سه شنبه, 22 مرداد 1398 ساعت 17:07
کد خبر: 60164

اطلاعات تکميلي

  • سوددهی بالای تکمیل زنجیره پالایش موجب شده است؛

ورود غول های نفتی به خرده فروشی فرآورده ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: سوددهی قابل توجه تکمیل زنجیره تولید، پالایش و عرضه نفت موجب شده است که شرکت های بزرگ تولید کننده نفت به صنایع پایین دستی وارد شوند و تلاش کنند که از سود نهفته در بخش های پس از تولید جا نمانند.

بررسی فعالیت شرکت های بزرگ صنعت نفت حاکی از آن است که این شرکت ها با هدف کسب سود حداکثری سعی در تکمیل زنجیره تولید، پالایش و عرضه نفت دارند. حضور این شرکت ها در آخرین مرحله عرضه محصول، یعنی خرده فروشی و سرمایه گذاری وسیع در این حوزه، نشان از سوددهی چندبرابری صنعت پالایش با تکمیل زنجیره تامین دارد. احداث جایگاه های سوخت رسانی و توسعه واحدهای سیار سوخت رسان از فعالیت های عمده این شرکت ها برای تصاحب بازار خرده فروشی نفت در نقاط مختلف جهان است.
ورود شرکت های بزرگ فعال در صنعت اکتشاف و تولید نفت خام به حوزه بازرگانی، بازاریابی و خرده فروشی نفت موضوعی است که در سال های اخیر بسیار به چشم می خورد.
این شرکت ها با هدف کسب سود حداکثری از یک بشکه نفت خام، سعی در تکمیل زنجیره اکتشاف، تولید نفت خام، پالایش، تولید فرآورده، بازاریابی و عرضه دارند. بررسی فعالیت این شرکت ها در عرضه فرآورده های نفتی، نشان دهنده حضورشان تا آخرین مراحل، یعنی خرده فروشی است.
در اواخر سال ۲۰۱۷، شرکت بازرگانی آرامکو، اولین دفتر بین المللی خود را در سنگاپور افتتاح کرد. این اقدام عربستان بخشی از استراتژی این کشور برای تکمیل زنجیره تولید، پالایش و عرضه نفت بود.
توافقنامه اخیر بین شرکت اس اویل (S-OIL) کره جنوبی و آرامکو عربستان نیز نشان می دهد هدف این کشور برای عملی شدن این استراتژی بسیار جدی است. به این ترتیب شرکت اس اویل، که بیشتر نفت خام خود را از آرامکو تهیه می کند، موافقت کرده است که بخشی از فرآورده های پالایشی خود را به شرکت بازرگانی آرامکو بفروشد. به طور خاص، در سال ۲۰۱۸، شرکت اس اویل موافقت کرد که مجموعا ۴۶ میلیون بشکه گازوئیل، نفتا و سوخت جت به شرکت بازرگانی آرامکو بفروشد که پس از آن، به مشتریان مختلف در سراسر منطقه فروخته خواهد شد.
شرکت اکسون موبیل آمریکا با داشتن ۲۱ پالایشگاه در سراسر جهان، ظرفیت پالایش روزانه ۵ میلیون بشکه نفت خام را دارد. این شرکت یکی از بزرگ ترین شرکت های عملیاتی و سرمایه گذاری در صنعت پالایش نفت و همچنین یکی از ۱۰ شرکت پردرآمد جهان است.
شرکت اکسون موبیل علاوه بر سرمایه گذاری گسترده در صنعت پالایش نفت، شبکه ای جهانی شامل ۲۰ هزار خرده فروشی تحت برندهایی مثل اکسون، موبیل و ایسو راه اندازی کرده است. این شبکه بزرگ توزیع، باعث افزایش ظرفیت تولیدی پالایشگاه ها نیز شده است.
فعالیت این شرکت در خرده فروشی نفت تا جایی پیش رفته است که این شرکت با طراحی جایگاه هایی به صورت میکروجایگاه، رقابتی جدید در بازار سوخت رسانی به ۱۱۰ میلیون موتورسیکلت کشور اندونزی ایجاد کرده است.
چندی پیش شرکت بریتیش پترولیوم (بی پی) اعلام کرد در یک سرمایه گذاری مشترک با شرکت صنایع ریلاینس در نظر دارد که عرضه خرده فروشی سوخت را گسترش دهد. مطابق اعلام این شرکت قرار است در عرض مدت ۵ سال جایگاه های سوخت این شرکت به ۵,۵۰۰ هزار جایگاه افزایش یابد.
شرکت بی پی هم اکنون در تجارت و صنعت بالادست نفت با شرکت صنایع ریلاینس مشارکت دارد. علی رغم اینکه از ۳ سال پیش مجوز ورود به بازار سوخت هند را دریافت کرده بود اما این شرکت تصمیم گرفته است در بازار خرده فروشی سوخت با شرکت ریلاینس هند همکاری کند.
فعالیت شرکت های بزرگ هندی با همکاری شرکت های خارجی در احداث جایگاه های سوخت رسانی نشان دهنده ورود شرکت های بزرگ تولیدکننده نفت به بازار خرده فروشی فرآورده است.
شرکت رایانا انرژی هند از سال ۲۰۱۴ با افزایش سرمایه گذاری بخش خرده فروشی سوخت، توانست در زمان کوتاهی سهم خود در این بازار را گسترش دهد. این شرکت که سهم قابل توجهی از آن در اختیار چند شرکت روسی است، بیش از ۱۴۰۰ جایگاه سوخت کشور هند را در اختیار دارد.
به گفته مدیرعامل شرکت صنایع ریلاینس هند، همکاری این شرکت با شرکت بی پی باعث افزایش کمیت و کیفتیت خدمات رسانی به مشتریان خواهد شد. این شرکت همچنین اعلام کرده است با استفاده از روش های جدید سوخت رسانی درکشور هند، سعی دارد سهم خود در این بازار را افزایش دهد.
گفتنی است با توجه به گسترش روزافزون تعداد وسایل نقلیه در کشور هند و نبود زیرساخت های سوخت رسانی، روش های جدیدی برای توسعه سوخت رسانی در این کشور در حال پیاده سازی است. این روش ها شامل واحدهای سیار سوخت رسان و سوخت رسانی در منزل می شود.
​به گفته این شرکت، این سرمایه گذاری جدید از ارتباط مستقیم عرضه خرده فروشی صنایع ریلاینس و مصرف کنندگان سوخت از طریق پلتفرم های تلفن همراه سود قابل توجهی خواهد برد.
این حرکت شرکت های بزرگ می تواند نشان دهنده آن باشد که میزان سوددهی از تولید صرف نفت نمی تواند اهداف درآمدی شرکت ها را محقق کند. بنابراین ورود به حوزه خرده فروشی کمک های شایانی به درآمدزایی این شرکت ها خواهد کرد.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395