سه شنبه, 22 مرداد 1398 ساعت 09:01
کد خبر: 60113

ادامه روند کاهشی قیمت نفت به دلیل جنگ تجاری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: قیمت نفت در معاملات رو گذشته روند کاهشی خود را ادامه داد و این می تواند هشداری باشد برای تولیدکنندگان نفت که بازار آینده روشنی را در پیش ندارد. نگرانی ها نسبت به کندی رشد اقتصادی جهان ادامه دارد و این مساله قیمت ها را تحت فشار قرار داده است.

آلفونسو اسپارسا، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA در این باره گفت: قیمت نفت در آغاز معاملات هفته جاری به دلیل پیش بینی تقاضای کمتر که هفته گذشته منتشر شد و بدبینی بازار نسبت به توافق تجاری میان آمریکا و چین کاهش پیدا کرده است.
جنگ تجاری آمریکا و چین هفته گذشته بازارهای سهام جهانی را متلهب کرد و همزمان رشد غیرمنتظره ذخایر نفت آمریکا، قیمت نفت را که حدود ۲۰ درصد از اوج خود در آوریل سقوط کرده است، تحت فشارهای کاهشی بیشتری قرار داد.
تحلیلگران بانک گلدمن ساکس در یادداشتی اعلام کردند نگرانیها از این که جنگ تجاری آمریکا و چین به رکود اقتصادی منجر شود، افزایش یافته است و این بانک انتظار دارد توافق تجاری میان دو کشور پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ اتفاق بیافتد.
آژانس بین المللی انرژی با توجه به چشم انداز ضعیف برای رشد اقتصاد جهانی، هفته گذشته پیش بینی خود از رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۹ را به میزان ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و یک میلیون بشکه در روز اعلام کرد. همچنین پیش بینی خود از رشد تقاضا در سال ۲۰۲۰ را ۵۰ هزار بشکه در روز کمتر کرده و ۱.۳ میلیون بشکه در روز اعلام کرد.
در گزارش آژانس بین المللی انرژی آمده بود که آمارهای جدید کاهش تقاضا برای نفت در هند، عربستان سعودی، کره جنوبی و کشورهای متعدد اروپایی را نشان می دهد و آمار مقدماتی آمریکا تقاضای کمتر برای سوخت ها در آغاز فصل پیک رانندگی را نشان می دهد و تنها تقاضای چین برای نفت بالا رفته است.
در این بین، منابع صنعتی آگاه اعلام کردند تولید نفت روسیه در نخستین هفته ماه میلادی جاری به ۱۱.۳۲ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ۱۱.۱۵ میلیون بشکه در روز میانگین تولید ژوییه افزایش پیدا کرده است.
در همین راستا تحولات اخیر در بازار نفت سبب نگرانی یک مؤسسه مشاوره نفتی شده و این مؤسسه دیدگاه های معتقدان به رشد قیمت نفت در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی را زیر سؤال برده است.
به گزارش پایگاه خبری اویل پرایس، بیورنار تونهاگون، رئیس بخش تحلیل بازار نفت در مؤسسه مشاوره ریستاد، اعلام کرد: احتمال رکود اقتصادی و افزایش تنش ها در جنگ تجاری آمریکا و چین، نگرانی های اصلی در کوتاه مدت هستند؛ مدت زمان تمایل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش برای ادامه محدودیت تولید نیز ابهام ها را بیشتر می کند.
در فرض پایه مؤسسه ریستاد، رکود قریب الوقوع حتی دانسته نشده است، اما این مؤسسه نشانه های نگران کننده را مشاهده می کند. رشد اقتصادی چین همچنان ضعیف است و آمریکا نیز نشانه هایی از کند شدن رشد اقتصادی نشان می دهد؛ جنگ تجاری میان آمریکا و چین به تازگی تشدید شده است.
تونهاوگن گفت: این مسئله خطر کاهش رشد اقتصاد جهانی را بیشتر می کند و استمرار وخامت روابط تجاری آمریکا و چین می تواند رشد تقاضای نفت در سال ۲۰۲۰ میلادی را با ۲۰۰ هزار بشکه کاهش به یک میلیون بشکه در روز برساند.
وی اعلام کرد که برآورد این مؤسسه از رشد تولید نفت در سال جاری میلادی تغییر نیافته، اما برآورد رشد تقاضای نفت در سال ۲۰۲۰ میلادی افزایش یافته است.
با این حال کاهش بیشتر تولید نفت اوپک و همچنین احتمال پایان رونق نفت شیل ممکن است تا حدودی از قیمت ها حمایت کنند.
ادوارد بل، تحلیلگر کالا در گلوبال مارکتس در امارات گفت: بازار نفت در حال حاضر به شدت بی ثبات است و دلیل اصلی آن جنگ تجاری آمریکا با چین است. فقط چند هفته تا آغاز اعمال عوارض بالاتر توسط آمریکا بر واردات چین  فرصت داریم که باعث کند شدن بیشتر رشد اقتصادی و پاسخ تلافی جویانه چین می شود.

قیمت نفت


بل گفت پاسخ اوپک به این تحولات می تواند کاهش بیشتر تولید یا فشار بیشتر بر تولید کنندگان برای تبعیت از قرارداد کاهش تولید باشد.
خبرهایی منتشر شده که عربستان سعودی سعی می کند سایر تولید کنندگان را جمع کرده و اقدامی انجام دهند. این اقدام می تواند  کاهش تولید یا تشویق دیگران برای رسیدن به سهمیه شان طبق توافق کاهش تولید باشد. بیش از این کاری نمی توانند انجام دهند.
برنار تانهاگن، تحلیلگر بازار نفت در ریستاد انرژی گفت با اعمال عوارض آمریکا  برکالاهای چینی در اول سپتامبر، تقاضای نفت 100 هزار تا 200 هزار بشکه در روز کاهش می یابد.
وی همچنین اضافه کرد تقاضای جهانی برای نفت خبرهای مثبت مثل کاهش هفتگی تعداد چاه های نفت آمریکا را جبران می کند. تعداد چاه های آمریکا در روز جمعه دوباره  کاهش یافت و از 770 به 764 رسید. ما انتظار داریم طی 4 هفته آینده ذخایر نفت خام آمریکا باز هم کاهش یابد و به حدود 5 میلیون بشکه در هفته برسد که بیشترین کاهش فصلی برای این زمان از سال است.
این در حالی است که گزارش ها نشان می دهد که دو هفته اخیر برای صنعت شیل آمریکا بسیار سخت بوده است و دلیل آن نتایج مالی ضعیف از طرف حفاران در شرایطی است که قیمت نفت رو به کاهش است.
یکی از مقامات اجرایی شیل آمریکا گفت شاید تولید تنها در حوزه میدلند در میدان نفتی پرمین پس از 2025 هم رشد داشته باشد.
غیر از حوزه میدلند، سایر حوزه های شیل در وقت اضافه قرار دارند، بیشتر مساحت زمین آنها مورد بهره برداری قرار گرفته و قیمت نفت هم به کمتر از 60 دلار در هر بشکه رسیده است.
هفته گذشته، شرکت کونچو ریسورسز قبول کرد یکی از خوشبینانه ترین آزمایش هایش که یک پروژه با 23 چاه بود نتیجه مطلوبی نداشته است چون چاه ها خیلی نزدیک به هم حفر شده بودند. سهام این شرکت 22 درصد سقوط کرد چون سرمایه گذاران متوجه شدند این شرکت و سایر حفاران شیل احتمالاً نمی توانند در حد انتظار و مطابق با هزینه، نفت تولید کنند.
ولی ماجرا همچنان ادامه دارد؛ دونالد ترامپ دور جدید عوارضی را که قرار است از اول سپتامبر اجرایی شوند اعلام کرد. چین با ضعیف کردن ارز خود پاسخ این عوارض را داد. این کار چین ترس از جنگ ارزی و رکود اقتصادی را افزایش داد. نفت وارد یک بازار بدبینانه شد و قیمت آن 20 درصد نسبت به اوج قیمت ماه آوریل پایین آمد. سهام انرژی آمریکا هم کاهش یافت.
این صنعت با چالش های میان مدت و بلندمدتی روبه رو است. شرکت پایونیر نچرال ریسورسز، یکی از بزرگترین تولید کنندگان پرمین و قوی ترین شرکت های آمریکا در مورد آینده حفاری هشدار داد: «انتظار می رود تولید در حوزه پرمین کاهش یابد و تنها یک میلیون بشکه در روز به صورت سالانه رشد داشته باشد مانند سال 2018. با توجه به اینکه حوزه میدلند تنها حوزه نفتی رو به رشد در آمریکا پس از 2025 است، تولید در پرمین به هشت میلیون بشکه در روز و با سرعتی بسیار کمتر خواهد رسید».
8 میلیون بشکه در روز چندان هم کم نیست و نسبت به سطح تولید امروز تقریباً دو برابر است ولی سایر حوزه ها خارج از میدلند در پرمین آینده نامعلومی دارند.
اسکات شفیلد، مدیرعامل شرکت پایونیر گفت  تصور نمی کند قیمت جهانی نفت طی چند سال آینده زیر 55 دلار در هر بشکه بماند، یعنی قیمت نفت آمریکا احتمالاً زیر 50 دلار خواهد بود که برای سوددهی شرکت های شیل بسیار پایین است. وی به سرمایه گذاران گفت: اگر قیمت نفت در همین سطح پایین بماند، رشد پرمین کاهش خواهد یافت.
با این حال عوامل ذکر شده نتوانستند که قیمت ها را حمایت کنند و بازار در روندی نزولی قرار دارد.
قیمت نفت خام برنت در معاملات روز گذشته با 1.04 درصد کاهش برابر با 61 سنت به 57 دلار و 92 سنت برای هر بشکه رسید. همچنین هر بشکه نفت خام آمریکا نیز با 1.58 درصد افت با قیمت 53 دلار و 64 سنت معامله شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399