دوشنبه, 19 شهریور 1397 ساعت 12:51
کد خبر: 44565

40 قلم کالای دیگر مشمول معاف از پرداخت مابه التفاوت ارز شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد، 40 ردیف اقلام کالایی جدید بخش کشاورزی نیز مشمول معافیت از پرداخت مابه التفاوت ارز شد و بنابراین تعداد این کالاها به سه هزار و 519 قلم افزایش یافت.

به گزارش گمرک، هیات وزیران 16 مردادماه امسال مصوبه ای تصویب که بر اساس آن، واردکنندگانی که ارز دولتی از سیستم بانکی دریافت کرده بودند از این تاریخ به بعد باید برای ترخیص کالا از گمرک، تاییدیه سازمان حمایت مصرف کنندگان‌ و تولید کنندگان را بگیرند. 
همان زمان از سوی هیات وزیران فهرست برخی کالاها تعیین و اعلام شد که این کالاها از پرداخت مابه التفاوت ارز معافند.
پس از انتقاد واردکنندگان و تولیدکنندگان به این مصوبه، اصلاحاتی انجام شد و فهرست کالاهای مشمول معافیت افزایش یافت؛ ضمن اینکه واردکنندگان می توانستند با ارائه تعهد به بانک کالای خود را ترخیص کنند.
«علی اکبر مهرفرد» معاون وزیر جهاد کشاورزی در نامه ای به «فرود عسگری» رئیس کل گمرک و «مجتبی خسروتاج» رئیس کل سازمان توسعه تجارت، فهرست 40 ردیف اقلام کالایی در بخش کشاورزی را برای معافیت از پرداخت نرخ ارز معرفی کرد. 
براساس این گزارش، انواع دستگاه های آبیاری، ماشین آبیاری، سیستم های آبیاری فشرده، دستگاه تولید قطره چکان، ماشین های برداشت کشاورزی، انواع بچه ماهی، انواع خوراک آبزیان و قطعات منفصله تولید تراکتور از جمله اقلامی است که از پرداخت مابه التفاوت ارز معاف شدند. 
در زمان ترخیص کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارز، به تاییدیه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و یا تعهد بانکی نیازی ندارد. 
گمرک ایران همچنین از واحدهای تولیدی خواست از تسهیلات ترخیص نسیه، ترخیص کالا با نگهداشتن بخشی از کالا به ازای حقوق و عوارض گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده یا ترخیص درصدی کالا ، تسهیلات جدید ورود موقت و استرداد حقوق ورودی نهایت استفاده را ببرند.
منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395