یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 11:31
کد خبر: 31241

تأکید هاشمی بر لزوم همزیستی مسالمت آمیزادیان، مذاهب و فرق گوناگون در ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به وقایع خیابان پاسداران تهران بر لزوم همزیستی مسالمت آمیزادیان، مذاهب و فرق گوناگون در ایران تأکید کرد.

محسن هاشمی روز یکشنبه در چهل و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهرتهران با بیان اینکه در رابطه با وقایع روزهای اخیر گفت: در مورد ناآرامی‌های رخ داده در خیابان پاسداران، آنچه که بدیهی است لزوم همزیستی مسالمت آمیز ادیان، مذاهب و فرق گوناگون در ایران است، نباید این موهبت تاریخی را، تبدیل به تهدیدی برای یکپارچگی و وحدت جامعه کنیم.
وی افزود: نیروهای خدوم نیروی انتظامی در وقایع خیابان پاسداران مظلوم واقع شدند و وجهه دراویش هم به دلیل اقدام خودسرانه برخی از اعضا و تحریک شدن سایر افراد مخدوش شد.
هاشمی گفت: نباید به بهانه اقدامات و شعارهای برخی شهروندان علیه دراویش، نیروی انتظامی را مورد هجمه قرار داد و نه اینکه به دلیل خطای تعداد انگشت شماری از اعضای این فرقه، دراویش را که تاریخی چندساله و توام با مدارا و همزیستی با دیگران داشته اند، داعشی یا وابسته خواند. 
وی همچنین با تبریک روز مهندس گفت: در اقتصاد دانش بنیان برای ایران اهمیتی بیش از ذخائر نفتی و معدنی دارند، انتظار داریم تعهد حرفه ای و تعصب صنفی در این قشر به ویژه در حوزه ساخت و ساز به اندازه ای افزایش یابد که مانند سایر کشورهای توسعه یافته، مهمترین تضمین کننده کیفیت و استحکام و بهینه سازی، امضا و تایید مهندسین ناظر باشد.
وی گفت: در این شرایط که تهدیدات بین المللی و جهانی علیه ایران و ایرانیان رو به فزونی است، وحدت مهمترین عامل قوت ما و تفرقه و دشمنی مخرب ترین سلاح علیه ایران است و انتظار از همه افراد، گروه‌ها، رسانه و مسئولان مرتبط به موضوع آن است که با تدبیر و خویشتن داری، معضلات امنیتی را به موضوعاتی اجتماعی و مسایل قابل گفت و گو و مفاهمه تبدیل کنند واز رویکرد امنیتی کردن مسایل اجتماعی بپرهیزند.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه در خصوص برخی تحرکات چهره‌های سیاسی به عنوان اصلاحات ساختاری در نظام نیز ذکر چند نکته را ضروری دانست و افزود: اصلاحات، رکن مهمی از مفهوم بنیادین انقلاب است، اگر مسیر اصلاحات مسدود شود، انقلاب به بن بست می رسد و بایست برای ایجاد تغییرات مدنظر جامعه منتظر انقلابی دیگر بود. 
وی گفت: همانطور که طی چهار دهه سپری شده از انقلاب اسلامی، مسیر اصلاحات همواره در نظام جاری و ساری بوده است و از اصلاح قانون اساسی و سیاست‌های اصول قانون اساسی تا راهبردها، خط مشی‌ها و قوانین و مقررات عادی را شامل شده است.
وی خاطر نشان کرد: به تجربه ثابت شده است که نخستین شرط موفقیت اصلاحات، اعتدال و میانه روی است، اصلاحات با افراطی گری به سرانجام نخواهد رسید و از این رو نیروهای افراطی نمی توانند پرچمدار اصلاحات باشند.
دومین شرط اصلاحات نیز صداقت و شفافیت است، اصلاحاتی که ناشی از اغراض و منافع سیاسی فردی یا گروهی باشد، نخواهد توانست اعتماد عمومی را که مهمترین پشتوانه حرکتهای اصلاحی است جذب کند.
وی گفت: جامعه ایران نیز که با افزایش سطح آگاهی و فضای باز اطلاع رسانی، هوشیارتر و هوشمندتر از گذشته است، اگر چه از مسیر اصلاح و بهبود باز نمی‌گردد و عقب نشینی نمی‌کند اما فریفته حرکت‌های افراطی اصلاح نما نیز نخواهد شد.
هاشمی ساختار رسمی نظام جمهوری اسلامی، را تضمین کننده آزادی‌های قانونی و حق انتخاب مردم عنوان کرد و گفت: همین ساختار که در راس آن رهبر معظم انقلاب قرار دارد، به افراطیون اجازه عبور از مرزهای قانونی و نقض آرا مردم در انتخابات‌های پیاپی اخیر که حق الناس عنوان گردید، را نداده است، پس نمی توان به اسم انتخاب آزاد این ساختار را مخدوش نمود تا چون گذشته کشور اسیر افراطی گری شود.
وی در پایان سخنان خود با تسلیت درگذشت احترام سادات نواب صفوی گفت: ایشان از خانواده شهید نواب صفوی موسس جنبش فداییان اسلام و مادر زهرا رهنورد از چهره‌های شاخص روشنفکر جامعه زنان ایران می‌باشد که از طرف اعضای شورای اسلامی شهر تهران این ضایعه را تسلیت گفته و برای آن مرحومه مغفرت الهی و برای بازماندگان صبر و گشایش آرزو داریم.
منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399