یکشنبه, 17 آذر 1398 ساعت 17:03
کد خبر: 64922

اطلاعات تکميلي

  • معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه خبر داد؛

حمایت دستگاه قضا از استارت آپ ها و نرم افزارهای پیشگیرانه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصر اقتصاد: معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه از حمایت جدی دستگاه قضا از استارت آپ ها و نرم افزارهای پیشگیرانه برای کاهش جرایم و آسیب های اجتماعی خبر داد.

روز گذشته نشست شورای سیاستگذاری پنجمین جشنواره ملی ایده ها و فرصت ها با حضور محمدباقر الفت، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه برگزار شد.
الفت در این نشست ضمن بیان اینکه جشنواره ملی ایده ها و فرصت ها با هدف کارآفرینی برگزار می شود، گفت: ما در 4 دوره گذشته اقدامات بسیار خوبی برای توسعه کارآفرینی در حوزه پیشگیری از جرایم و آسیب های اجتماعی انجام داده ایم؛ در سال‌های گذشته، نگاه جامعه به استارت آپ ها روشن نبود و منجر به این شد که خیلی از مدیران از این ظرفیت استقبال نکنند اما امروز در نقطه اوج این برنامه هستیم به گونه ای که حمایت از استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان مورد توجه رئیس قوه قضائیه قرار گرفته و او از این شرکت‌ها دعوت  کرده‌ که مطالب خود را مطرح کردند و این حرکت مصداق و نگاه تحولی در قوه قضاییه است که می تواند نقطه قوتی بر فعالیت ها در این زمینه و ایده پردازی باشد.
وی افزود: رئیس دستگاه قضا دستور داد که دو کمیته در مجموعه قوه قضائیه تشکیل شود تا مشکلات حقوقی و قضایی شرکت ها و استارت آپ ها را بررسی و برای آنها راه حل پیدا کند و در کمیته دیگر هم اقدامات و فرصت‌های بهره برداری از استارت آپ‌ها مورد استفاده قرار می گیرد. باید هر چه بهتر مزیت های استارت آپ ها را به جامعه معرفی و بسترهای آنها را مهیا کرد.
وی تاکید کرد: آمار‌ها نشان می‌دهد که جشنواره در هر دوره پررونق‌تر از دوره قبل بوده است و امیدواریم که عدد سال ۹۸، بزرگتر از گذشته باشد. محور‌های جشنواره انتخاب شده است و باید توجه شود که پیشگیری اصولی دارد. در اصول بین المللی به این موارد پرداخته شده و گفته شده که اصل شفافیت، اصل پاسخگویی، اصل تعارض منافع، اصل انسجام و قانونمداری رعایت شود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه بیان کرد: در قوه قضائیه سعی می‌شود مسائل روز جامعه واقع بینانه و به موقع در نظر گرفته شود و این امر نیاز به نگاه عالمانه دارد که باید دلسوزانه و محرم ملت و دولت بود تا این کار انجام شود زیرا کمترین انحراف موجب از بین رفتن سرمایه ها خواهد شد.
وی گفت: بر اساس مطالعات انجام شده، کشورهایی از این اصول استفاده کرده‌اند که آثار آن کاملاً مشخص است و به کشورهای دیگر هم در امر پیشگیری توصیه شده این اصول شامل شفافیت، پاسخگویی و قانونمداری می تواند در جلوگیری از وقوع جرم و جرایم اقتصادی موثر باشد.
الفت در ارتباط با معافیت نفر اول جشنواره از خدمت نظام وظیفه عمومی گفت: ایده پردازی بزرگترین خدمت به کشور است و نفر اول جشنواره خدمت بسیار بزرگی انجام می‌دهد که نفع آن به ۸۰ میلیون نفر می‌رسد. همچنین باید از تجربیات گذشته استفاده نماییم و در تهیه معیار‌ها در کمیته داوری عملکرد بهتری داشته باشیم.
وی ضمن بیان اینکه سیاستگذاری در حوزه پیشگیری از جرایم و کاهش آسیب های اجتماعی، اولویت اصلی دستگاه قضاست، گفت: پیشگیری از وقوع جرم اصول دارد و ما مطالعات سایر کشورها را در حوزه پیشگیری از جرایم احصا کرده ایم و تلاش می کنیم این اصول را پیش از شکل گیری پرونده های قضایی، به صورت کاربردی در جامعه پیاده کنیم.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ادامه داد: به دنبال حمایت از سرمایه گذاران خرد در بحث قانونگذاری و اجرا هستیم و وظیفه جشنواره این است که از افراد مستعد حمایت کند و ارتباطات با این افراد قطع نشود. اگر طرح‌ها برای ایده پردازان آورده نداشته باشد، می‌سوزد و باید به جنبه‌های مادی زندگی افراد ایده پرداز توجه ویژه شود تا ایده‌ها به سمت مراکز شکوفایی سوق داده شود.
همچنین در این نشست مهدی افتخاری اظهار کرد: تاکنون 4 دوره جشنواره ایده ها و فرصت ها از سالها 94 تا 97 برگزار شده و ایده پردازان جوان، ایده های خوبی در حوزه پیشگیری از جرایم و آسیب های اجتماعی ارائه کرده اند.
وی افزود: جشنواره امسال نیز با هدف استفا ه از پتانسیل کارآفرینی اجتماعی و استارتاپ های کاهش آسیب های اجتماعی و پیشگیری از جرایم برگزار می شود.
افتخاری بیان کرد: امسال نیز ایده پردازان می توانند ایده های خود را در محورهای پیشگیری از آسیب های حوزه خانواده(طلاق و خشونت خانگی)، پیشگیری از اعتیاد، پیشگیری از تخلفات رانندگی، پیشگیری از جرایم و آسیب های حوزه سلامت جسم و روان، پیشگیری از جرایم مالکیت معنوی و سرقت های ادبی، پیشگیری از جرایم اقتصادی، پیشگیری از جرایم فضای مجازی و آموزش مفاهیم پایه اجتماعی به کودکان، به دبیرخانه جشنواره ارائه کنند.
وی اضافه کرد: ایده های خلاقانه ایده پردازان جوان باید در بستر نرم افزار تلفن همراه، نرم افزار رایانه ای، بازی های رایانه ای، وب سایت، انیمشین و اسباب بازی طراحی شود.
به گفته افتخاری تاکنون ۷۶۵ ایده در طول ۴ سال جذب شده است و از ۲۳ ایده تقدیر به عمل آمده است؛ همچنین در سال ۹۴، ۲۰ ایده، در سال ۹۵، ۱۰۵ ایده، در سال ۹۶، ۲۷۰ ایده و در سال ۹۷، ۳۷۰ ایده جذب شده است.
وی در خصوص دستاورد‌های این جشنواره گفت: حمایت از تیم‌ها برای رسیدن به محصول اولیه نظیر ایده بازی تلفن همراه با موضوع پیشگیری از اعتیاد و ایده نرم افزار تلفن همراه رانندگی امن با همکاری پلیس راهور، برنامه ریزی جهت تاسیس مرکز نوآوری و شتابدهی با محوریت پیشگیری، تشکیل کارگروه بررسی مسایل حقوقی و قضایی استارت آپ‌ها و تشکیل شورای حل اختلاف حوزه کسب و کار‌های نوپا از دستاورد های این جشنواره هستند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399