نامه بانکی برای واردات کالا اعلام شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

گمرک ایران در بخشنامه‌ای نحوه اخذ ضمانت‌نامه بانکی برای واردات کالا و همچنین ترخیص کالاهای صادراتی مشمول عوارض را اعلام کرد.

گمرک ایران در بخشنامه‌ای به تمامی گمرکات کشور اعلام کرد که در راستای حمایت از تولید و بهبود فضای کسب و کار و به منظور تسهیل و تسریع در ترخیص کالاها و جبران کمبود نقدینگی بخش تولید و بازرگانی کشور اجازه داده می شود که از این پس بابت حقوق ورودی کالاهای مربوطه حسب درخواست صاحب کالا، اظهارکننده یا نماینده قانونی وی ضمانت‌نامه بانکی معتبر و مطابق با فرم مورد قبول اخذ کنند.

بر این اساس اخذ ضمانت‌نامه بانکی معتبر برای مواد اولیه واحدهای تولیدی، ماشین آلات خط تولید، قطعات منفصله (CKD) و قطعات مورد نیاز کارخانجات تولیدی و شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالان مجاز اقتصادی، انواع دارو و مواد اولیه دارویی، لوازم و تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی، بیمارستانی، توانبخشی، تجهیزات کارگاهی معدنی و همچنین برای کالاهای اساسی، نهاده‌های تولید بخش کشاورزی و محصولات شیلاتی با سررسید حداکثر تا ۱۵ بهمن ماه سال جاری تعیین شده است.

همچنین آن دسته از شرکت‌هایی که تحت عنوان فعالان مجاز اقتصادی (AEO) شناخته می‌شوند می‌توانند در هر موقع از سال نسبت به ارائه ضمانت‌نامه بانکی با سررسید حداکثر یکساله بابت ورود حقوق ورودی کالاهای فوق اقدام کنند که فهرست فعالان مجاز توسط گمرک منتشر می‌شود.

علاوه بر کالاهای ذکر شده تامین حقوق ورودی جهت ترخیص قطعی تمامی کالاهای وارده با اخذ ضمانت‌نامه بانکی سه ماهه با رعایت سایر مفاد بخشنامه قابل پذیرش است که تاریخ سررسید این ضمانت‌نامه‌ها نیز نباید از از ۱۵ بهمن ماه سال جاری تجاوز کند.

براساس بند دیگری از این بخشنامه در راستای حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی، کالاهای صادراتی مشمول عوارض یا تودیع ضمانت‌نامه با سررسید حداکثر یکساله قابل ترخیص است.منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395