چهارشنبه, 06 آذر 1398 ساعت 10:04
کد خبر: 64477

اطلاعات تکميلي

  • رئیس قوه قضاییه:

دفتر حمایت از سرمایه‌گذاری در سازمان بازرسی فعال شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد:  رییس قوه قضاییه گفت: هم دولت، هم مجلس و ما به عنوان دستگاه قضایی باید به آنچه که رهبری به عنوان حمایت از فعالان اقتصادی و رفع دغدغه‌های کارآفرینان و سرمایه گذاران بیان نمودند عمل کنیم. بنای ما در دستگاه قضایی این است که هم در حوزه دادستانی و هم در حوزه نظارتی از این موضوع حمایت شود و دفتر حمایت از سرمایه گذاری به ویژه در سازمان بازرسی کل کشور که فعال شده، برای همین موضوع است.

روزگذشته اعضای فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی در دیدار با رییس قوه قضاییه به بیان دغدغه‌های خود از جمله در زمینه‌های لزوم احیای پلیس قضایی، توجه به حقوق عامه، ضرورت کاهش اطاله دادرسی و... پرداختند.
آیت الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار با جمعی از اعضای فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی، گفت: از مردم کشورمان که با هوشیاری، زمان شناسی و بصیرت خود در سراسر شهرها و مراکز استان‌ها و تهران در صحنه حاضر شدند و جلوه‌ای بسیار زیبا از بصیرت، ولایت مداری، زمان شناسی، دشمن شناسی و دشمن ستیزی را به نمایش گذاشتند، تشکر می‌کنم.
وی افزود: انصافاً مردم حرکت بسیار پرمعنایی انجام دادند و این اقدام آن‌ها باعث شد که بر مسئولیت مسئولان افزوده شود و از امروز به بعد مسئولان باید در راه رفع دغدغه‌های مردم به ویژه دغدغه‌های معیشتی آن‌ها تلاش مضاعفی انجام دهند و با انسجام همه دغدغه‌های معیشتی مردم را مرتفع کنند.
رییس قوه قضاییه در بخش دیگری از صحبت‌های خود خطاب به نمایندگان حاضر در این نشست گفت: قسمتی از صحبت‌های شما پیرامون حوزه‌های انتخابیه خود بود که بنده آن‌ها را یادداشت کردم و البته از شما می‌خواهم که این مسائل را از طریق معاون پارلمانی قوه قضاییه پیگیری کنید. آقای رحیمی این مشکلات را ارجاع می‌دهند و پیگیری می‌کنند و حتماً شما هم در جریان نتیجه درخواست‌های خود قرار بگیرید.
آیت الله رئیسی افزود: بحث مهم مبارزه با فساد اقتصادی در دستور کار قوه قضاییه است و این اولویت هرگز با مسائلی که اتفاق افتاده به حاشیه نخواهد رفت. همچنان اولویت دستگاه قضا مبارزه با مفاسد اقتصادی است و ما در این راستا هم اصلاح ساختارها و هم برخورد با مفسدان را در دستور کار داریم.
رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: در فضای مبارزه با فساد تفاوتی میان مرکز کشور که تهران است با مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها وجود ندارد. در هرکجا که فساد پیدا شود باید با آن مبارزه کرد. نمایندگان محترم مجلس هم این موضوع را در حوزه‌های انتخابیه خود پیگیری کنند. ما در قوه قضاییه، مجلس و نمایندگان را کنار خودمان می‌بینیم و می‌دانیم که امروز دغدغه نمایندگان مجلس دغدغه مبارزه با فساد است.

رفع اطاله دادرسی از دغدغه‌های جدی ما در قوه قضاییه است

رئیس قوه قضاییه با بیان این که مسئله اطاله دادرسی یکی از برنامه‌هایی است که ذیل عنوان تحول در قوه قضاییه آن را مطرح کرده‌ایم، گفت: رفع اطاله دادرسی از دغدغه‌های جدی ما در قوه قضاییه است و ما این موضوع را استان به استان و شهرستان به شهرستان دنبال می‌کنیم.

اصلاحیه شورای حل اختلاف ظرف ۱۰ روز آینده تقدیم مجلس می‌شود

وی همچنین با بیان این که اصلاحیه شورای حل اختلاف حداکثر ظرف ۱۰ روز آینده تقدیم مجلس می‌شود، ادامه داد: فکر می‌کنم با اقدام به موقع مجلس، وضعیت شورای حل اختلاف در سراسر کشور یک سامان جدی پیدا کند. هم وضع کارکنان شورای حل اختلاف روشن شود و هم این شورا از جهت صلاحیت قانونی و رسیدگی بتواند به وظایف خودش عمل کند.

مسئله کنترل قیمت‌ها یکی از ضرورت‌ها است

آیت الله رئیسی همچنین گفت: در موضوع دادگاه‌های تجدید نظر اصلاحیه‌ای را پیش بینی کرده ایم که موارد مهمی در آن پیش بینی شده است و انشالله وقتی شما نمایندگان به این اصلاحیه‌ها رای بدهید آن‌ها قانونی خواهند شد.
رئیس قوه قضاییه با بیان این که برخی از ترک فعل‌ها خسارت بیشتری از فعل‌ها دارد، افزود: ما نسبت به ترک فعل‌ها حساسیت داریم و حتماً این ترک فعل‌ها را مورد پیگیری قرار می‌دهیم، آن پرونده‌هایی که برخی از شما نمایندگان مصادیقی از آن را ذکر کردید حتماً در دستور کار خواهد بود و من این قول را به مردم عزیز کشور داده‌ام که پرونده‌ای که به هر شکل دغدغه مردم باشد را رسیدگی و مردم را نیز از نتیجه آن مطلع می‌کنیم.
وی همچنین خاطرنشان کرد: امروز مسئله کنترل قیمت‌ها یکی از ضرورت‌ها است و در این کنترل قیمت‌ها طبیعتاً دولت و سازمان تعزیرات حکومتی که زیر نظر دولت و وزارت دادگستری است مسئولیت دارند. وزارت صمت و سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده در این زمینه مسئولیت دارند، اما قوه قضاییه وظیفه خود می‌داند که در این شرایط به دولت کمک کند، در جلسه مسئولان قوه قضاییه هم اعلام کردم که تمامی دادستان‌ها به تمامی سازمان‌های مسئول در میدان برای کنترل قیمت‌ها کمک کنند تا از این طریق و با نظارت و کنترل بر قیمت‌ها بتوانیم مردم را از نگرانی درآوریم.
آیت الله رئیسی به گزارشات تحقیق و تفحص‌ها اشاره کرد و بیان داشت: مسئله تحقیق و تفحص در مجلس برای ما مغتنم و محترم است لیکن درخواست ما این است که تحقیق و تفحص‌ها با استناد و استدلال کافی همراه باشد تا در دستگاه قضایی با بن بست مواجه نشود.
رئیس قوه قضاییه افزود: هر چه استنادات تحقیق و تفحص‌ها بیشتر باشد در قوه قضاییه به سرانجام بهتری خواهند رسید. بنده به آقای رحیمی هم گفته‌ام که مصادیقی را همراه با مجلس دنبال کند تا ببینیم که پرونده به دلیل نقص در تحقیقات به بن بست خورده یا احیاناً به خاطر کوتاهی قاضی اینگونه شده است. این کار باید به صورت مصداقی پیگیری شود و نمایندگان باید چند مصداق را مشخص کنند و بررسی‌ها صورت بگیرد. در مجموع هر چقدر تحقیق و تفحص‌ها مستندتر باشد کار قاضی هم برای حکم دادن آسان‌تر خواهد بود.
وی ادامه داد: طبق آنچه مجلس تصویب کرده سیاست قوه قضاییه این است که زندان‌ها از داخل شهرها بیرون بروند. ما از این که زندان‌ها از داخل شهرها خارج شده و در حاشیه شهرها قرار بگیرد استقبال می‌کنیم. همکاری دستگاه‌های مختلف در این زمینه می‌تواند بسیار موثر باشد.
آیت الله رئیسی در ادامه خاطرنشان کرد: تاکید دستگاه قضایی چه در حوزه کار قضایی و چه در حوزه کار نظارتی، آن است که از سرمایه گذار و کارآفرین حمایت شود؛ البته این حمایت هم حمایت حقوقی، هم قضایی و هم تسهیلات مالی است.
رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: شما می‌دانید که اگر تسهیلاتی که باید به یک کارآفرین و سرمایه گذار داده شود به یک دلال اعطا شود، سرمایه گذاری و کارفرینی شکل نخواهد گرفت؛ موضوعی که الان مورد تاکید است این است که سرمایه گذار از همه جوانب مورد حمایت قرار گیرد وگرنه با سخن که از سرمایه گذار حمایت نمی‌شود و باید ببینیم مشکل سرمایه گذار چیست.
وی اظهار کرد: در جلسه جامع و کاملی که مقام معظم رهبری با فعالان اقتصادی داشتند تقریبا تمام این کارآفرینان و سرمایه گذارانی که پشت تریبون سخن گفتند دغدغه‌های کارآفرینان و فعالان اقتصادی را بیان کردند و معظم له نیز راهکارها را بیان نمودند و الان نوبت اجرا و عمل است.
آیت الله رئیسی عنوان کرد: هم دولت، هم مجلس و ما نیز به عنوان دستگاه قضایی به آنچه که رهبری به عنوان حمایت از فعالان اقتصادی و رفع دغدغه‌های کارآفرینان و سرمایه گذاران بیان نمودند باید عمل کنیم. بنای ما در دستگاه قضایی این است که هم در حوزه دادستانی و هم در حوزه نظارتی از این موضوع حمایت شود و دفتر حمایت از سرمایه گذاری به ویژه در سازمان بازرسی کل کشور که فعال شده، برای همین موضوع است.
وی با اشاره به برگزاری جلسات با کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در این جلسات برخی از موارد را مصداقا آقایان و نمایندگان گفتند و ما نیز دنبال کردیم، مصادیقی که در این جلسه نیز مصداقا دنبال می‌کنیم که این در حال حرف و سخن نباشد؛ یعنی در رابطه با رفع مشکل سرمایه گذاران اقدام عملی و اجرایی شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط