چهارشنبه, 23 مرداد 1398 ساعت 08:11
کد خبر: 60143

اطلاعات تکميلي

  • واکنش اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده اکبر طبری؛

هیچکس در قوه قضائیه خط قرمز نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: سخنگوی قوه قضائیه در خصوص آخرین وضعیت پرونده اکبر طبری و معرفی لیستی از همکاران این فرد از جمله دادستان سابق تهران، گفت: این اخبار مورد تایید ما نیست و رسیدگی قضایی به این پرونده ادامه دارد و هر کسی که در این پرونده متهم شود به آن رسیدگی می‌شود و هیچ کس در قوه قضاییه به ویژه در دوره جدید خط قرمز نیست.

روز گذشته هشتمین نشست خبری غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه با اصحاب رسانه برگزار شد.
اسماعیلی در ابتدای نشست اظهار کرد: در دوره جدید قوه قضائیه، ما نقد منصفانه را با دل و جان می‌پذیریم، ریاست قوه نیز اعلام کردند از هیچ شخصی شکایتی ندارند و بنای شکایت شخصی را نداشته و ندارند؛ بر همین اساس دستور دادند شکایاتی که از سوی قوه قضائیه در عرصه خبری انجام شده مختومه شود.
سخنگوی قوه قضاییه به موضوع حجاب و عفاف نیز اشاره کرد و گفت: اعلام کردیم تمام اهتمام مان بر ارتقای وضعیت عفاف و حجاب جامعه به عنوان موضوع شرعی و تکلیف قانونی است. شورای عالی انقلاب فرهنگی در سنوات مختلف مصوباتی در این رابطه داشته و برای بخش های مختلف حاکمیتی بخشنامه های داشته است اما ارزیابی اولیه نشان می دهد که دستگاه های ۲۶گانه ماموریت ها و وظایف خود را در راستای مصوبات شورای عالی انقلاب انجام نداده اند.
اسماعیلی ادامه داد: تمام دستگاه های مخاطب مصوبات شورای عالی انقلاب وظایف خود را بازخوانی و عملیاتی کنند، گزارش عملکرد خود در حوزه حجاب و عفاف سند مرتبط با حجاب و عفاف را به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال کنند و معتقدیم اگر همین دستور العمل به نحو شایسته انجام شود و بهترین وضعیت حجاب و عفاف را در دستگاه ها از جمله آموزش و پرورش، شهرداری ها و ...انجام دهیم در کل جامعه اتفاق خوبی خواهد افتاد.
وی به ماموریت سازمان بازرسی اشاره کرد و تصریح کرد: قرار شده این سازمان در راستای بررسی عملکرد این دستگاه ها ورود کند.
وی در خصوص برخورد با مفاسد اقتصادی نیز اظهار کرد: مردم کوتاه کردن دست مفسدان اقتصادی را از رئیس قوه قضائیه خواستار هستند؛ به همین منظور دستور العمل تشکیل مجتمع قضایی مفاسد اقتصادی ابلاغ و به دادگستری استان تهران ارسال شد.
اسماعیلی افزود: در این دستور العمل به حمایت از گزارشگران مفاسد اقتصادی تاکید شده است و قرار است سامانه‌ای در مجتمع قضایی مفاسد اقتصادی ایجاد شود که اصحاب رسانه و مردم می‌توانند آخرین عملکرد این مجتمع را در سامانه مشاهده کنند.

جزییات احکام متهمان پیش فروش خودرو

وی در رابطه با پرونده پرونده کیمیا خودرو گفت: احکام پرونده کیمیا خودرو صادر شد. مهدی فتاحی نیا به ۲۵ سال حبس، مرتضی فتاحی نیا  ۱۵ سال حبس، دلنیا فتاحی نیا ۲۰ سال حبس، عبدالنبی حسین پور  ۱۰ سال حبس، نسرین الهیاری  ۱۰ سال حبس،  اعظم کریمی ۱۰ سال حبس، سمیه عفت دوست ۱۰ سال حبس، مجید پور محسنی ۱۰ سال حبس، غلامرضا بهاری معروف به عبادی جوان ۱۰ سال حبس، صادق صمدی ۱۰ سال حبس، محمد جوان کشاورز ۱۰ سال حبس، معصومه موسوی ۱۰ سال حبس، امیر علی سام رجبی۱۰ سال حبس محکوم شدند.

محکومیت جانشین رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران به 12 سال حبس

اسماعیلی در رابطه با پرونده تخصیص ارز به خرید گوشت گفت: در این پرونده اطلاع رسانی کلی انجام شد. حمیدرضا خلیلی فرزند محمد که متاسفانه جانشین رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران بود و متولی توزیع واردات و گوشت در استان تهران به لحاظ سوء استفاده‌ای که از گوشت‌های وارداتی انجام داده بود به 12 سال حبس محکوم شد.
وی افزود: در همین پرونده علیرضا جهیزی به 10 سال حبس،مرتضی عسگری فرزند قنبرعلی 7 سال حبس، حسن خلیلی 5 سال حبس، علی رنجبر کرمانی به 2 سال حبس محکوم شده اند.
سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: علاوه بر این 32 نفر که در شعب ویژه اقتصادی در این ایام  محکومیت پیدا کردند. در پرونده دیگری در دادگاه کیفری یک تهران که رسیدگی شد و نهایتا حکم در دادگاه تجدید نظر ما حکم تایید و نهایی شد، سید محمد نعمتی فرزند علی اکبر مدیر شرکت بین المللی نگین اعظم که 1283 شکایت داشت و یک کلاهبرداری گسترده‌ای انجام داده بود به تحمل 8 سال حبس، جزای نقدی و رد مال در نزد شکات محکوم شده و محکومیتش قطعی است.
اسماعیلی بیان کرد: در کنار احکام قطعی که صادر شده است چند نمونه احکام غیر قطعی هم داریم که صادر شده است. در پرونده شرکت آرمان پرشین پارس معروف به پرشین خودرو رسیدگی دادگاه بدوی ما انجام شد. در این پرونده 1379 فقره شکایت و کلاهبرداری در نحوه ثبت نام و فروش خودرو انجام شده بود مدیران شرکت به حبس های طویل المدت محکوم شدند. به لحاظ اینکه پرونده جزء پرونده‌های شعب ویژه اخلال در نظام اقتصادی نبوده و هنوز دادنامه قطعی نشده من جزئیات این پرونده را اعلام نمی کنم.
وی افزود: ان شاءالله با قطعیت حکم جزییات دادنامه اطلاع رسانی خواهد شد. علاوه بر آن در استان بوشهر پرونده کلاهبرداری بزرگ دیگری با 3217 شاکی مورد رسیدگی قرار گرفت. در این پرونده نیز حکم بدوی با حبس های طویل المدت صادر شده است و منتظر هستیم فرایند فرجام خواهی آن انجام شود. بعد از قطعیت دادنامه نتیجه را به شما و به مردم اعلام خواهیم کرد.

عدم حضور خبرنگاران در دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی به معنی علنی نبودن آن نیست

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص پرونده مدیران سابق بانک مرکزی گفت: آن چیزی که من در این موضوع بیان می‌کنم این است که دادگاه این پرونده در حال برگزاری است، جلسات آن آغاز شده که تا این لحظه علنی بوده است و علنی نبودن به معنای آن نیست که اگر خبرنگاران در آن قرار حضور نداشتند به آن غیرعلنی بگوییم.
وی یادآور شد: گاهی به دلیل حساسیت پرونده و موضوعات مطرح شده ممکن است جمع محدودی در دادگاه حضور داشته باشند من از مردم می‌خواهم صبوری داشته باشد تا جلسات برگزار شود و دادگاه تصمیم بگیرد. همه ما باید به داوری دادگاه احترام بگذاریم و تصمیم دادگاه به افکار عمومی جامعه اطلاع‌رسانی خواهد شد.
سخنگوی قوه قضائیه در خصوص کیفرخواست مطرح شده برای مدیران سابق بانک مرکزی گفت: اگر کسی اهل حقوق باشد باید بپذیرد و بررسی و اظهار ظر در پرونده‌های قضایی بر عهده قاضی است. ممکن است در مقام ایده و نظر مسائلی مطرح شود باز هم بستگی به این دارد که افراد در کدام طرف پرونده باشد.
اسماعیلی گفت: اینکه یک وکیل و یا حقوقدادن به موازات رسیدگی دادگاه نظر ماهوی را اعلام کند، از لحاظ حقوقی پذیرفته نیست. توصیه‌ام به کسانی که ادعای حقوق می‌کنند، این است که خود را ملزم به اجرای سند قضایی کنند.
اسماعیلی ضمن بیان اینکه دادگاه سیف و عراقچی در حال برگزاری است، گفت: از افکار عمومی و رسانه‌ها می‌خواهیم کمی صبر داشته باشند تا با صدور دادنامه ابهامات این پرونده رفع شود.

فرزند هیچ مسئولی بازداشت یا احضار نشده است

وی در خصوص بازداشت و احضار فرزندان برخی مسئولان و رابطه آن با پرونده یکی از مسئولان سابق در قوه قضاییه گفت: در رابطه با بازداشت فرزندان مقامات نه در درون دستگاه قضا و نه بیرون از آن خبری ندارم. مبنای خبر تایید نمی شود، چه برسد که آن را منتسب به فلان پرونده کنیم. در ماه های اخیر چنین بازداشتی را نداشتیم.
اسماعیلی در خصوص با اظهار نظر فرماندار لواسان پیرامون تخلفات ساخت و ساز در منطقه گفت: هیئتی مشخص شده و اعزام شده تا بررسی های قضایی انجام شود و تا به نتیجه نرسیده ایم زیبنده نیست اسم اشخاص را در این پرونده بیاوریم.
سخنگوی قوه قضاییه در خصوص آخرین وضعیت پرونده مربوط به یکی از نمایندگان گفت:یک پرونده مربوط به خودروسازان بود که گفته شد. پرونده دیگر مربوط به نماینده دیگر در دادگاه کیفری رسیدگی و قطعی نیست و پرونده دیگری مربوط به نماینده دیگر در بخش کیفری دو و کارکنان دولت در حال رسیدگی است. از تحت تعقیب قرار گرفتن نمایندگان خرسند نیستیم اما وظیفه خود را زمین نخواهیم گذاشت.
وی در خصوص مسدود شدن حساب های مدیرعامل ایران خودرو با دستور بازپرس پرونده و در رابطه با ممنوع الخروج بودن مدیر عامل سایپا گفت: نسبت به موضوعات پرونده خودروسازان از سوی سازمان بازرسی ماموریت داده شده تا در نحوه قیمت گذاری و واگذاری ورود کند. البته غیر از این پرونده پرونده های جدید در دستور کار قرار دارد.

آنچه در فضای مجازی در خصوص فیلترینگ اینستاگرام نقل می شود موضع قوه قضاییه نیست

سخنگوی قوه قضائیه درباره اظهارنظری از سوی دادستانی کل در خصوص فیلترینگ اینستاگرام گفت: این اظهارنظرها در حالی منتسب به معاون اول دادستان کل نقل می‌شود که دادستان کل در حال حاضر معاون اول ندارد و این بیانگر این است برخی که در فضای مجازی فعالیت دارند، اخلاق را رعایت نمی‌کنند.
وی ادامه داد: بر فرض چنین کسی بود و چنین مطلبی را می‌گفت، این‌ها مواضع قوه قضاییه به شمار نمی‌رود. در مواقع مهم موضع قوه قضاییه همانی است که سخنگوی قوه قضاییه یا ریاست قوه قضاییه اعلام می‌کند. سایر همکاران قضایی در رده‌های مختلف آنچه را در موضوعات مهم بیان می‌کنند نظر شخصی آنها است و موضع قوه قضائیه محسوب نمی‌شود.

۲ پرونده برای شهردار سابق کرج

سخنگوی دستگاه قضا در رابطه با پرونده شهردار سابق کرج گفت: این فرد دو پرونده دارد که حکم پرونده اول دادگاه بدوی صادر شده و قطعی نیست و پرونده دوم در دادسرای انتظامی مطرح است ؛ این دو پرونده به هم ارتباط ندارد.

آخرین وضعیت پرونده فریدون و جهانگیری

وی درباره آخرین وضعیت پرونده برادر رئیس جمهور و برادر معاون اول رئیس جمهور گفت: دادگاه پرونده برادر رئیس جمهور تشکیل و حکم صادر شده است. دادگاه تجدیدنظر هم تشکیل شده و ما هم منتظر حکم دادگاه تجدیدنظر هستم.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: پرونده برادر معاون اول رئیس جمهور در دادسرا مطرح است و تاکید شده که به این مرحله سریع‌تر رسیدگی شود.
سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با آخرین وضعیت پرونده اکبر طبری و انتشار لیستی که اتهاماتی را به برخی از همکاران قوه قضاییه از جمله دادستان سابق تهران وارد می‌کند، تصریح کرد: من اشاره کردم که مطالب منتشره مورد تایید ما نیست و علاوه بر آن اشاره کردم فرآیند رسیدگی این پرونده با قاطعیت در حال انجام است و هر کس نسبت به توجه اتهام دلایلی به دست آمد حتما رسیدگی قضایی انجام خواهد شد.
به گفته اسماعیلی هیچ کس در قوه قضاییه به ویژه در دوره جدید خط قرمز نیست.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر احتمال افزایش تعرفه‌های دفترخانه‌های اسناد رسمی افزود: تعرفه‌ها در بخش‌های مختلف نیازمند بازنگری است اما در این بازنگری ما الزاماتی را قائل هستیم؛ نخست شفافیت که جزو دغدعه‌های اصلی است زیرا بسیاری از دریافتی‌ها با شفافیت و دقت انجام نمی‌شود و این در حوزه‌های مختلف مثل کارشناسی و وکالت و سایر حوزه‌ها وجود دارد. در این بازنگری باید شرایط اقتصادی جامعه و عملیات و اقداماتی که توسط این افراد انجام می‌شود، مورد بررسی و لحاظ قرار گیرد. مطمئن باشید در هر حوزه‌ای که تعرفه‌ها مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد، شاهد افزایش قیمت‌های چندبرابری و لجام گسیختگی نخواهیم بود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط