سه شنبه, 12 آذر 1398 ساعت 16:59
کد خبر: 64742

اطلاعات تکميلي

  • سخنگوی دستگاه قضا خبر داد؛

پولشویی 5 هزار میلیاردی گروهی با۳۰۰ عضو در استان گلستان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده پولشویی در استان گلستان گفت: این پرونده در مرحله بازپرسی قرار دارد و ۹ نفر بازداشت هستند؛ این باند ٣٠٠ عضو دارد و مبلغ پولشویی بیش از ۵ هزار میلیارد تومان است و با تدبیر انجام شده سعی کردیم اموال متعلق به متهمان را توقیف کنیم.

روز گذشته پانزدهمین نشست خبری غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.
اسماعیلی در ابتدای نشست ضمن تسلیت به جامعه رسانه‌ای کشور به مناسبت درگذشت مرحوم سیف الله یزدانی مدیرمسئول روزنامه عصر اقتصاد، اظهار کرد: از مردم بصیر موقعیت‌شناس، انقلابی و آگاه ایران اسلامی به‌دلیل برگزاری راهپیمایی‌های حمایت از نظام که در تثبیت آرامش و امنیت کشور نقش بسزایی داشت و موجب ناامیدی دشمن شد تشکر می‌کنم، همچنین تشکر مجدد دارم که در روزهای تلخ اغتشاش‌ها صف خود را از صف اراذل و اوباش جدا کردند؛ امروز نکته دیگری را اضافه می‌کنم و آن این‌که از منظر دستگاه قضا و قوه قضائیه صف معترضان و کسانی که به گرانی بنزین اعتراض داشتند و همچنین کسانی که نگران آینده بودند و به‌واسطه نگرانی به خیابان‌ها آمدند، صف این دسته از مردم نیز از صف اوباش جداست. ما به‌عنوان قوه قضائیه به هیچ وجه کسانی را که در مقام اعتراض به خیابان آمدند ــ علی‌رغم اینکه این تجمعات خیابانی فاقد مجوز بود ــ اما فقط فریاد اعتراض داشتند، اغتشاشگر و اوباش نمی‌دانیم؛ تخریب اموال عمومی، آتش زدن اماکن و غارت مراکز، به شهادت رساندن مدافعان امنیت و همچنین کشتن جمعی از شهروندان بی‌گناه کار گروهی خاص از اراذل بود که محرز شد که تعدادی از آنها به گروه‌های ضدانقلاب وابسته هستند و جمعی از آنها تحت هدایت سرویس‌های بیگانه عملیات خرابکاری را رقم زدند.
وی افزود: اکثریت بازداشت شدگان حوادث اخیر که در روزهای اغتشاشات بازداشت بودند آزاد شدند و امروز عدد بازداشتی‌های ما به حداقل رسیده و در تهران تعداد بازداشتی‌ها ۳۰۰ نفر است که در مورد آنها تاکید شده که مقامات قضایی با بررسی دقیق وضعیت بازداشت شدگان را روشن کنند. کسانی که در زمره خرابکاران هستند در اسرع وقت پرونده شان  به دادگاه ارسال شود و باقی مانده آنها نیز آزاد خواهند شد.
وی افزود: در مدت ۱۰ماه که از مسئولیت رییسی در قوه قضاییه می‌گذرد ایشان ۱۰ بازدید سرزده از واحدهای مختلف تحت مسئولیت خود داشتند و تلاش کردند این امر به فرهنگ سازمانی مبدل شود. در این راستا ریاست سازمان ثبت هم  در هفته گذشته در دو استان بدون اعلام قبلی بازدید از واحدهای ثبتی داشتند. روسای کل دادستانی‌ها و دادگستری‌ها هم همین رویه را اجرایی می کنند. در آخرین بازدید سرزده رییس قوه قضاییه  از شهریار، نصف روز کامل وقت اختصاص داده شد و با تعداد زیادی از همکاران شهریار چهره به چهره صحبت شد. دستورات خوبی برای رفع مشکلات مردم در شهریار صادر شد.
سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: تمام تلاش دستگاه قضا براین است که ما بتوانیم بهترین خدمت را به مردم انجام دهیم.
وی بیان کرد: از همان ابتدا ریاست قوه قضائیه دستور دادند اقداماتی از ناحیه مسئولان در جهت تفکیک و تعیین تکلیف بازداشت شدگان انجام شود. در راستای تحقق این امر، مسئولان قضایی در محل حضور بازداشت این افراد حاضر و گفت‌وگو کردند.

دستگیری بدهکار بانک اقتصاد نوین با بدهی ۳ هزار و ٢٠٠ میلیارد تومان

سخنگوی دستگاه قضا در رابطه با بازداشت ابر بدهکار جدید بانکی و نحوه رسیدگی به پرونده وی گفت: یکی از اقدامات ما این است به سراغ بدهکاران بزرگ بانکی رفتیم. این متهم از مشتریان بانک اقتصاد نوین است که اکنون بازداشت است. این فرد سه هزار و 200 میلیارد تومان بدهکار بوده که البته تا امروز  دو هزار و 500 میلیارد تومان از بدهی خود را تسویه کرده و مقدماتی فراهم شده که تسویه کامل صورت بگیرد.
وی در خصوص ادامه دار بودن اعتراضات گفت: اعتراضات در همه استان ها به پایان رسیده است و حتی از همان ابتدا در برخی از شهرها اعتراضی وجود نداشت. از شورای عالی امنیت ملی خواسته شده که بررسی های لازم صورت گیرد. در ارتباط با خسارت های وارده به شهروندان و اماکن دولتی در وهله اول مدعی خرابکاران هستیم چه کسانی که در صحنه حضور داشتند چه کسانی  که حمایت کردند. تاکید کردیم دولت و بخشهای مربوطه از جمله بیمه برای جبران خسارات مساعدت هایی را پیش بینی کنیم.
وی درباره اینکه آیا عنوان محاربه و افساد فی الارض در مورد بازداشت شدگان صادق است؟ گفت: ما به عنوان دستگاه قضا پیش داوری نمی کنیم و اعمال مجرمانه منتسب به هر فرد را ابتدا رکن مادی آن را بررسی می کنیم و اگر انتساب داشت رکن معنوی و بعد رکن قانونی را بررسی می کنیم تا ببینیم اقدام شخص با کدام عناوین مجرمانه قانون ما انطباق دارد. ما براساس اسناد و مدارک و دلایل در پرونده و ادله جمع آوری شده در چارچوب ضوابط به اتهامات رسیدگی می کنیم و برای ما رسیدگی عادلانه برمبنای قانون موضوعیت دارد. پیش داوری نمی کنیم که مفسد فی الارض ویا محارب اند یا اقدامشان تخریب بوده  یا اقدام علیه امنیت ملی بوده است‌.   پرونده را قاضی بررسی می کند و او مشخص می کند. باید صبر کرد دید تحت چه عنوانی برای انها  کیفرخواست صادر و مجازات می شوند.

تمام متهمان پرونده پرهام آزادشهر محکوم شدند

اسماعیلى در پاسخ به سؤالی مبنى بر اینکه آخرین وضعیت پرونده پرهام آزادشهر را تشریح کنید، گفت: این پرونده یکى از پرونده‌هاى مهم اقتصادى بود که در شعبه ویژه اقتصادى در استان گلستان مورد رسیدگى قرار گرفت و تمام متهمان این پرونده محکوم شدند.
وى افزود: این شرکت، یک شرکت خودرویى بود که تحت عنوان پیش فروش خودرو و معاملات خودرویى در استان هاى مختلف از جمله گلستان، سیستان و بلوچستان و برخى از استان هاى دیگر، اموال جمع زیادى را به غارت برده بود.
اسماعیلى تصریح کرد: در این پرونده، سیداحمد میرمحمدى فرزند حسن محکوم به ٢٠ سال حبس، ٧٤ ضربه شلاق، انفصال ابد از خدمات دولتى، ١٤١ میلیارد و ٨٢٥ میلیون و ٨٢٣ هزار و ٩٨٤ تومان رد مال در حق مالباختگان و ١١٢ میلیارد و ٨٧٩ میلیون و ٣٢٠ هزار تومان ضبط ناشى از جرم محکوم شده است.
سخنگوى دستگاه قضایى گفت: مهدى قوانلو فرزند بهرامعلى به عنوان مشارکت در اخلال در نظام اقتصادى به ٢٠ سال حبس، ٧٤ ضربه شلاق، انفصال ابد از خدمات دولتى و ١١٢ میلیارد و ٨٧٩ میلیون و ٣٢٠ هزار تومان ضبط اموال ناشى از جرم که این رقم، رقم مشترکى است، چون شریک جرم هستند، محکوم شده است.
وى افزود: نادر قوانلو فرزند بهرامعلى علاوه بو رد مال به میزان یک سوم مبلغ مذکور به اتهام اخلال در نظام اقتصادى به ١٠ سال حبس، ١٠ ضربه شلاق و انفصال از خدمات دولتى محکوم شده است؛ در این پرونده مجموعا ما دو هزار و ٩١٨ شاکى و مالباخته داشته‌ایم.

در خصوص پرونده دو نماینده مجلس باید منتظر نظر کارشناسی باشیم

اسماعیلی درباره پرونده احمدی و عزیزی دو نماینده زنجان گفت: این دو پرونده به دادگاه رفت و قضات با توجه به برخی ابهامات کار را به کارشناس ارجاع دادند و باید منتظر نظر کارشناسی باشیم تا دادگاه حکم صادر کند. ما کار مستدل را فدای سرعت نمی‌کنیم.

تحقیق از برخی وزرا در حال رسیدگی است

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که از برخی از وزرا و مسئولان دولت سابق که اکنون سمت دارند تحقیقات انجام‌شده است این پرونده به کجا رسید، گفت: تحقیق از برخی وزرا انجام شده است و اصل آن هم به موضوع نفت و بحث دور زدن تحریم‌ها در دولت سابق برمی گشت. برای وزرا کیفرخواست صادر نشده است. این موضوع به پرونده بابک زنجانی ارتباط دارد.‌ بخشی از پرونده هم مربوط به به اصطلاح جعبه سیاه بابک زنجانی بود بنا براین پرونده بسیار وسیع است که بخشی از آن در حال رسیدگی است و بخشی هم رسیدگی شده است.

انهدام باند پولشویی با ۳۰۰ عضو در استان گلستان

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره پرونده پولشویی در استان گلستان گفت: این پرونده در مرحله بازپرسی قرار دارد و ۹ نفر بازداشت هستند.
وی ادامه داد: این باند ٣٠٠ عضو دارد و مبلغ پولشویی بیش از ۵ هزار میلیارد تومان است و با تدبیر انجام شده سعی کردیم اموال متعلق به متهمان را توقیف کنیم.
وی ضمن بیان اینکه در مجموع تا امروز ۷۸ نفر ممنوع المعامله و ۱۵۳ نفر از متهمان ممنوع الخروج شده اند، گفت: در این پرونده ۳۰ کیلو شمش طلا و چهار خودرو گران قیمت با ارزش ۱۵ میلیارد و ۱۰ ملک در منطقه گران قیمت گرگان توقیف شده و یک زمین کشاورزی با عرصه بیش از ۲۰۰ هکتار و همچنین املاک و مستغلات مربوط به این گروه را در قبرس و افغانستان شناساسی کردیم و ۱۰۰ دستگاه خودرو سنگین و نیمه سنگین و بیش از ۳۰۰ سند رسمی ملکی را توقیف کردیم.

بازداشت پسر اخوندی صحت دارد

اسماعیلی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص بازداشت پسر اخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی، گفت: اصل خبر را تایید می کنیم. این فرد تنها نیست و ۴ نفر دیگر هم در بازداشت هستند و کار رسیدگی به این پرونده در حال انجام است. موضوع راجع به مسائل مالی است و پرونده در دادسرا است.
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه یک پایگاه خبری مدعی شده بود که پاداش اعضای هیئت مدیره بانک کشاورزی ۶ میلیارد تومان بوده و این گزارش نیز مهر سازمان حسابرسی را داشته، آیا بانک کشاورزی می تواند در این ارتباط شکایت کند؟ و آیا قوه قضاییه، بدهکاران بانکی در بانک های دولتی را پیگیری کرده است، گفت: ما به این قضیه ورود پیدا کردیم بررسی می‌کنیم که واقعیت مطلب چه بوده است آیا پرداخت پاداش غیر متعارف بوده یا یک اشتباه تایپی. همانطور که ادعا می شود رخ داده است ما مامور کردیم که این موضوع را بررسی کنند تا مشخص شود رقم دریافتی چقدر بوده است.
وی در پاسخ به اینکه بانک کشاورزی می‌تواند شکایت کند یا نه؟ گفت: من نمی توانم این موضوع را اعلام کنم، ما ابتدا به شکایت رسیدگی می‌کنیم و بعد اعلام می‌کنیم شکایت وارد بوده است یا خیر.

فرماندار شهر قدس بازداشت نیست

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه گفته شده فرماندار شهر قدس به دلیل اظهاراتش مبنی بر اینکه دستور تیراندازی را داده بازداشت شده است. آیا خبر بازداشت صحت دارد؟ و آیا او حق داشته که  دستور تیراندازی بدهد؟ گفت: بازداشت او صحت ندارد. اینکه چنین حرفی را زده را نمی‌دانم از مقام‌های مربوطه بپرسید.

242هکتار از اراضی بستر رودخانه‌ها آزادسازی شد

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره اقدامات دستگاه قضایی برای پیشگیری از سیل در ایام بارانی گفت: قبلا هم تاکید کردم و امیدوارم این آخرین مرحله‌ای باشد که باران رحمت الهی به مصیبت برای مردم تبدیل می شود و اگر دستگاه‌های مربوطه اقدامات خود را به موقع انجام دهند، باران همیشه رحمت خواهد بود و چالش و مشکلی برای مردم ایجاد نمی‌شود. ما در دستگاه قضایی ابلاغ کردیم که در ارتباط با موضوع بستر و حریم رودخانه‌ها جدی باشند و هر جا تعدی و تجاوری به بستر و رودخانه‌ها انجام شد تا قبل از بارندگی‌های زمستان اقدامات لازم را انجام دهند و خوشبختانه در این ارتباط اقدامات خوبی توسط قوه قضائیه انجام شده است.
وی افزود: صرفا در چند ماهه اخیر در حوزه بستر رودخانه‌ها، 242 هکتار از اراضی بستر رودخانه‌ها را آزادسازی کردیم. فقط در کهگیلویه و بویراحمد، 52 هکتار از بستر رودخانه‌ها آزاد شده و در قزوین در 71 نقطه به حریم رودخانه تجاور شده بود که رفع تصرف شد. همچنین در شهرستان فیروزکوه 22 هزار متر مربع اراضی رودخانه‌ها و در آذربایجان شرقی هم در حریم رودخانه قوریچای 10 کیلومتر از حریم رودخانه‌ها  آزاد شده است.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399