دوشنبه, 15 مهر 1398 ساعت 00:00
کد خبر: 62619

اطلاعات تکميلي

  • قبل از افزایش قدرت خرید مردم؛

بنزین نباید گران شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصر اقتصاد: تا زمانی که درآمد های مردم بیشتر نشود و قدرت خرید آن ها افزایش پیدا نکند، نباید قیمت بنزین گران شود. چرا که توان تحمل یک موج گرانی دیگر برای مردم وجود ندارد.


مدتی است که زمزمه های مختلفی در خصوص افزایش قیمت حامل های انرژی و به خصوص قیمت بنزین در جای جای کشور به گوش می رسد. این در حالی است که پیش از این دولت یک بار پیشنهاد افزایش قیمت حامل های انرژی را به مجلس داد و این پیشنهاد توسط مجلس رد شد.
با این حال وجود تحریم ها و کاهش درآمدهای ارزی دولت را بر این فکر داشته است که قیمت حامل های انرژی باید افزایش پیدا کند تا دولت بتواند بخشی از پرداخت یارانه خود را کاهش دهد. این مساله ممکن است در کوتاه مدت به نفع دولت باشد، اما بدون شک برای مردم و به خصوص اقشار متوسط جامعه، خبری نا گوار است.
مردم ایران پس از آغاز دوره جدید تحریم های آمریکا علیه کشور با کاهش شدید ارزش پول ملی و یک سونامی گرانی رو به رو شدند و با این حال توانستند از این آزمون سر بلند بیرون آیند و تا حدودی بازارها در این روزها به ثبات رسیده است و خبری از افزایش چند صد تومانی نرخ ارز در هر روز به گوش نمی رسد.
با این حال پایه های اقتصادی خانوار ها و کسب و کار های کوچک به شدت متزلزل شده است و زمان زیادی برای بهبود وضعیت نیاز است. حال این مساله را تصور کنیم که سونامی دیگری از گرانی ها به این مردم و پایه های اقتصادی حمله ور شود. بی شک این بار حتی اگر قدرت موج کم تر باشد، میزان ویرانی چشم گیر تر خواهد بود.
شاید این فرآیند هم پس از مدتی برای مردم عادی شود، اما بدون شک پس از سال ها «شاک تراپی» و روندی که اعتماد مردم را نسبت به دولت کاهش داده است، چنین موضوعی می تواند امتیازی باشد برای کسانی که بی اعتمادی مردم را یک فرصت تلقی می کنند.
حال آن که دولت و کارشناسان نیز نرخ دلار را مبنای همه محاسبات خود قرار می دهند نیز در چنین تصمیمانی بی تاثیر نیست. پروپاگاندای ارزانی بنزین و بار سنگین یارانه ها روی دوش دولت زمانی آغاز شد که دلار به 13 هزار تومان رسید. حال اگر ارزش پول ملی به چند سال پیش باز گردد، بدون شک همین بنزین هزار تومانی به فوب خلیج فارس نزدیک خواهد بود. بنابر این باید چاره ای برای ارزش پول ملی بیاندشیم و افزایش قیمت بنزین راه حل مشکلات نیست.
بر این اساس می توان دریافت که نه تنها با اجرای چنین تصمیمی دولت پذیرفته است که ارزش پول ملی اش در این حد پایین است، بلکه درآمد های خود را در اولویت قرار می دهد، نه معاش مردم را.
خلاصه این که برای اجرای چنین تصمیمی باید بیش از هر چیزی به سفره های مردم توجه داشت. و اگر درکی از وضعیت معاش مردم در مسئولان وجود داشته باشد، افزایش قیمت حامل های انرژی در شرایط حاضر انجام نخواهد شد.
در همین راستا اسدالله قره خانی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار روزنامه عصر اقتصاد گفت: در مجلس و در کمیسیون انرژی هنوز مساله افزایش قیمت حامل های انرژی مطرح نشده است. اما اگر دولت در لایحه خودش تصمیم را اعلام کند و مجلس هم با در نظر گرفتن مصالح جامعه نظر خود را اعمال خواهد کرد.
وی ادامه داد: اگر مجلس نظر دولت را بپذیرد، لایحه تایید و از سال آینده اجرا می شود، اما اگر مجلس پیشنهاد دولت را نپذیرد، قضیه منتفی خواهد شد.
این نماینده مجلس گفت: هنوز از سوی دولت نیز خبری اعلام نشده است و وزارت نفت نیز هنوز اظهار بی خبری می کند.
قره خانی ادامه داد: از زمانی که پالایشگاه ستاره خلیج فارس وارد مدار شده است، کل بنزین کشور از طریق تولید داخل تامین می شود. از این رو نظام تصمیم خواهد گرفت که چه قیمتی برای بنزین مناسب خواهد بود.
وی همچنین با اشاره به این که مصرف کننده بنزین همه مردم کشور هستند، گفت: چه کسانی که خودر شخصی دارند، چه کسانی که خودروهای حمل و نقل عمومی را می رانند و چه کسانی که اصلا صاحب خودرو نیستند، از افزایش قیمت بنزین متاثر خواهند شد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اگر بخواهیم هر تصمیمی را در خصوص قیمت حامل های انرژی بگیریم، بدون شک باید درآمد های مردم و قدرت خرید آن ها را افزایش دهیم و نمی توانیم به صورت یک طرفه به معادله نگاه کنیم.
وی افزود: اگر درآمد خانوارها افزایش پیدا کند، می توان قیمت حامل های انرژی را به فوب خلیج فارس نزدیک کرد.
قره خانی در خاتمه با اشاره به این که افزایش قیمت حامل های انرژی موجب گرانی می شود، اظهار کرد: تا زمانی که قدرت خرید مردم افزایش پیدا نکند نمی توان قیمت حامل های انرژی را افزایش داد. به خصوص برای قشر متوسط باید بیشتر از سایر اقشار به افزایش درآمد ها توجه کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399