چهارشنبه, 01 دی 1395 ساعت 11:43
کد خبر: 2964

اطلاعات تکميلي

  • رئیس سازمان غذا و دارو هشدارداد؛

قطع احتمالی زنجیره تامین دارو به علت بدهی بیمه‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس سازمان غذا و دارو نسبت به قطع زنجیره تامین دارو در پی بدهی سنگین بیمه ها به بیمارستان ها وطلب هنگفت شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی هشدار داد.

رسول دیناروند روز چهارشنبه در اولین همایش یک روزه داروسازی بیمارستان در پژوهشگاه نیرو خاطرنشان کرد: زنجیره تامین دارو را به سختی مدیریت می کنیم.
وی افزود: بدهی سنگین بیمه ها به بیمارستان ها موجب شده است تا تمام زحمات داروسازان برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها در معرض آسیب قرار گیرد.
دیناروند خاطرنشان کرد: هرچند سخنان ما باید آرامش بخش باشد اما تمام زحماتی که طی سه سال اخیر در قالب طرح تحول سلامت برای بیرون نفرستادن بیمار بیرون بیمارستان جهت تهیه دارو، انجام شده است ، ممکن است به زودی دچار خدشه شود.
وی تصریح کرد: بدهی های سنگین، شرکت های دارویی را به نقطه شکننده رسانده است.
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: هشدار می دهیم که برای آسیب ندیدن پرداختی حداقلی بیماران جهت دارو و تجهیزات پزشکی، این مشکل هرچه سریع تر باید برطرف شود.
دیناروند افزود: سازمان های بیمه گر و دولت باید کمک کنند تا بیمارستان ها زودتر بتوانند بدهی های خود را با شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی تسویه کنند.
وی ادامه داد: اگر زنجیره تامین دارو قطع شود به زمان زیادی نیاز داریم تا دوباره این زخم یا مشکل ، التیام یابد.
**شمار کم داروسازان به ازای تخت های بیمارستانی
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: 900 بیمارستان در کشور فعال است که دوسوم آنها یعنی 580 بیمارستان دولتی است و 700 داروساز در این بیمارستان های دولتی فعالیت دارند.
دیناروند با اشاره به وجود 85 هزار تخت بیمارستانی در کشور افزود: حتی به ازای یکصد تخت بیمارستانی هم یک داروساز نداریم و با استاندارد های بین المللی در این زمینه فاصله زیادی داریم.
وی خاطرنشان کرد: هدف ما این است که بطور میانگین به ازای هر 30 تخت بیمارستانی، یک داروساز داشته باشیم و باید تعداد داروسازان بیمارستان ها را نسبت به وضع موجود چهار برابر کنیم.
**غفلت از داروسازی بیمارستانی
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: سال های طولانی از یکی از بخش های مهم داروسازی یعنی داروسازی بیمارستانی غفلت کردیم ؛ این در حالی است که کار داروساز هایی که در بیمارستان ها فعالیت می کنند با داروسازان شاغل در داروخانه های شهری متفاوت است.
دیناروند افزود: ما حتی اصطلاح «داروسازی بیمارستانی» را نیز فراموش کردیم چراکه محیط بیمارستان و داروهای بیمارستان متفاوت است و خدمات داروساز بیمارستانی با داروساز عمومی فرق دارد.
وی خاطرنشان کرد: از جمله چالش های عمده ای که در بخش داروسازی بیمارستانی با آن مواجه ایم این است که برخی فکر می کنند داروساز بالینی همان داروساز بیمارستانی است اما داروسازان شاغل در داروخانه های بیمارستان ها، «دارو محور» هستند و اما داروساز بالینی ، «بیمار محور» است.
رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: بسیاری از خدمات داروسازی در بیمارستان ها به ویژه طی 20 سال اخیر آسیب دیده است؛ از زمانی که طرح خودگردان بیمارستان ها و واگذاری آنها شروع شد به این خدمات آسیب وارد شد؛ معضلات ناشی از عدم تعیین تعرفه های واقعی در بیمارستان ها و جا ماندن بیمه ها از جبران خدمات بیمارستانی موجب شد تا خدمات دارویی بیمارستان ها، آسیب ببیند.
**رعایت نکردن فهرست داروهای بیمارستانی
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: از آن تاسف بار تر این است که فهرست داروهای بیمارستانی را رعایت نمی کنیم ، چون اگر رعایت کنیم برخی بیمارستان ها که از خدمات دارویی در مرکز خود غفلت کرده اند ، نمی توانند آن داروها را به بیماران خود ارائه کنند.
دیناروند افزود: در هیچ کجای دنیا، داروی اختصاص بیمارستان ها وارد داروخانه ها نمی شود و آنجاست که جایگاه داروساز بیمارستانی روشن می شود؛ اکنون نقش داروسازان بیمارستانی را داروسازان معمولی ایفا می کنند.
وی با اشاره به یکی از بازدیدهای خود در یک بیمارستان 200 تخت خوابی ، گفت: در این بیمارستان حتی یک داروساز هم وجود نداشت و خدمات دارویی از سوی پرستار و تکنسین آموزش ندیده ارائه می شد.
وی یادآور شد: در گذشته ، بیمارستان ها ، داروسازان بالینی را نمی پذیرفتند اما امروز از آنان استقبال می کنند و اگر دوره های آموزشی و وظایف داروسازان بیمارستان طراحی شود ، آنان نیز به جایگاه خود دست می یابند.
رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: اینکه یک بیمارستان 500 تخت خوابی فقط یک داروساز دارد که غیرقابل تصور است. داروساز بیمارستانی باید وارد لغتنامه داروسازی کشور شود.
**نیاز بیمارستان های شیمی درمانی به داروساز بیمارستانی
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: نسخه پیچی دارو در بیمارستان ها با داروخانه های سطح شهر متفاوت است چراکه در بیمارستان ها ، داروهای تخصصی و فوق تخصصی ارائه می شود و به دقت بیشتری در نسخه پیچی نیاز است.
به گفته دیناروند ، 85 تا 90 بیمارستان ارائه کننده خدمات شیمی درمانی در کشور وجود دارند که خدمت داروسازان بیمارستانی در آنها می تواند مفید واقع شود.
وی خاطرنشان کرد: در استفاده از داروسازان بیمارستانی فقط جنبه اقتصادی مد نظر نیست؛ چون اگر تنظیم دوز دارویی انجام نشود بخشی از دارو ، دور ریخته می شود ؛ بحث دیگر در این مقوله، بهره مندی بهتر بیماران از خدمات دارویی و تاثیر آن در روند درمانی است.
**اعتبار ویژه برای بخش مراقبت های دارویی
رئیس سازمان غذا و دارو اظهار کرد: این سازمان اعتبار ویژه ای را برای بخش های مراقبت های دارویی در نظر گرفته است تا جایگاه داروساز بالینی و داروساز بیمارستانی در این بخش ها ، تقویت شود.
دیناروند افزود: چون فاصله داروساز بیمارستانی با پزشک و بیمار کمتر است و بیشتر با دارو سر و کار دارد، کارش کمتر دیده می شود اما اگر نقش آفرین باشد هیچکس نمی تواند جانشین او شود.
وی خاطرنشان کرد: برای اینکه جایگاه داروساز بیمارستانی درک شود، اعتبار ویژه ای اختصاص داده ایم و تقویت جایگاه آنان را پیگیری می کنیم تا جنبه قانونی پیدا کند.
**کشور، حداقل به 3 هزار داروساز بیمارستانی نیاز دارد
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: اگر بتوانیم تعداد داروسازان بیمارستانی شاغل را از 700 تن به سه هزار تن برسانیم تازه آنگاه به استانداردهای فعلی بین المللی می رسیم که این استانداردها حتی در برخی کشورهای اطراف ما وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: برای تامین این تعداد از داروسازان بیمارستانی نیازی به دوره های آموزشی نیست و از نظر کمی ، تعداد آنها کافی است.
**کاهش هزینه خدمات دارویی موجب افزایش خدمات القایی نشده است
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: با اجرای طرح تحول سلامت و کاهش قیمت تجهیزات پزشکی و داروهای گران قیمت ، خدمات القایی ناشی از آن افزایشی نشان نمی دهد.
به گفته دیناروند، افزایش مصرف دارو در ایران طی سه سال گذشته به نرخ واقعی تا سه درصد رسیده است که و طبیعی است وقتی خدمات و دسترسی به دارو بالا می رود، این رقم نیز افزایش می یابد اما در بیمارستان های بزرگ توانستیم هزینه داروهای گران قیمت را کنترل کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در سال 93، پروتکل تجویز 20 قلم داروی پرمصرف در بیمارستان ها ابلاغ و هزینه های آن کنترل شد.
وی خاطرنشان کرد: با وجود توسعه خدمات دارویی ، افزایش هزینه ناشی از بار القائی نداشتیم و دسترسی مردم به دارو در حد ایده آل است.

منبع:ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395