جمعه, 17 آبان 1398 ساعت 15:57
کد خبر: 63682

اطلاعات تکميلي

  • رئیس سازمان مدیریت بحران کشور خبر داد:

احتمال وقوع زلزله شدیدتر وجود ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: گروه‌های ارزیابی برای بررسی میزان دقیق خسارت های زلزله بامداد امروز به استان آذربایجان شرقی اعزام شده‌اند.

 اسماعیل نجار ضمن اعلام این خبر افزود: در اولین فرصت ممکن بر اساس ارزیابی‌های دقیق، میزان خسارت ها برآورد و به دولت اعلام خواهد شد.
وی گفت: ما این حادثه را حادثه‌ای محلی و منطقه‌ای می‌دانیم که در دست رسیدگی همه جانبه است.
وی افزود: متاسفانه در زلزله‌ای که در ساعت ۲:۱۷ بامداد امروز به بزرگی ۵/۲ ریشتری بین میانه و سراب رخ داد، ۵ نفر جان شان را از دست دادند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: حدود ۳۳۲ نفر به مراکز درمانی مراجعه کردند و در حال حاضر ۲۲ نفر بستری هستند و بقیه سرپایی مداوا و مرخص شده اند.
وی گفت: برآورد اولیه ما این است که حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ واحد مسکونی بین ۳۰ درصد تا ۱۰۰ درصد تخریب شده است.
نجار افزود: غالب تخریب ناشی از این زلزله را در روستای ورنکش شاهد هستیم و آمار ۵ نفر فوتی هم مربوط به همین روستاست.
وی گفت: حدود یک هزار راس دام سنگین و سبک براثر این زلزله تلف شده است.
وی افزود: به محض وقوع این حادثه، به وزیر کشور اطلاع رسانی کردم و وی خطاب به بنده و استانداران آذربایجان شرقی و استان‌های همجوار دستور‌های ویژه لازم را صادر کرد.
نجار ادامه داد: رئیس جمهور نیز در دستوری که صادر کرد، بر رسیدگی، امداد رسانی و نجات کامل تاکید داشت.
وی گفت: در دقایق اولیه همه نیرو‌های امدادی در منطقه حضور پیدا کردند و دستگاه‌های اجرایی خوب عمل کردند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: استاندار آذربایجان نیز در روستای ورنکش تشکیل جلسه داد و تصمیم‌های لازم برای رسیدگی صادر شده است.
نجار با بیان اینکه درباره وقوع پس لرزه‌های شدید زلزله یاد شده در آذربایجان شرقی، جای نگرانی نیست، گفت: از زمان وقوع این زلزله تا ساعت ۱۰ صبح امروز ۸۲ پس لرزه داشتیم که حدود ۵۹ پس لرزه کمتر از ۳ ریشتر، ۱۸ پس لرزه بین ۳ و ۴ ریشتر و چهار زلزله بین ۴ تا ۵ ریشتر شدت داشته است.
وی افزود: با توجه به این تعداد پس لرزه، از این نظر دیگر جای نگرانی نیست و امکان وقوع زلزله شدید‌تر وجود ندارد.
ادامه عملیات امداد در مناطق زلزله زده
نجار با اشاره به زلزله ۵.۹ ریشتری بامداد امروز (ساعت ۲:۱۷:۰۳) در استان آذربایجان شرقی گفت: تاکنون ۱۵۰ تا ۱۷۵ نفر که عموما مصدومان سرپایی بودند، در مراکز درمانی و امداد و نجات درمان شدند.
رئیس سازمان مدیریت بحران گفت: به محض وقوع زلزله با دستور وزیر کشور و استانداران منطقه کار امدادرسانی آغاز شد و هم اکنون علاوه بر امدادرسانی به مصدومان حادثه همکاران بنده در حال برآورد خسارت هستند.
نجار افزود: در این زلزله ده‌ها راس دام روستاییان هم تلف شده است.
معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه این زلزله در استان‌های زنجان، اردبیل و گیلان هم احساس شده است، گفت: فعلا به کمک‌های مردمی در مناطق زلزله زده نیازی نیست و اگر نیازی بود از طریق رسانه ملی و رسانه‌های رسمی کشور اعلام خواهد شد.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399