پنج شنبه, 07 تیر 1397 ساعت 00:56
کد خبر: 39572

کارخانه تولید UF6 اصفهان راه اندازی شد

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

کارخانه تولید UF6 به عنوان یکی از کارخانجات مهم مجتمع تولید سوخت اصفهان و از بخش های مهم صنعت هسته ای کشور راه اندازی و برای نخستین بار پس از حدود 9 سال، اولین بشکه کیک زرد در قسمت خوراک دهی کارخانه تخلیه شد.

گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران حاکی است که کارخانه تولید UF6 در مجتمع UCF اصفهان عمدتاً به دلیل کمبود کیک زرد در کشور از سال 88 عملاً غیر فعال بوده است. پس از توافق برجام و واردات مقدار زیاد کیک زرد و نیز افزایش تولید کیک زرد در داخل کشور، امکان راه اندازی مجدد این کارخانه بوجود آمده است. 
به دنبال بدعهدی های آمریکا در برجام و دستور مقام معظم رهبری در چهاردهم خردادماه امسال مبنی بر راه اندازی بخش هایی از صنعت هسته ای در چارچوب برجام و دستور رییس جمهوری، راه اندازی این کارخانه در دستور کار سازمان انرژی اتمی ایران قرار گرفت. 
برپایه این گزارش، با توجه به اینکه مسوولان مجتمع UCF از قبل تدابیر و آمادگی لازم را پیش بینی کرده و بخش های مختلف کارخانه را به صورت آماده به کار نگه داشته بودند، اکنون موفق شدن در مدت کوتاهی (حدود دوهفته) تعمیرات و اصلاحات لازم را انجام داده و کارخانه را مجدداً راه اندازی کنند.
این نکته حائز اهمیت است که با از سرگیری فعالیت مجتمع UCF اصفهان و شروع مجدد تولید UF6، علاوه بر فعال شدن این بخش مهم از صنعت هسته ای با افزایش میزان این ماده استراتژیک که خوراک اصلی غنی سازی کشور را تامین می کند، عملاً زمینه تحقق و اجرای فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر آمادگی برای افزایش ظرفیت غنی سازی را فراهم می کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395