چهارشنبه, 22 آذر 1396 ساعت 08:41
کد خبر: 25435

بودجه سازمان زندان‌ها ۱۴۴ میلیارد تومان کاهش یافت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد :در حالی بودجه پیشنهادی سال ۹۷به مجلس ارائه شد که بودجه وزارت دادگستری، بودجه دستگاه‌های قضایی افزایش چشمگیری نداشته و بودجه سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی نیز ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافته است.

 دولت در لایحه بودجه 97 برای سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی حدود 800 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته است.

این در حالی است که بودجه مصوب سال 96 سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی، 944 میلیارد تومان بود و انتظار می‌رفت با توجه به هزینه‌های بالای نگهداری زندانیان و تأمین نیازهای بهداشتی، درمانی، تغذیه‌ای و ... زندانیان و اردوگاه‌های محکومان مواد مخدر در دست احداث، بودجه سازمان زندان‌ها افزایش می‌یافت.

بر اساس لایحه بودجه 97، از مجموع بودجه در نظر گرفته شده برای سازمان زندان‌ها، 16 میلیارد تومان برای کمک به اشتغال زندانیان آزاد شده اختصاص دارد که البته بودجه این موضوع نسبت به سال قبل، حدود 9 میلیارد تومان افزایش یافته است.

یکی از ردیف‌های زیرمجموعه بودجه وزارت دادگستری به موضوع «کمک برای حمایت از بزه‌دیدگان و خسارت ناشی از احکام قضایی» اختصاص پیدا کرده بود که با تصویب و اجرایی شدن قانون آیین دادرسی کیفری و ابلاغ آیین نامه اجرایی محاسبه و پرداخت خسارت ناشی از بازداشت اشتباهی افراد، این خسارت باید از محل این ردیف پرداخت شود. محل تامین خسارت صندوقی در وزارت دادگستری است که باید از محل آن خسارت ها پرداخت شود. اما این ردیف در لایحه بودجه 97 ارائه شده توسط دولت حذف شده است و در بودجه سال ۹۷ ردیف بودجه ای تحت این عنوان در فصل بودجه وزارت دادگستری دیده نمی شود.

همچنین در این لایحه مانند سال 96، برای پرداخت دیه محکومین معسر، 45میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

سازمان تعزیرات حکومتی از دیگر سازمان‌های زیر مجموعه وزارت دادگستری است که بودجه پیشنهادی دولت برای این سازمان در سال آینده، 208 میلیارد تومان است. سال گذشته، بودجه تعزیرات،  178 میلیارد تومان مصوب شده بود.

سازمان بازرسی کل کشور از دیگر سازمان‌های تابعه دستگاه قضاست که در لایحه بودجه سال آینده، 139 میلیارد تومان برای آن بودجه پیش‌بینی شده است. بودجه مصوب این سازمان در سال گذشته، 129 میلیارد تومان بود.

همچنین در این لایحه، بودجه سازمان قضایی نیروهای مسلح از 125 میلیارد تومان در سال 96 به 158 میلیارد تومان افزایش یافته است. بودجه دادستانی ویژه روحانیت نیز با افزایش چهار میلیاردی، 34 میلیارد تومان برای سال 97 در نظر گرفته شده است.

بودجه پیشنهادی سازمان پزشکی قانونی کشور نیز در لایحه بودجه سال آینده، افزایش داشته و 277 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. بودجه مصوب این سازمان در سال گذشته، 205 میلیارد تومان بود.

بودجه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در لایحه بودجه سال 97، با افزایش مواجه شده و از 898 میلیارد تومان در سال 96، به یک هزار و 59 میلیارد تومان افزایش یافته است.

دولت در لایحه بودجه سال آینده، برای دانشگاه علوم قضایی 23 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته است. بودجه این دانشگاه در سال گذشته، 20 میلیارد تومان بود.

بر اساس قانون اساسی، قوه قضائیه از لحاظ تشکیلات اداری و سازمانی یک قوه مستقل محسوب می‌شود، اما در نهایت طبق قانون موظف است بودجه پیشنهادی خود را به دولت اعلام کند تا دولت نیز با جمع بودجه همه دستگاه‌ها در لایحه بودجه، پیشنهاد خود را برای تصویب به مجلس ارائه دهد. اما همین موضوع محل مناقشه دولت و دستگاه قضایی است.

تا حدود ۵ سال قبل، بودجه قوه قضاییه فقط یک درصد بودجه عمومی کل کشور بود؛ تلاش‌های سال‌های اخیر به جایی رسید که در سال ۹۵ فقط ۱.۸۷ درصد از بودجه عمومی کل کشور به قوه قضاییه اختصاص پیدا کرد و برای سال ۹۶ تنها ۱.۹۳ درصد از بودجه کل کشور برای فصل امور قضایی پیشنهاد شده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399