چهارشنبه, 18 دی 1398 ساعت 19:04
کد خبر: 66096

اخذ آخرین دفاعیات متهمان پزونده بانک سرمایه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: ادامه جلسات رسیدگی به پرونده بانک سرمایه به ریاست قاضی مسعودی مقام در شعبه سوم ویژه اقتصادی آغاز شد.

در ابتدای این جلسه قاضی مسعودی مقام با تسلیت شهادت سردار شهید سپهبد سلیمانی گفت: امروز آخرین دفاع از آقایان جهانبانی و صالحی اخذ می شود و در موعد مقرر حکم پرونده صادر خواهد شد.
در ادامه قاضی از جهانبانی خواست تا با حضور در جایگاه آخرین دفاعیات خود را بیان کند.
جهانبانی در مورد کیفرخواست خود گفت: عنوان شده اتهام بنده اخلال در نظام اقتصادی از طریق تحصیل مال نامشروع است در حالی که نماینده بانک شاکی اتهامات واهی را در قالب شکایت به دادسرا ارسال کرده و دادسرا ۱۱۰۸ روز بازداشت و تحقیقات و اخذ نظریه کارشناسی شکایت وکیل بانک شاکی را به عنوان کیفرخواست آورده است.
وی افزود: ماده ۲ قانون تشدید اختلاس تعریف مبهم از تحصیل مال نامشروع ارائه داده درحالی که اقدام گروه‌ها و شرکت‌های تحت مدیریت بنده با انگیزه امور بازرگانی در زمان تحریم‌ها بوده و مصداق بزه یاد شده نیست.
جهانبانی گفت: بنده تسهیلاتی به میزان ۷۰۰ و یک میلیارد تومان از بانک سرمایه گرفتم که باید بگویم تسهیلات دریافتی با تصویب اعضای هیئت مدیره و ارائه وثیقه دریافت شده و کل تسهیلات دریافتی از سوی شرکت‌ها ۶۵۱ میلیارد بوده است.
وی ادامه داد: نرخ سود تسهیلات از بانک سرمایه ۲۹ تا ۳۲ درصد بوده و این میزان سود دو برابر نرخ ابلاغیه بانک مرکزی به بانک‌ها بود. با این حال صرف نظر از اخلال در نظام بانکی به عنوان اتهام بنده در راستای بزرگنمایی و با احتساب سود مبلغ هزار میلیارد به عنوان اتهامی بنده در پرونده ذکر شده است.
این متهم افزود: از بابت اصل و سود تسهیلات مبلغ ۳۵۱ میلیارد را نقدی پرداخت کردند و مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان به بانک شاکی بدهکاران داده شد این در حالی است که اموال قابل تهاتر در اختیار بانک به مراجع قضائی هم موجود است.
این متهم با بیان اینکه عمده تسهیلات بانکی در جهت واردات کالاهای ضروری بوده گفت: بنده ۷۵۰۰ تن گوشت وارد کردم و ارز با مبلغ دولتی دریافت نکردم و به هیچ بانکی تعهدات ارزی ندارم.
جهانبانی افزود:تمام واردات با مجوز رسمی و از طریق گمرک وارد شده و در اطلاعات سیستمی ثبت شده همچنین تا سال ۹۴ هیچ بدهی معوق به بانک سرمایه نداشته ایم و ۲۷ اسفند همین سال،اولین تاریخ سررسید تسهیلات بود.
وی ضمن اشاره به بازداشتش قبل از تاریخ سررسید تسهیلات گفت: بنده ۸ ماه قبل بازداشت شدم و در کیفرخواست صادره به دلیل نادیده انگاشتن زنجیره شرکت‌های شش گانه به عنوان واحدهای تجاری، ادعای مصرف کردن بخشی از تسهیلات دریافتی در موارد غیرضروری به عنوان خیانت در امانت هم به عنوان بزه برای بنده مطرح شده است.
جهانبانی گفت: کل تسهیلات دریافتی اینجانب ۶۵۱ میلیارد تومان بوده است که از سال ۹۱ تا ۹۴، ۳۵۱ میلیارد تومان پرداخت شده و خالص مانده آنها ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است.
وی افزود: موضوع مصرف عمومی مطرح است بنابراین اتهام یاد شده با توجه به میزان کالاهای اساسی و ضروری در زمان تحریم‌ها خلاف واقعیت است.
وی افزود: در واردات کالاهای اساسی به کشور هیچگونه ارز مرجع دولتی دریافت نکردیم در حالی که استحقاق دریافت ارز مرجع را داشتیم.
وی با بیان اینکه تمام واردات با مجوز رسمی بوده است و حقوق دولت پرداخت شده افزود: در زمان دریافت تسهیلات سرمایه ثبت شده شرکتها حداقل یک دهم تسهیلات دریافتی بوده و تنها در یک مورد تناسب سرمایه با مبلغ تسهیلات وجود نداشته که در این مورد مدیران اقدام به افزایش سرمایه کشور از 2 به 4 میلیارد کردند.
وی ادامه داد: تسیهلات دریافتی در قالب مشارکت مدنی بازرگانی بوده و به همین دلیل اتهام مطروحه با توجه به واردات کالاها در زمان تحریم و مستندات مربوط به مالیات عملکرد شرکتها از مصادیق تمسک به امور واهی است و مبنای طرح اتهام اخذ تسهیلات بوده و نمی‌تواند مصداق بزه باشد.
پس از پایان دفاعیات متهم جهانبانی، قاضی مسعودی مقام گفت: به شما فرصت کافی برای دفاع داده شده است؛ به پرونده رسیدگی می‌کنیم و رأی مقتضی در زمان خود صادر می‌شود.

درآمد روزانه ۲۰۰ میلیون تومانی متهم از یک مجتمع گردشگری

در ادامه جلسه دادگاه، رئیس دادگاه از نماینده دادستان خواست در جایگاه حاضر شود.
امیر رسول قهرمانی نماینده دادستان ضمن بیان اینکه استنادهای قانونی جهانبانی نابجا بود، گفت: جهانبانی لایحه طولانی خواندند و استناد به قوانین کردند که این استنادات نابجا بود.
وی خطاب به متهم ادامه داد: اعضای هیئت مدیره هلدینگ شما افراد روستایی هستند و شما با این شرکت‌ها وارد بانک سرمایه شدید و تسهیلات خارج از حد اعتباری دریافت کردید.

متهم با زعفران تسهیلات می گرفت

نماینده دادستان گفت: شما با زعفران به بانک می‌رفتید و تسهیلات می‌گرفتید و در زعفرانیه ملک می‌گرفتید؛ اگر بانک به شما تسهیلات ‌داد به خاطر زعفران‌ها بوده است.
قهرمانی اظهار کرد: در همه تسهیلات نام آقای بخشایش و کاظمی وجود دارد و در هیچ کجا نام آقای درخشنده وجود ندارد بنابراین عمده تسهیلات شما توسط بخشایش و کاظمی پشتیبانی ‌شده است.
وی افزود: شما می‌گویید ۳۵۱ میلیارد رد مال داشته اید من خیلی به شما کمک کرده ام شما هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات گرفته اید، اما ما اصل تسهیلات که مد نظر شما بود یعنی ۷۰۱ میلیارد را در نظر گرفتیم و بعد از پرونده شما بسیاری از جمله آقای رضوی پرتوقع شدند.
قهرمانی گفت: آقای جهانبانی اموال زیادی دارد و حدود ۳۴ میلیارد تومان به کارخانه سنگستان پاسارگاد برده است و ملک ایشان در اردبیل (مجتمع تجاری در مشگین شهر) روزی ۲۰۰ میلیون تومان درآمد دارد؛ این پول‌ها کجا می‌رود.
نماینده دادستان گفت: عمار صالحی در بلوار دریای سعادت آباد یک ملک ۴ طبقه و ۲ واحد تجاری دارد که با پول شرکت‌ها بوده است که ما آن را ردیابی کردیم.
قهرمانی افزود: ۱۷۰ سند مردم دست شماست که من مردمی را می‌بینم که با اشک و گریه می‌گویند سند ما را آزاد کنید، ملک ما از دست می‌رود.
وی گفت: آقای جهانبانی شما برای دریافت تسهیلات اهلیت نداشتید و گردش‌های مالی شما ضعیف بوده است، اما توانستید ۷۰۰ میلیارد تسهیلات بگیرید.
نماینده دادستان گفت: می‌گویید فاکتورهایتان صوری نبوده، اما چگونه شرکت‌هایی که همه با هم در یک اتاق هستند فاکتورها را مبادله می‌کردند.
در ادامه نماینده دادستان، با اشاره به صحبت‌های متهم مبنی بر اینکه گفته که موضوع عقد مشارکت وی عام بوده است، گفت: آیا شما ملک و ماشین خریداری شده را به عنوان مشارکت عنوان می‌کنید؟
وی خاطرنشان کرد: بانک‌ها باید مشاهده کنند که در صورت شراکت با شما، قرار است چگونه سرمایه گذاری کنید، بنابراین موضوع مشارکت نمی‌تواند مطلق باشد این درحالی است که باید این سوال را مطرح کرد که آیا ملک و ماشین خریداری شده سرمایه گذاری است؟
قهرمانی ادامه داد: شما همواره اعلام می‌کنید که اقدام به کار واردات کردید در حالی که شما تخصص این کار را نداشتید و کار واردات را به دست دیگر افراد می‌سپردید تا آن‌ها برایتان انجام دهند.
وی افزود: از سویی دیگر اگر شما واردات انجام می‌دادید پس بگویید بقیه پول‌ها کجاست؟ گندم و گوشت وارد کردید پس پول هایش چه شد؟
نماینده دادستان درباره اخذ وثیقه از سوی بانک گفت: بانک به جای وثیقه سفته دریافت می‌کرد سپس سفته‌ها از بانک خارج می‌شد و سفته‌های جعلی جای آن گذاشته می‌شد حال این‌ها را چگونه توجیه می‌کنید؟
وی با اشاره به صحبت‌های متهم مبنی بر اینکه خانواده من اموال مشروع استفاده می‌کنند، گفت: آیا اموال نامشروع فقط از دیوار مردم بالا رفتن یا سرقت است؟ خسارت اینگونه اقدامات در بانک بیشتر از کسانی است که ضبط ماشین سرقت می‌کنند.
در ادامه قاضی از وکیل متهم خواست توضیحات خود را بیان کند.
وکیل متهم جهانبانی گفت: به نظر می‌رسد کمی بزرگنمایی شده است؛ در جایی از کیفرخواست گفته شده از بیت المال استفاده شده در حالی که بیت المال برای سازمان‌های دولتی است درحالی که بانک سرمایه خصوصی است نباید از کلمه بیت المال استفاده شود.
وی افزود: در هیچ کجای دنیا وام گرفتن یا ارتباط داشتن با مدیرعامل بانک جرم نیست این‌ها مشکلاتی داشتند و قطعا باید آن را حل می‌کردند.
وکیل متهم جهانبانی تصریح کرد: از سوی دیگر سندی برای صوری بودن شرکت‌های زیر مجموعه وجود ندارد درحالی که این شرکت‌ها به صورت قانونی ثبت شده است این شرکت‌ها به شکل هلدینگ با مجموعه کار می‌کرده و شرکت اصلی شرکت تجارت نور ابرار بوده است و این شرکت‌ها تابع آن بودند.
وی افزود: اقای جهانبانی قبلا هم اعلام کردند که یک بدهکار بانکی هستند لذا از دادگاه تقاضا داریم که با دادن مرخصی به وی، ایشان بتواند رضایت شاکیان را جلب کند و بدهی خود را نیز پرداخت کنند.
متهم صالحی در بیان آخرین دفاعیات با اشاره بهتسهیلات 60 میلیارد تومانی اعطا شده توسط بانک سرمایه گفت: یک روز بعد از خروج من از شرکت، بانک، در تاریخ 21 اردیبهشت 93 با اعطای تسهیلات موافقت می کند این در حالی است که در کیفرخواست عنوان شده بنده تسهیلات 60 میلیارد تومانی را دریافت کرده ام و بدون هیچ اطلاعی از شرکت خارج شده ام اما بنده با بانک مکاتبه کردم که شعبه نامه های ما را در پرونده قرار نداده است مستند این سخن نیز موجود است .
قهرمانی نماینده دادستان خطاب به متهم صالحی گفت: مستند آن را نشان دهید .
متهم صالحی مستندات را به نماینده دادستان ارائه داد و گفت: تاریخ استعلام موجود است و بانک در جریان بوده است، به شکل عجیب و قریبی اصول اسناد گم شده است و من نمی دانم چرا همان سندی که روی آن ادعای جعل داریم توسط بانک گم شده است
متهم صالحی افزود: به بازپرس مراجعه کردم که جعل را ثابت کنم اما گفته شد اصول اسناد وجود ندارد، کلافه شدم و گفتم یک بچه هم می تواند از روی کپی تشخیص دهد که این امضا ، امضای من نیست، شاید اشتباه کردم که پذیرفتم از روی کپی بررسی کنند چون وقتی اشتباهی پیش بیاید می گویند خودتان گفتید .
قاضی مسعودی مقام در این هنگام گفت: اصول اسناد آقای رضوی و شما وجود ندارد.
متهم صالحی پاسخ داد: من با آقای رضوی نسبت فامیلی دارم اما متصل کردن افراد به یکدیگر صحیح نیست ، نوع ارتباط من با آقای رضوی با وجود این که فامیل هستیم اصلاً نزدیک نیست و این گونه نیست که با هم کاری انجام داده باشیم.
در ادامه متهم عمار صالحی درباره جعلی بودن گفت: در جلسه سوم دادگاه آقای جهانبانی تلویحا جعلی بودن امضا را پذیرفتند به گونه‌ای که ایشان گفتند بعد از آنکه عمار صالحی قرارداد‌های سفید را امضا کرده از شرکت خارج شده است.
وی ادامه داد: حال سوالم این است که من می‌گویم این امضا‌ها جعلی بوده و من آن را امضا نکردم، اما اگر اقای جهانبانی می‌گویند من بعد از امضای قرارداد‌ها از شرکت خارج شدم پس چرا ایشان خیانت در امانت کرده و در حالی که امضای من اعتبار نداشته از آن استفاده کرده است؟
این متهم درباره اخذ تسهیلات بیان داشت: ٢٠ میلیارد تومان از شرکت تیبا بدون امضای من توسط اقای جهانبانی خارج شد و ما در زمان پرداخت پول به کارکنان با مشکل مواجه شدیم.
وی گفت: در این زمان موضوع را با اقای جهانبانی مطرح کردم و ایشان گفتند من درحال کار با بانک سرمایه هستم اگر می‌خواهی برای شما هم تسهیلات بگیرم.
این متهم افزود: شکل قضیه دریافت تسهیلات نامتعارف نبود چراکه ما با اقای جهانبانی به توافق رسیدیم که این کار را انجام دهیم ضمن اینکه من یکی از اعضای هیات مدیره بودم و یکی دیگر از اعضای هیات مدیره شرکت تیبا برادر اقای جهانبانی و دیگری نیز یکی از منصوبان وی بود لذا مخالفت من جهت دریافت تسهیلات تاثیری نداشت.
متهم صالحی در ادامه دفاعیات خود گفت: درخواست تسهیلات را آقای کریمی امضا کردند.
نماینده دادستان گفت: آیا قبول دارید که قرارداد اول را امضا کردید.
متهم صالحی پاسخ داد: بله، می‌دانم شما دغدغه دارید و دنبال حقوق مردم هستید، اما من هم یک حقوقی دارم شما در جلسات قبل گفتید که من با تناقض حرف می‌زنم و در مهمانی اسناد را امضا کردم این سخن یعنی در مهمانی بودم که نفهمیدم که چه چیزی را امضا کرده ام.
نماینده دادستان گفت: متن اظهارات خودتان است.
متهم صالحی پاسخ داد: من گفتم در دفترم مهمان داشتم.
در این لحظه متهم جهانبانی سندی را به نماینده دادستان ارائه داد که متهم صالحی آن را امضا کرده بود.
نماینده دادستان خطاب به متهم صالحی گفت: شما به آقای جهانبانی گفته اید که سند ۱۷۰ شاکی وی را می‌دهید که ایشان در دادگاه علیه شما حرف نزنند.
متهم صالحی گفت: این گونه نبوده است بنده ملک زعفرانیه را بدون هیچ حرفی رد مال کردم بنده مال شبهناک نگه نمی‌دارم یک سال قبل از این که بگویید از آن ملک رفتم ملک زعفرانیه سندش به نام من نبود آقای جهانبانی اصرار کرد بیا این جا بنشین همسایه باشیم که من به دلیل خلق و خوی خانوادگی و ملاحظاتی که دارم از آن جا بلند شدم.
متهم صالحی ادامه داد: با وجود این که می‌دانستم طبق مصوبه تسهیلات تسویه کامل شده است، اما برای این که وسواس به خرج بدهم برای بانک، شرط کردم که چک امانت معادل تسهیلات به من بدهد که آن چک الان نزد بنده موجود است.
متهم صالحی ادامه داد: در شرکت آرمانی بنده یک امضا و آقای جهانبانی دو امضا دارد ، شرکت آرمانی را با بنده قاطی نکنید بنده هستم و کت تنم.
متهم جهانبانی در واکنش به این اظهارات متهم صالحی گفت: امضای بنده اعتبار ندارد و امضای اصلی برای آقای صالحی است
قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم صالحی گفت: وثیقه را خانم جهانبانی برای شما گذاشتند.
متهم صالحی پاسخ داد: خیر سوال من هم همین است که چرا آقای جهانبانی برای همه وثیقه می گذارد و برای من نمی گذارد.
قاضی مسعودی مقام از نماینده دادستان خواست در جایگاه حاضر شود ، نماینده دادستان اظهار کرد: آقای عمار صالحی ابلاغیه ای را نشان داد که تاریخ تسهیلات 21 اردیبهشت سال 93 مصوب می شود و اعلام کرده اند که روز قبل از شرکت خارج شده اند اما این ابلاغ به شعبه است و تقاضای تسهیلات در تاریخ 13 اردیبهشت 93 بوده است و یک روز بعد از آن مصوب می شود و در آن زمان آقای صالحی در شرکت بودند .
قهرمانی افزود: طبق کارشناسی های انجام شده پول های زیادی به حساب آقای صالحی رفته است بنده از آقای جهانبانی گله دارم که یک سری اسناد را الان ارائه می دهند توضیح دهید زد و بند بین شما چیست.
نماینده دادستان افزود: آقای صالحی یک حساب سپرده در شعبه فاطمی دارند که 56 میلیارد تومان از این حساب سپرده به حساب آرمانی رفته است.
قهرمانی خطاب به متهم صالحی گفت: 4 واحد ملک و دو واحد تجاری در سعادت آباد دست شماست.
متهم صالحی گفت: چرا می گویید دست من است ملک به نام شرکت آرمانی است و اگر بگویید همین الان امضا می کنم .
نماینده دادستان گفت: صورتجلسه کنید امضا کنند.
قاضی مسعودی مقام گفت: وکیل بانک سرمایه موضوع را صورت جلسه کند و هر دو نفر برای انتقال امضا کنند.
در پایان قاضی مسعودی مقام ختم جلسه را اعلام کرد و گفت: جلسه بعدی متعاقباً اعلام خواهد شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399