یکشنبه, 23 دی 1397 ساعت 23:00
کد خبر: 51796

  کشف 3 درصدی قاچاق باوجود 24 دستگاه نظارتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد:  هر روز شاهد کشف کالاهای قاچاق از سوی نیروی انتظامی هستیم، با توجه به عدم ثبات بازار و نوسانات قیمت ها، ورود کالاهای قاچاق با قیمت پایین، باعث ضربه زدن به تولید ملی می شود و تقاضا برای محصولات تولید داخل کاهش می یابد و به دنبال آن، موجب کاهش سودآوری و سرمایه گذاری در بخش تولید داخلی می شود. کاهش سرمایه‌گذاری نیز باعث کاهش اشتغال  و افزایش نرخ بیکاری را می شود. با افزایش بیکاری بر بحران‌های اجتماعی و تبعات ناشی از آن نیز افزوده خواهد شد، در نهایت می‌توان گفت با افزایش قاچاق کالا بحران‌های اجتماعی افزایش می‌یابد.

از منظر قوانین و مقررات باعنایت به کثرت قوانین و مقررات مرتبط با قاچاق کالا در حوزه های مختلف قضایی و اجرایی کشور لازم است که بسیاری از قوانین و مقررات غیر موثر و نا کارآمد بر اساس اسناد و سیاست های بالا دستی مورد بازبینی قرار گیرد. چرا که بسیاری از آسیب ها و مشکلات موجود در این حوزه ناشی از تنوع و کثرت قوانین و مقررات بوده، به نحوی که برخی از قوانین ناقض را می توان در خصوص یک موضوع مشاهده کرد.

در کشور ما سالیانه حدود 70 میلیارد دلار برای واردات کالا، ارز از کشور خارج می شود که 22 میلیارد دلار آن به صورت قاچاق هست و این یعنی یک سوم واردات کشور. از این میزان نیز تنها 3 درصد آن کشف و ضبط می شود و این در حالی است که 24 دستگاه و اداره کار مقابله با قاچاق کالا را بر عهده دارند.

گفته می شود به ازای هر 10 هزار دلار قاچاق کالا، یک فرصت شغلی از بین می رود و این در کشور ایران بعنی از بین رفتن 2 میلیون فرصت شغلی. در حالی که ما تقریبا 5/2 میلیون نفر بیکار در کشور داریم، با خرید هر کالای قاچاق در واقع باعث افزایش بیکاری می شویم.

این در حالی است که چندی پیش سردار اشتری فرمانده ناجا، برخورد با معضل قاچاق را نیز از برنامه های مهم نیروی انتظامی دانست و افزود: نباید اجازه داد با ورود کالای قاچاق به اقتصاد کشور لطمه و باعث بیکاری جوانان شویم و از سوی دیگر نباید بگذاریم اقلام ضروری و مورد نیاز مردم به خارج از کشور قاچاق شود.

همچنین روز گذشته سرهنگ علیرضا عجمی در این باره اظهار کرد: با کنترل تردد خودروهای عبوری محورهای مواصلاتی به شهر تهران، ماموران قرارگاه جنوب گشت انتظامی یگان امداد پایتخت موفق شدند یک خودرو حمل بار کالای قاچاق را در محورهای مواصلاتی به شهر تهران شناسایی و توقیف کنند.

وی ضمن اشاره به دستگیری راننده این خودرو، گفت: در بازرسی انجام شده ۱۴۵ عدد کاپشن و ۳۰ عدد شلوار خارجی که فاقد فاکتور و برگه گمرکی بود، کشف شد که کارشناسان ارزش ریالی این کالاها را ۴۵۰ میلیون ریال برآورد کرده اند.

به نظر می رسد کنترل دقیق کالای قاچاق، مبادی ورودی آن است، همچنین با عرضه خرد کالای قاچاق در مغازه های کوچک سطح شهر نیز باید مبارزه شود به عبارت دیگر باید برای مبارزه با عرضه کالای قاچاق به طور وسیع تدابیری اندیشیده شود.

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399