یکشنبه, 28 مرداد 1397 ساعت 14:50
کد خبر: 43086

واکنش گمرک به اظهارات یک نماینده مجلس درباره بازداشت متخلفان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

گمرک جمهوری اسلامی ایران در واکنش به سخنان یک نماینده مجلس درباره تخلفات گمرک تهران اعلام کرد که موضوع پرونده هیچ ربطی به قاچاق کالا ندارد و «گمرک ایران» شاکی پرونده است.

«امیر خجسته» رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی شب گذشته در برنامه تلویزیونی با انتقاد از عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اعلام کرد که تعدادی از مدیران گمرگ در دو روز گذشته بازداشت شده اند.

گمرک ایران روز یکشنبه در واکنش به اظهارات این نماینده اعلام کرد: مبارزه با فساد اداری و مالی به عنوان اولویت اصلی گمرک همواره در دستور کار بوده و تعطیل بردار نیست؛ در جریان رسیدگی به این پرونده، گمرک خواستار رسیدگی به قصور و عدم نظارت های کافی از سوی عوامل ذیربط شده است. 
«موضوع این پرونده به سوء استفاده و دستکاری آرای کمیسیون حل اختلافات گمرکی مربوط می شود که اواسط پارسال از سوی گمرک کشف و متهمان به مراجع قضایی معرفی شده اند.»
«این پرونده در سال 96 پس از رصد اطلاعات واصله در دستور کار دفتر بازرسی و مدیریت عملکرد و حراست گمرک قرار گرفت و پس از تکمیل اطلاعات با موضوع وقوع جرم اولیه جعل و استفاده از اسناد مجعول و تحصیل مال نامشروع در دادسرای امور اقتصادی تهران تشکیل شد.»
براساس توضیحات گمرک ایران، تخلف کشف شده در گمرک تهران حاصل تلاش بخش های نظارتی آن سازمان بوده و این پرونده برای تحقیقات تکمیلی دراختیار نهادهای نظارتی قرار گرفته است. 
«در این خصوص یکی از ترخیص کاران با نیت سوءاستفاده و دستکاری آرای کمیسیون حل اختلافات گمرکی و با جعل نامه های گمرک ایران نسبت به استرداد غیرقانونی سپرده های مربوط به واردکنندگان کالا و تضییع حقوق دولت اقدام کرده بود که البته با ورود به موقع واحدهای نظارتی گمرک از پرداخت و وصول من غیر حق، بخش عمده ای از وجوه استردادی در مرحله صدور چک و برخی در مرحله دریافت، جلوگیری و عمده وجوه استرداد شد.»
برپایه این گزارش، با هماهنگی مراجع قضایی و پیگیری های مستمر گمرک، استرداد بقیه وجوه ناشی از این تخلف نیز در دادسرای مبارزه با جرایم اقتصادی در حال طی مراحل نهایی رسیدگی است.
بررسی ابعاد فنی این پرونده نشان می دهد با توجه اینکه فرآیند استرداد سپرده های موضوع تخلفات یادشده خارج از سازوکار سامانه جامع گمرکی انجام می‌شود اما کشف سوابق این تخلف با کمک امکانات و قابلیت های این سامانه بدست آمده است.
«از آنجایی که اسناد و مدارک ارائه شده از سوی ذینفعان با توسل به ترفندهای متقلبانه، تزویر و جعل اسناد دولتی صورت گرفته، اعلام جرم گمرک برای برخورد قاطع با چنین اقداماتی، با عنوان جعل، ارایه و استفاده از اسناد مجعول در جهت استرداد غیرقانونی اضافه پرداختی حقوق ورودی در مرجع قضایی در حال رسیدگی است.»
گمرک ایران همچنین اعلام کرده که عملکرد سامانه جامع گمرکی کاملا شفاف است و اکنون جزئی ترین اطلاعات ترخیص در همه گمرکات به لحظه قابل رهگیری و روشن و مشخص است که چه کالایی به نام چه افرادی به تفکیک نوع کالا، مجوزها، وزن و ارزش از کدام گمرکات ترخیص و از طریق چه کامیونی به کدام انبار بارگیری و در آنجا تخلیه شده است.
منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395