چهارشنبه, 03 مرداد 1397 ساعت 11:50
کد خبر: 41367

هجدهمین سکان دار بانک مرکزی را بشناسیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سکان هدایت بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار پولی و ارزی کشور در حالی به «عبدالناصر همتی» 61 ساله سپرده شد تا در آستانه اعمال تحریم های آمریکا و نوسان های پیش آمده در بهای ارز و سکه، بازار پولی کشور را از تلاطم ها نجات دهد.

هیات دولت جمهوری اسلامی ایران در جلسه صبح روز (چهارشنبه) به عبدالناصر همتی به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی رای اعتماد داد و از خدمات و تلاش های ولی الله سیف در دوران تصدی ریاست بانک مرکزی تقدیر کرد.
رئیس جمهوری در این جلسه، اعتماد قاطع دولت به همتی را به عنوان رئیس کل بانک مرکزی به ایشان تبریک گفت و افزود: همتی فردی تحصیل‌کرده، آگاه و دارای تجربه های ارزنده در بانک و بیمه، با نشاط، فعال و دارای روحیه، قوی و خوب و دارای توان است.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، اصلاح نظام بانکی، سیاست‌های مالی، پولی و بهبود روابط بانکی با دنیا و توسعه پیمان‌های پولی دو جانبه، حفظ و مراقبت از ذخائر ارزی را از اولویت‌های رئیس کل جدید بانک مرکزی دانست و همه اعضای دولت را به همکاری با ایشان توصیه کرد.
رئیس جمهوری با تشکر از سیف، او را مدیری بسیار سالم و ارزشمند دانست که با جدیت تمام سیاست‌های دولت را اجرا می‌کرد.
روحانی ایستادگی در برابر مؤسسه های مالی، اعتباری غیرمجاز که به ایجاد انضباط بیشتر و قاعده‌مند شدن آنها منجر شد را از خدمات ارزنده دوره مدیریت سیف دانست.
ولی اله سیف که از مردادماه 1392 و نخستین روزهای عمر دولت تدبیر و امید ریاست کل بانک مرکزی را عهده دار شده بود، اینک کلید ساختمان شیشه ای میرداماد را به همتی می سپارد.
همتی که کارنامه بلندی در صنعت بیمه دارد و از وی به عنوان پدر بیمه خصوصی ایران یاد می شود، تا همین چند روز پیش قرار بود به عنوان سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در پکن منصوب شود؛ هرچند که سفر کوتاه چند روزه ای نیز به سرزمین اژدهای زرد داشت اما استوارنامه خود را تقدیم نکرد و به تهران بازگشت.
امروز با تصمیم هیات دولت، همتی بار دیگر به بازار بانکی کشور باز می گردد، جایی که تا پیش از قبولی دوباره ریاست کل بیمه مرکزی، سالها به عنوان مدیرعامل بانک سینا و بانک ملی ایران به عنوان بزرگترین بانک دولتی کشور حضور داشت.
طبق قانون، رییس کل بانک مرکزی با پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی، تایید مجمع عمومی بانک مرکزی و تصویب در هیات دولت و در نهایت با حکم رئیس جمهوری انتخاب می شود؛ رویه ای که پیش از این برای انتخاب سیف نیز طی شده بود.
همتی دکترای اقتصاد دارد و استاد دانشگاه تهران است؛ از سال های 1373 تا 1385 به مدت 12 سال ریاست بیمه مرکزی ایران را برعهده داشت و یکسال پس از روی کار آمدن دولت نهم، به بانک خصوصی سینا رفت که وابسته به بنیاد مستضعفان است و به مدت هفت سال مدیرعاملی آنجا را برعهده گرفت.
در مهرماه 1392 و با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، به مدیرعاملی بانک ملی ایران رسید اما در بهار سال 1395 و زمانی که به دلیل انتشار و رسانه ای شدن فیش های نجومی در صنعت بیمه، مدیرعامل بیمه مرکزی ایران استعفا کرد، به پیشنهاد وزیر وقت امور اقتصادی و دارایی، خردادماه آن سال بار دیگر به صنعت بیمه بازگشت و با تصویب هیات دولت مدیرعامل بیمه مرکزی شد.
همتی، تالیف ها و پژوهش های بسیاری در حوزه اقتصاد دارد که مهمترین آنها کتاب «اقتصاد کلان، مقدمه‌ای بر سیاست‌های پولی و مالی» است و «توسعه اقتصادی»، «مشکلات اقتصادی جهان سوم» و «اقتصاد نفت» نیز دیگر تالیفات وی به شمار می رود.
وی در مدت 2 سال و طی دومین دوره حضور خود در بیمه مرکزی به عنوان نهاد ناظر صنعت بیمه، تلاش کرد جلوی رقابت های ناسالم در این صنعت را بگیرد، فعالیت شرکت ها در رشته های زیانده بیمه ای را انسجام ببخشد و با تعیین نرخ پایه، به نرخ شکنی های غیرفنی در رشته های زیان دهی چون شخص ثالث پایان دهد.
تخصصی کردن رشته بیمه عمر از سایر رشته های بیمه ای و تلاش برای توسعه ضریب نفوذ صنعت بیمه با توسعه بیمه عمر و نیز تخصصی کردن رشته های این صنعت با پایان دادن به صدور مجوز فعالیت شرکت های جدید بیمه در رشته های مختلط از دیگر دستاوردهای وی در دوره 2 ساله حضور در بیمه مرکزی به شمار می رود.
بانک مرکزی ایران در 18 مرداد 1339 تاسیس شد و وظیفه آن حفظ ارزش داخلی و خارجی پول ملی کشور، انتشار اسکناس و ضرب سکه‌های فلزی رایج کشور، تنظیم مقررات مربوط به معاملات ارزی و ریالی، نظارت بر صدور و ورود ارز و پول رایج کشور، تنظیم‌کننده نظام پولی و اعتباری کشور، نظارت بر بانک‌ها و موسسه های اعتباری است.
این بانک در عمر 58 ساله خود 17 رییس کل به ترتیب ابراهیم کاشانی، علی اصغر پورهمایون، مهدی سمیعی، خداداد فرمانفرمائیان، عبدلعلی جهانشاهی، محمد یگانه، حسن علی مهران، یوسف خوش کیش، محمدعلی مولوی، علی رضا نوبری، سیدمحسن نوربخش، مجید قاسمی، سیدمحمدحسین عادلی، محمدجواد وهاجی، ابراهیم شیبانی، طهماسب مظاهری، محمود بهمنی و ولی اله سیف را دیده است و باید دید که این بار رئیس کل هجدهم با چه تدبیری خود را در تاریخ نظام بانکی ماندگار خواهد کرد.
اکنون که نظام بانکی و پولی کشور با مشکلات عدیده ای چون نقدینگی بالا، صورت های مالی زیانده، سرپیچی بانک ها از نرخ های سود، حجم بالای دارایی منجمد و تسهیلات سررسید و نکول شده روبروست، از همتی انتظار می رود در گام نخست وضعیت نظام بانکی را سامان بخشد زیرا بخش عمده ای از تلاطم ها در بازارهای موازی پول ناشی از عملکرد نادرست شبکه بانکی است.
منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399