یکشنبه, 01 دی 1398 ساعت 16:46
کد خبر: 65502

اطلاعات تکميلي

  • رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه خبر داد؛

ثبت 149 ایده در سامانه ایده قوه قضائیه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه گفت: از هفته گذشته تاکنون سامانه ایده 12 هزار بازدید داشته، 350 نفرهم عضو شدند و 149 ایده در همین مدت کوتاه به ثبت رسیده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضائیه، سیدحجت‌اله علم الهدی رییس پژوهشگاه قوه قضائیه در مورد برنامه‌های پژوهشگاه قوه قضائیه در هفته پژوهش اظهارکرد: هفته گذشته برای اولین بار آیین نکوداشت هفته پژوهش در قوه قضائیه برگزار شد، در حاشیه این مراسم نیز نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی قوه قضاییه برپا و از سامانه ایده توسط ریاست دستگاه قضا رونمایی شد.
رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه درمورد میزان عملیاتی شدن پژوهش‌های انجام شده در این نهاد بیان کرد: معمولا نهادهای پژوهشی وابسته به دستگاه‌ها نقش تصمیم‌سازی دارند و بازوی مشورتی و علمی آن دستگاه محسوب می‌شوند که کارهای راهبردی و کارشناسی دستگاه مربوطه توسط این نهادهای پژوهشی انجام می‌شود.
وی در مورد ضرورت و الزام دستگاه‌های مربوطه در راستای به کارگیری این پژوهش‌ها گفت: نتایج این پژوهش‌ها در اختیار مسئولین مختلف از جمله ریاست دستگاه قضا قرار می‌گیرد و توسط آنها ابلاغ شده تا جنبه اجرایی پیدا کند.
 علم‌الهدی با بیان توضیحاتی در مورد چگونگی روند پژوهش‌ها گفت: ما با شبکه‌ای از نخبگان در پژوهشگاه اعم از استادان دانشگاهی، نخبگان علمی دارای ایده به ویژه جوانان و قضات فاضل و با تجربه برای حل مسائل قوه قضاییه در ارتباط هستیم.
رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه در ادامه به رویکرد رییس قوه قضائیه در دوره جدید در راستای استفاده از همکاری، همفکری و مشارکت مردم به ویژه نخبگان اشاره کرد و گزارش دهی فساد و بیان انتقاد و پیشنهاد را از جمله این موارد معرفی کرد.
سامانه ایده یکی دیگر از محورهای مورد اشاره رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه بود که درباره آن نیز تصریح کرد: این سامانه بستری برای ارائه نظرات مردمی است، چنانچه ریاست قوه چند ماه قبل فراخوانی دادند تا از نظرات و راهکارهای مردمی استفاده کنند و در واقع این سامانه بستری برای استفاده از ایده‌های مردمی است که در پژوهشگاه توسط کارگروه مجزا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: رویکرد این است که از ظرفیت‌های بیرون قوه قضائیه و ظرفیت عموم مردم برای پیشبرد اهداف و کارهای قوه قضاییه استفاده شود که بدون این امر تحمل بار سنگین فعالیت‌ها توسط قضات به تنهایی امکانپذیر نیست.
 علم الهدی در تشریح جزییات بیشتر این سامانه از زمان افتتاح تاکنون گفت: این سامانه از هفته گذشته تاکنون ۱۲ هزار بازدید داشته، ۳۵۰ نفرهم عضو شدند (برای مطرح شدن ایده‌ها حتما باید به عضویت این سامانه درآیند) و ۱۴۹ ایده در همین مدت کوتاه به ثبت رسیده است. ایده را هر کس می‌تواند به دو صورت اجمالی و تفصیلی ارائه کند و پس از این کارگروه‌هایی کار علمی و تخصصی می‌کنند و در صورت لزوم از فرد ایده دهنده دعوت می‌کنند که اگر لازم باشد ایده مطرح شده به طرح پژوهشی تبدیل می‌شود.
رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه با اشاره به رصد این فعالیت‌ها توسط ریاست دستگاه قضا کرد: نتایج مستقیما به ریاست دستگاه قضا ارسال خواهد شد و چنین کارهایی باعث تحول در دستگاه می‌شود.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط