دوشنبه, 11 آذر 1398 ساعت 09:25
کد خبر: 64642

اطلاعات تکميلي

  • رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران در پاسخ به عصر اقتصاد:

ثبت سفارش تسهیل نشود، با کمبود مواد اولیه مواجه می شویم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران گفت: در سال های پیش روند ثبت سفارش در حدود یک هفته طول می کشید اما اکنون این روند برای واردات مواد اولیه چند ماه زمان می برد و اگر رویه کنونی ادامه پیدا کند در سال آینده با کمبود جدی مواد اولی برای تولیدکنندگان رو به رو خواهیم شد.

سیروس تالاری روز گذشته در یک نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه عصر اقتصاد مبنی بر این که آیا طولانی بودن روند ثبت سفارش برای مواد اولیه، برای تولیدکنندگان مشکل ایجاد کرده است، گفت: این مساله یکی از مهم ترین مشکلات تولید کنندگان در کشور است.
وی ادامه داد: در سال های گذشته روند ثبت سفارش در حدود یک هفته زمان می برد اما اکنون این فرآیند به چند ماه رسیده است. این مساله مشکلات زیادی را برای تولیدکنندگان به وجود آورده است.
رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران افزود: علاوه بر این مشکل دیگری که وجود دارد این است که اگر تولید کننده ای انبار مواد اولیه خود را دو سال پیش پر کرده باشد و در سال های اخیر ثبت سفارش نکرده باشد، دیگر به او اجازه واردات نمی دهند و این عمل توهین به تولیدکنندگان است.
تالاری در ادامه گفت: برخی قوانین موجود در کشور با مولفه های توسعه همخوانی ندارند از این رو موانعی را برای تولیدکنندگان ایجاد می کنند.
تالاری همچنین اظهار کرد: با توجه به شرایط ویژه کشور در حوزه اقتصاد قطعا بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به تعامل فراگیر بین بخش خصوصی و اقتصاد کلان و دولت داریم. سال ها تولید داخل و ملی کالای ایرانی مورد دغدغه رهبری بوده است، کشوری که دارای توانمندی در حوزه کلان اقتصاد نباشد در زمینه طی مسیر توسعه در سایر ابعاد متاثر شده و ممکن است به اهداف کلان نرسد.
وی با بیان اینکه سازندگان تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی از اوایل دهه 70 وارد عرصه ساخت و ساز شدند افزود: انصافا در این سه دهه یک نبرد واقعی برای اثبات ظرفیت داخل و ترجمه این جمله "ما می توانیم" پیش رو داشتیم، دهه 70 ساخت داخل توهم بود با عمق وابستگی، صنعت نفت و گاز هیچ چیز بویی از داخل نداشت عمق وابستگی مطلق، فرهنگی بر متولیان نفت و گاز تحمیل کرده بود که باید این وابستگی حفظ شود در چنین فضایی انجمن سازندگان پا به عرصه گذاشت و مقاومت دهه 70 با تثبیت فیزیکی را پشت سر گذاشتیم. در سال 79 انجمن برای پییگری اهداف جمعی صنعتگران شکل گرفت و با سابقه دو دهه فعالیت فراگیر امروز در کنار سایر انجمن ها تبلور بخش مهمی از خواسته ها و آرمان های ملت ایران در طول بیش از یک قرن فعالیت صنعت نفت است.
رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان صنعت نفت تصریح کرد: صنعتگران داخلی در آغاز دهه 70 در شرایطی وارد عرصه ساخت و ساز داخلی شدند که صنعت نفت گاز کشور وابستگی مطلق به بلوک غرب را به یدک می کشید.
وی ادامه داد: اما در دهه 80 چالشی بزرگتر از دهه 70 داشتیم و آن هم اینکه قیمت نفت بالا رفت و درآمد ازری دولت زیاد شد و بنابراین راه واردات باز شد و تولیدکنندگان سهمی در پروژه ها نداشتند و حداکثر ارفاق سهم ساخت داخل زیر 20 درصد بود.
رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران ادامه داد: بنابراین دهه 80 با این ابرچالش پول نفت و واردات بی رویه گذشت. در دهه 90 دو تحریم بی سابقه بر کشور تحمیل شد و دستاوردهای امروز سازندگان که با مقاومت و جنگیدن با این ابرچالش شکل گفت و امروز ساخت داخل 65 درصد نیاز نفت و گاز و پترشیمی را تامین می کند و ما صاحب دانش فنی، فناوری و تکنولوژی بومی هستیم.
تالاری گفت: علاوه بر این توانسته ایم 20 درصد نیاز صنعت نفت و گاز و صنعت پتروشیمی نیز با انجام مهندسی معکوسی بومی کنیم. به دیگر سخن امروز 85 درصد نیاز صنعت نفت و گاز و پتروشیمی را می توانیم بسازیم. 15 درصد خلا هم بخشی به دلیل دانش فنی پیچیده ای است که با توجه به شرایط بین المللی حاکم بر کشور مقدور به ساخت نیستیم و بخشی دیگر نیز مربوط به مواد اولیه است که به خاطر تحریم امکان خرید آن را نداریم اما در هر حال ساخت این 15 درصد باقیمانده نیز غیرممکن نیست ضمن اینکه باید گفت ساخت داخل از آمریکا گرفته که برترین دانش فنی را دارد تا فقیرترین کشور نفت خیز به همین شکل است. معنای خودکفایی این نیست که صفر تا 100 کالا داخل کشور تولید شود زنجیره به هر صورت به هم و ابستگی دارند.
تالاری با بیان اینکه میانگین نیاز به واردات مواد اولیه بین سازندگان زیر 30 درصد است خاطرنشان کرد: این دستاوردها است که ما مدعی هستیم که طی سه دهه گذشته در حوزه ساخت تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی انقلاب صنعتی رخ داده است.
وی در ادامه گفت: متاسفانه در این شرایط شبکه نمایندگان شرکت های خارجی با تکیه بر دو ابزار از محل سهم و بازار ما فروش با سود آنچنانی دارند و به خاطر گستردگی حضور در کشور، منطقه و بین الملل در سه دهه گذشته همچنان بر طبل نخ نمای کیفیت پایین داخل می کوبند. اکنون کانتینر کالاهایی وارد کشور می شود که واردات آنها حرام است.
رئیس هیات مدیره انجمن استصنا تصریح کرد: به رغم اینکه برای چین به عنوان یک ابرقدرت اقتصادی احترام قائلیم اما باید بگوییم امروز کیفیت تجهیزات ساخت ایران با چین قابل مقایسه نیست ما در حد استانداردهای غربی هستیم.حتی ما می توانیم ادعا کنیم که بالاتر از کالاهای غربی تولید می کنیم چرا که بارها شاهد اشکالات فناورانه محصولات غربی در حوزه نفت و گاز بوده ایم که با استفاده از تخصص متخصصان ایرانی رفع مشکل شده اند.
وی تاکید کرد: برای اینکه بتوانیم دستاوردها را در مسیر توسعه پایدار قرار دهیم نیاز به هماهنگی در حوزه اقتصاد کلان داریم امیدواریم فرآیندی داشته باشیم که در بلندمدت ظرفیت ما به درجه ای از اعتبار برسد که هیچ قدرتی نتواتند ما را نادیده بگیرد.
تالاری ادامه داد: ما نیازمند تشکیل نهاد ستادی هستیم که از حداکثر ظرفیت داخل استفاده کنیم ما معتقد به ساختار کارگزاری دولت در نهادهای بانک، بیمه، مالیات، واردات و صادرات به صورت متوازن توسعه نیافته و از ما عقب تر هستند بنابراین درخواست ارتقای راهبردی  شورای تولید ملی هستیم.
وی یادآور شد: در حوزه قوانین بالادست مشکل خاصی نداریم آنچه ما را دچار مشکل می کند آیین نامه ها و بخش نامه هایی است که کارآیی لازم برای خدمت رسانی به ساخت داخل ندارد.
رئیس انجمن استصنا گفت: تقاضا کردیم 10 میلیارد دلار در 30 پروژه نفت و گاز و پتروشیمی تزریق شود تا فضای کسب و کار داخل حفظ شود.
وی همچنین گفت: وزارت نفت باید پورتال ملی در وزارتخانه ایجاد کند که همه ظرفیت ها در آن متمرکز شوند.
تالاری گفت: ما تقاضا داریم اصلاح زیرساخت بازرگانی با حوزه کارفرمایی صورت گیرد همچنین می خواهیم قانون مناقصات برای منبای توسعه ساخت داخل طراحی شود.
وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر وزارت نفت اعلام کرده 122 قلم کالا از سوی سازندگان داخل تامین شود  افزود: به این ترتیب جلوی واردات به طول کامل گرفته می شود.
وی با بیان اینکه کیفیت محصولات ما در حد اروپا است اما نمی توانیم حتی با همسایگان صادرات داشته باشیم افزود: دلیل این است که راه ما برای دستیابی به استاندارد جهانی بسته است.
تالاری گفت: تقاضا کردیم وزارت نفت تمام نیازمندی ها را در سامانه یکپارچه بیاورد ساخت دا خل هم که ظرفیت مشخصی دارد و به این ترتیب به صورت متمرکز نیازمندی ها و ظرفیت های ساخت به طور متمرکز رگولاتوری و هم پوشانی می شود.
وی با بیان اینکه دولت در اجرای قوانین و استافده از ظرفیت ملی نیاز و نیاز به سرمایه خارجی دچار پارادوکس است افزود: انجمن اسصنا با استفاده از ظرفیت قانونی در حوزه اجرا و عملیات در سه دهه گذشته مدیریت عملیات مهندسی – فنی و لجستیک چهار شرکت اصلی وزارت نفت را گذرانده است.
رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران در ادامه با بیان اینکه ما در سال 90 حتی یک شرکت دانش بنیان هم نداشتیم افزود: اکنون 150 شرکت دانش بنیاد شناسنامه دار داریم که یک کمیته بزرگ تخصصی تشکیل داده اند.
تالاری  گفت: اما اکنون وقتی برای تولید نداریم باید وقت را صرف فکر و اندیشه برای تولید دانش بومی کنیم.
وی با اشاره به ظرفیت های خالی صادرات اظهار داشت: پنج میلیارد دلار ظرفیت صادراتی داریم که دولت باید روی صادرات محصولات صنعتی همان گونه که کشورهای دنیا عمل می کنند، سرمایه گذاری کند و در این زمینه دستگاه دیپلماسی و بانک ها و سایر ارگان های مربوطه باید در کنار ظرفیت ساخت داخل قرار گیرد تا بازار صادرات برای ما باز شود.
در ادامه این نشست رضا خیامیان نائب رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با تاکید بر اینکه مشکل اصلی ما زمانی حل می شود که مسئولان پاسخگو باشند گفت: تعداد زیادی از مشکلات ما همان هایی است که  20 سال قبل بوده و حل نشده باقی مانده است تمام ادرخواست ما این است که به ما هم همان نگاهی را داشته با شند که به خارجی ها دارند.
وی افزود: ما درخواست داریم گشایش اعتبار اسنادی صورت بگیرد ما روز به روز توانمندی خوبی در صنعت ساخت د اخل داریم که باید ادامه یابد. باید توانمندسازی کنیم. صنعت نفت یک مزیت بالا در کشور است که می تواند بیشترین جوان تحصیلکرده را به کار بگیرد بهترین کار این است که ما در حوزه ساخت داخل توسعه پیدا کنیم. ضمن اینکه باید پایین دست پتروشیمی را نیز توسعه دهیم.
خیامیان تاکید کرد: باید تلاش کنیم با کیفیت بهتر و تحویل به موقع و قیمت مناسب خود را ارتقا دهیم.
وی در ادا مه با بیان اینکه بعد از برجام اولین اشکال این بود که از ما خرید نمی کردند یادآور شد: ما نیز باید خودمان را قوی کنیم که بتوانیم مثل خارجی ها کالا ف روخته وصادرات داشته باشیم.
وی همچنین گفت: در تمام دنیا شرکت های بزرگ حامی شرکت های کوچک هستند ما نیز در ایران باید همین رویه را دنبال کنیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399