چاپ کردن این صفحه
شنبه, 22 ارديبهشت 1397 ساعت 09:46
کد خبر: 36115

رئیس بخش پادمانی آژانس انرژی اتمی استعفا کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سه روز پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای (برجام)، معاون مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و رئیس بخش پادمانی و بازرسی‌های آژانس روز جمعه بطور غیر منتظره از مقام خود استعفا کرد.

یک سخنگوی آژانس روز جمعه اعلام کرد که 'ترو واریورانتا' رئیس فنلاندی بخش پادمانی آژانس استعفا کرده و 'یوکیا آمانو' مدیر کل آژانس، 'ماسیمو آپارو' رئیس گروه مسئول بازرسی‌ها در ایران را بطور موقت به عنوان سرپرست بخش پادمانی آژانس منصوب کرده است. 
یک سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی از ذکر علت این استعفا خودداری کرد و گفت: آژانس در خصوص مسائل خصوصی و محرمانه اظهارنظر نمی‌کند. وی در عین حال تاکید کرد که فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس همچنان به شکلی حرفه ای انجام خواهد شد.
این در حالی است که برخی کارشناسان این گمانه زنی را مطرح کرده اند که استعفای مدیر بخش پادمانی آژانس ممکن است اعتراضی به بی اعتنایی دولت آمریکا به کار حرفه ای آژانس در تائید اجرای تعهدات هسته ای ایران مطابق با توافق هسته ای و همچنین جنجال های سیاسی نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ارتباط با پرونده مختومه شده پرونده جنبه نظامی احتمالی ادعایی (پی ام دی) در سابقه برنامه هسته ای ایران باشد.
'ایان جی. استوارت' کارشناس منع اشاعه هسته ای و مدیر موسسه ابتکار امنیت و منع اشاعه اروپا (ENSI) در همین ارتباط در پیامی توئیتری نوشت: این زمان خوبی برای از دست دادن معاون پادمانی آژانس نیست اما من در صلاحیت کاری آژانس در مورد ایران تردیدی ندارم. 
'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه گذشته در حالی با نسبت دادن اتهام های بی اساس به ایران، خروج واشنگتن از برجام را اعلام کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از این نیز 10 بار در گزارش‌های پی در پی پایبندی ایران به این توافق هسته ای را تایید کرده است. آمانو مدیر کل آژانس نیز روز چهارشنبه در بیانیه ای با بیان اینکه آژانس تحولات مربوط به برجام را از نزدیک دنبال می کند، بار دیگر تاکید کرد که این آژانس اجرای تعهدات مرتبط با موضوع هسته ای ایران در توافق برجام را تائید می کند.
روز سه شنبه هفته گذشته نیز یک سخنگوی آژانس در بیانیه ای با رد ادعاهای نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره گذشته برنامه هسته ای ایران تاکید کرد: طبق گزارش دسامبر 2015 مدیرکل، ادعاهای گذشته علیه ایران مربوط به فعالیت‌های علمی بوده و هیچ نشانه ای از چنین فعالیت هایی نیز پس از سال 2009 در دست نیست و شورای حکام آژانس اعلام کرده بررسی این موضوع مختومه شده است.
منبع: ایرنا