پنج شنبه, 02 دی 1395 ساعت 08:43
کد خبر: 2998

اطلاعات تکميلي

  • رئیس سازمان غذا و دارو عنوان کرد :

غفلت از خدمات دارویی در بیمارستان ها

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصر اقتصاد :

رئیس سازمان غذا و دارو نسبت به غفلت در ارائه خدمات دارویی در بیمارستان ها و همچنین نبود داروساز به تعداد کافی در بیمارستان های کشور انتقاد کرد.

به گزارش مهر، رسول دیناروند صبح چهارشنبه در اولین همایش داروسازی بیمارستانی که در پژوهشگاه نیرو برگزار شد، گفت: تقریباً ۹۰۰ بیمارستان در کشور داریم که ۵۸۰ بیمارستان آن مربوط به بخش دولتی است.

وی با اعلام اینکه در این ۵۸۰ بیمارستان دولتی تنها ۷۰۰ داروساز مشغول خدمت هستند، افزود: در حال حاضر ۸۵ هزار تخت بیمارستانی داریم که بر همین اساس به ازای هر ۱۱۵ تخت، یک داروساز در بیمارستان ها حضور دارد، در حالی که می بایست حداقل یک داروساز به ازای هر ۳۰ تخت بیمارستانی داشته باشیم.

دیناروند با تاکید بر اینکه برای رسیدن به نرم استاندارد داروساز بیمارستانی حداقل تعداد داروسازان در بیمارستان ها باید به ۴ برابر برسد، اظهارداشت: نسخه پیچی در بیمارستان متفاوت از داروخانه های عمومی و شهری است.

وی با اشاره به اینکه ۹۰ بیمارستان در کشور داریم که خدمات شیمی درمانی ارائه می دهند، تاکید کرد: داروسازان بیمارستانی می توانند در این مراکز مفید واقع شوند.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه اعتبار ویژه ای برای ایجاد بخش های مراقبت دارویی در نظر گرفته شده است، افزود: در این بخش ها حضور داروسازان بالینی و بیمارستانی را خواهیم داشت.

دیناروند با اشاره به اینکه نگاه داروساز بیمارستانی با داروساز بالینی متفاوت است، افزود: در حال حاضر داروساز بالینی به پزشک و بیمار نزدیکتر از داروساز بیمارستانی است اما اگر به نقش و جایگاه داروساز بیمارستانی توجه کنیم، کسی نمی تواند جانشین او باشد.

دیناروند با اشاره به غفلت هایی که در سالهای طولانی در حوزه داروسازی بیمارستانی اتفاق افتاده است، افزود: اساساً اصطلاح داروساز بیمارستانی را فراموش کرده بودیم.

کیفیت داروهای ایرانی و خارجی برابر است

همچنین مدیر کل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو گفت: همه داروهای ما بر اساس ضوابط بین المللی تولید می‌شود و به لحاظ کیفی تمایزی بین داروهای تولید داخل و انواع خارجی آن وجود ندارد.

به گزارش فارس، اکبر عبدالهی اصل مدیر کل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو درباره نحوه حمایت دولت برای تأمین دارو های بیماران خاص، گفت: از آنجا که تولید برخی از داروهای مصرفی این قبیل بیماران مستلزم فناوری‌های بسیار بالاست و شرکت‌های انگشت شماری در دنیا توانسته‌اند نائل به دانش فنی تولید آنها شوند، هزینه نهایی تولید و واردات این داروها باعث افزایش قیمت آنها می‌شود.

 

 

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395