پنج شنبه, 22 تیر 1396 ساعت 21:50
کد خبر: 14541

عالی نسب عدالتخواه ، مردم محور ، کارآفرین وانعطاف پذیر بود

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

عصراقتصاد: دوازدهمین سالگرد درگذشت پرچمدار تولید ملی، با عنوان "دیدبانی اقتصاد ملی" همزمان با رونمایی از چاپ دوم کتاب میرنامیرا از سوی موسسه مطالعات دین و اقتصاد برگزار شد که دکترفرشاد مومنی، مهندس بهزاد نبوی، مهندس سید محمد بحرینیان و دکتر محمدحسین فاضل زرندی از سخنرانان این مراسم بودند.
به گزارش خبر نگار ما ؛ در این مراسم سخنرانان ضمن بزرگداشت  و ذکر فضایل استاد فقید، در تبعیت از روش و نقش وی در زمان حیات ، نگاه دیده بانانه نسبت به اقتصاد ملی را ارائه دادند.
فرشاد مومنی اقتصاددان و رئیس" موسسه مطالعات دین و اقتصاد" که به ابتکار و حمایت مالی و معنوی استاد فقید تاسیس شده است،  با اشاره به تفاوت های دوران انقلاب با اکنون اظهار داشت: در دوره انقلاب شفافیت، مشارکت، عدالت و تولید محوری وجود داشت اما در مقایسه آن با دوره تعدیل ساختاری و دولت احمدی نژاد می توان تفاوت ها را دریافت.
مومنی در ادامه گفت: در هیچ دوره ای به اندازه دوران جنگ تمکین به روش عدالت وجود نداشت.
وی در ادامه با برشمردن منشاهای فساد تصریح کرد: منشاهای اصلی فساد را می توان سیاست های اقتصادی نادرست، تخصص گزیری و نادیده گرفتن آزادی های مدنی دانست.
بهزاد نبوی معاون اجرایی شهید رجایی دردوران نخست وزیری ، اولین رییس ستاد بسیج اقتصادی و بعدا وزیر صنایع سنگین دوران دفاع مقدس، که همکاری های نزدیک و تنگاتنگ با استاد فقید در همان دوران داشت،  با بیان اینکه " امروز ما از سال ۹۲ بدتر است"اظهار داشت: در کتاب اسمیت در خصوص رانت گفته شده که مناسبات رانتی یعنی شرایطی که مردم می خواهند نکاشته های خود را برداشت کنند.
نبوی ادامه داد: مرحوم عالی نسب مردم سالاری و مردم محوری را سرمشق خود کرده بود.
سید محمد بحرینیان صنعتگروکارآفرین برجسته کشوربا اشاره به سیاست ورشکسته جایگزینی واردات گفت: برای راهبرد "جایگزینی واردات"  الزامات را رعایت نمی کنند و فقط بلغور واژه ای داشتیم که در مثال آن می توان به واژه اقتصاد رقابتی اشاره کرد.
بحرینیان بیان کرد: تمام ناهنجاری های اقتصادی در ایران نتیجه سهل انگاری هاست.
وی با بیان اینکه "تصمیم گیری درورود یک برنامه باتوسل به عقل سلیم وتجربه  انجام می شودنه با آزموده هایی که اقتصادتجربه کرده"گفت: مرحوم عالی نسب درجایی که مسئولان وقت تخصص دراقتصاد نداشته اندجز پیشگامان متخصص ، بصیر وملی کم نظیربود.
وی گفت: بسیاری از صنایع ما که امروز کمر خم نمی کنند برای دوران جنگ است. ما چه کرده ایم که امروز باید کولبر نان داشته باشیم برای نان.
وی که از کارآفرینان صاحب نام و تراز اول کشور در حال حاضر شناخته می شود ، در پایان گفت: من خودم را به اندازه یک ارزن در مقابل مرحوم عالی نسب نمی دانم و ایشان بیشتر کارآفرین بود.
محمد حسین فاضل زرندی استاد دانشگاه و از یاران نزدیک استاد عالی نسب در دوران دفاع مقدس، اظهار داشت: عالی نسب سمبل یک مدیریت مدرن بود.
فاضل زرندی با اشاره به تفکر مرحوم عالی نسب تصریح کرد: ایشان معتقد بود هرسیستم کلانی نباید برسد به جایی که هزینه نگهداری اش از سود آن بیشتر شود.
وی گفت:دیدگاه او یک دیدگاه تعامل با جهان بود. عالی نسب اصرارش درحضور دربازارهای جهانی و تعامل با جهان درزمان جنگ ستودنی بود.
زرندی تصریح کرد: ایشان روی عدالت بسیار حساس بود. اما اینکه ما در همه چیز خودکفا شویم را قبول نداشت و می گفت باید بر اساس مزیت های نسبی ایران پیش رفت.
وی ادامه داد:ایشان برای تمام نظراتش مشورت میکردو مشاورین بسیار باسوادی داشت. ایشان مطالعات عمیق ودرمسائل حسابداری بسیارعمیق بود.به شدت روی کارگروهی و تعامل حساس بودو مشاورسوییسی داشت و روی مسائل این چنینی حساس نبود.
فاضل افزود: مرحوم عالی نسب درک تغییرات اقتصاد صنعتی داشت. بارها میگفت صنعت هم به لحاظ شکل و هم به لحاظ محتوا تغییر کرده است.
وی یادآور شد: ایشان بدون اطلاعات و گردش اطلاعات تصمیمی نمیگرفت و روی اینکه بزرگترین ثروت کشور آدمها و دانش آنهاست تاکید داشت.
فاضل زرندی بیان کرد: عالی نسب روی سرمایه انسانی و بهره وری بسیار حساس بود و کارخانه اش از لحاظ قیمت تمام شده و کیفیت بهره ور ترین کارخانه بود. ایشان نظراتش را نمی نوشت و نمیگذاشت ما هم بنویسیم. اما کاملا با تحولات و تغییرات صنعتی حرکت میکرد.
وی خاطرنشان کرد:پارامتر دیگردرمدیریت مدرن درک تبدیلات ساختاری ومحتویات سازمانی است.اما تکنولوژی اطلاعات مدیریت را شبکه ای کرده است.
فاضل زرندی گفت: عالی نسب به شدت روی تفویض اختیارات تاکید داشت. ایشان کاملا مسطح فکر میکرد نه هرمی. به لحاظ شخصیتی بسیار انعطاف پذیر بود.
مشروح سخنان مطرح شده رد این نشست تا روز شنبه در روز نامه عصر اقتصاد و سایت روزنامه منتشر می شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395