دوشنبه, 12 تیر 1396 ساعت 10:49
کد خبر: 13771

اطلاعات تکميلي

  • علی درستکار مطرح کرد :

ضرورت ترویج اندیشه های شهید صدوقی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مهنوش نعیمی

عصراقتصاد: شهید آیت‌الله صدوقی كه به حق شیخ الشهدا و سومین شهید محراب نامیده شده است، امام جمعه یزد و نماینده امام خمینی (ره) در این استان بود. وی در آخرین نماز جمعه‌اش كه مصادف با دهم ماه مبارك رمضان 1402 مطابق با یازدهم تیرماه 1361 بود، بعد از ادای فریضه جمعه، در حالی كه جایگاه را ترك می ‌كرد، منافقی قسی القلب به ایشان نزدیك شد و با به آغوش كشیدن ایشان و منفجر كردن نارنجكی كه در دست داشت،‌ آیت الله صدوقی را به شهادت رساند.

این عالم شهید از یاران صدیق و با وفای امام خمینی و یاور مردم محروم بود و خود را هیچگاه از مردم جدا نمی‌دانست. شهید صدوقی در مبارزه با رژیم شاه یكی از محورهای مبارزه محسوب می‌شد. او اعلامیه‌ هایی در محكوم كردن جنایات رژیم از جمله در فاجعه سینما ركس آبادان صادر كرد.

همچنین ایشان رهبری نهضت اسلامی در یزد را بر عهده داشت و نیز پیام های حضرت امام را به اطلاع علمای مشهد، تبریز،‌ شیراز و دیگر شهرها می‌رساند.

در این راستا علی درستکار پژوهشگر و مجری برنامه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، به دلیل گفت و گوهای خاصی که با یاران درجه یک آیت الله شهید صدوقی پیرامون ابعاد مختلف شخصیتی ایشان داشته، در خصوص این شهید گفت: بر اساس دانسته ها درباره جنبه های مختلف شخصیتی ایشان، نگاه و فهم و شعور اجتماعی و دینی و ملی ایشان می توان این را گفت که در دوران شکل گیری انقلاب اسلامی و نیز در زمان استقرار نظام جمهوری اسلامی مرحوم آیت الله صدوقی رهبر نیمه جنوبی کشور بود. این واقعیتی است که از نحوه تعامل رهبر فقید نظام یعنی امام خمینی با ایشان دریافت می شود.

درستکار ادامه داد: همچنین حضرت امام در حوادث مختلف ملی، سیاسی و طبیعی از قبیل تلاطم های دوران شکل گیری انقلاب و نیز سیل ها و زلزله ها که در نقاط مختلف مرکز و جنوبی کشور اتفاق می افتاد، همواره موضوع رسیدگی به این امور را به آیت الله صدوقی ارجاع می دادند و مزید بر این در موارد فراوانی شخص آیت الله صدوقی به صورت خود به خود و خود فهمیده و فهم برخاسته از تدبیر دورنگری و ذکاوت فردی خود وقایع زیادی را به شکلی بسیار زیرکانه مدیریت می کردند که در این رابطه خاطرات فراورانی را می شود از زبان نزدیکان انیس و مونس ایشان شنید.

وی افزود: تدبیر و درایت ایشان به حدی بوده که حتی در زمان شاه، درجه داران عالی شاهی در محدود استان یزد و حتی فراتر از استان یزد از ایشان حساب می بردند. درایت ایشان به حدی بوده که در مواردی حتی پس از پیروزی انقلاب در مقابل انتصاب بعضی مسئولان در حد استاندار برای یزد، مقاومت ها و مخالفت هایی می کردند که دیگران بعدها به حکمت مخالفت های آن مرحوم پی برده اند.

درستکار در تشریح و ارائه مثال در خصوص درایت های آیت الله صدوقی برای اداره بهتر استان یزد و به تبع آن کشور اظهار داشت: از جمله این موارد می توان به پیشگیری از تاسیس دفاتر هماهنگی بنی صدر را نام برد، که با مقاومت و مخالفت ایشان روبه رو می شوند و به دنبال آن می توان به عدم آشوب ها و التهابات ناشی از خرابکاری های یاران بنی صدر در یزد را اشاره کرد.

این مجری صدا و سیما تصریح کرد: در بعد یاری رسانی به استان های همجوار، می توان به یاری رسانی ایشان در زلزله طبس، یاری رسانی ایشان در زلزله بافت و کرمان و .. را نام برد که همه تمام این امور مردمی و با تکیه بر جایگاهی که ایشان نزد مردم داشتند و اعتماد مردم به ایشان بوده و هست.

وی اذعان داشت: مدیریت بسیار هوشیارانه و زیرکانه وی در تاریخ دهم فروردین در یزد به شکلی که تنها دو سه قربانی در آن حادثه داده شد و در عین حال رژیم شاه به شدت عصبانی و مغلوب شد را نیز از این موارد می توان ذکر کرد که جزئیات آن را از زبان یاران نزدیک ایشان می توان شنید. همینطور حضور ایشان در جبهه ها با وجود بیماری و کهولت سن، حضوری موثر و شور آفرین بود که نباید از قلم بیافتد.

وی در انتها با اشاره به بخشی از پیام تسلیت امام خمینی به مناسبت شهادت آیت الله صدوقی بیان کرد: نحوه شهادت ایشان بزرگترین سند بر سعادتمندی ایشان در دنیا و آخرت است که پس از اقامه نماز جمعه و در فاصله چند متری از محراب عبادت و زیر سقف خانه خدا به شهادت رسیدند و این اتفاق، ایران و یزد را چنان منقلب کرد که امام خمینی در بخشی از پیام تسلیت خود به مردم ایران گفت: "این جانب دوستى عزیز كه بیش از سى سال با او آشنا و روحیات عظیمش را از نزدیك درك كردم از دست دادم، و اسلام خدمتگزارى متعهد را، و ایران فقیهى فداكار، و استان یزد سرپرستى دانشمند را از دست داد؛ و در ازاى آن به هدف نهایى كه آمال این شهیدان است نزدیك شد. من به پیشگاه مقدس بقیة اللَّه الاعظم- روحى فداه- و ملت عزیز و اسلام عزیزتر تبریك و تسلیت عرض مى‏كنم و از خداوند تعالى براى آن شهید عظیم رحمت و مغفرت، و براى ملت بزرگ بویژه یزد متعهد صبر و اجر، و براى خاندان محترم این بزرگوار خصوصاً فرزند برومند عزیزش صبر جمیل و اجر جزیل، خواهانم. از خداوند متعال پیروزى اسلام و سرنگونى كفر را خواستارم."

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395