یکشنبه, 20 مرداد 1398 ساعت 08:56
کد خبر: 60036

اطلاعات تکميلي

  • سرنوشت نفت نا معلوم است؛

طناب کشی عرضه و تقاضا در بازار نفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: بازار نفت در وضعیت نا معلومی قرار دارد و گفته می شود که تقاضا برای نفت ممکن است روز به روز کمتر شود. اما در مقابل کشور های اوپک و به خصوص عربستان نیز می خواهند که با کاهش تولید، افت قیمت ها را کنترل کنند. حال باید دید که کدام یک می توانند تاثیرگذاری بیشتری بر بازار داشته باشند و قیمت ها به چه سمتی حرکت می کنند.

آمار ها نشان می دهد که تقاضا برای نفت با کاهش همراه بوده است و از این رو قیمت نیز روندی نزولی را دنبال می کند. با این حال کاهش تولید کشور های صادرکننده تا حدودی قیمت ها را کنترل کرده است.
در همین راستا آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد که احتمال رسیدن به یک توافق سیاسی بین چین و آمریکا در تجارت کمتر شده است. همین امر فعالیت تجاری را کاهش داده و رشد تقاضای نفت جهان را پایین آورده است.
آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد افزایش نشانه های کند شدن رشد اقتصادی و بالا گرفتن درگیری های تجاری بین چین و آمریکا باعث شده تقاضای نفت جهان با کندترین سرعت از زمان بحران مالی 2008 رشد کند.
این آژانس در گزارش ماهانه خود نوشت: شرایط از این هم بی ثبات تر می شود... رشد تقاضای نفت جهان در نیمه اول 2019 بسیار آهسته بوده است.
این نهاد همچنین اعلام کرد که در مقایسه با همین ماه در 2018، تقاضای نفت جهان 160 هزار بشکه در روز در ماه می کاهش یافت که دومین سقوط سالانه در 2019 بود.
گفته می شود از ژانویه تا می سال جاری میلادی، تقاضای نفت120 هزار بشکه در روز بالا رفت که کمترین مقدار افزایش برای این دوره زمانی از 2008 بود.
همچنین کارشناسان بر این باورند که احتمال رسیدن به یک توافق سیاسی بین چین و آمریکا در تجارت کمتر شده است. همین امر فعالیت تجاری را کاهش داده  و  رشد تقاضای نفت جهان را پایین آورده است.
آژانس بین المللی انرژی با پایین آوردن پیش بینی رشد تقاضای جهانی برای 2019 و 2020 تا 1.1 میلیون و 1.3 میلیون بشکه در روز، اعلام کرد چین تنها منبع عمده رشد تقاضا با 500 هزار بشکه در روز در نیمه اول سال جاری میلادی بوده است.
رشد تقاضا در آمریکا و هند از ژانویه تا ژوئن، تنهاست 100 هزار بشکه در روز بود.
 در این گزارش آمده است که دورنمای رشد تقاضای جهان بد است و احتمالا بدتر هم می شود.
کاهش عرضه نفت توسط اوپک و متحدانش و تولید آهسته تر کشورهای غیراوپک، بازار نفت را راکد کرده است. ولی آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد این شرایط موقت است و رشد تولید کشورهای غیر عضو اوپک در 2020 ، 2.2 میلیون بشکه در روز خواهد بود. بنابراین بازار جهان نفت کافی در اختیار خواهد داشت.
این آژانس اعلام کرد نگرانی های اقتصادی بر  مسائل سیاسی و جغرافیایی سایه افکنده ولی بازار نفت از نزدیک درگیری بین آمریکا و ایران در خلیج فارس را دنبال می کند.
به اعتقاد تحلیلگران، تعرفه های بالاتر آمریکا روی واردات چین، هر دو اقتصاد را کند خواهد کرد اما دولت چین ممکن است برای تلافی کردن تعرفه های آمریکا، ارزش یوان را ضعیف کند. ارزش یوان دوشنبه هفته پیش به پایین هفت یوان در برابر هر دلار سقوط کرد که از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ کم سابقه بود. با این حال بانک مرکزی چین فعلا از سقوط بیشتر ارزش یوان جلوگیری کرده زیرا ریسک فرار سرمایه ها را به همراه دارد.
اما به دلیل اهمیت چین برای اقتصاد جهانی و به دلیل این که ارزها روی هم تاثیر می گذارند و از آنجا که ارتباط میان دلار و یوان به سیاست پولی جهانی جهت می دهد، افت یکباره ارزش یوان فشار شدیدی را به سایر اقتصادهای نوظهور تحمیل کرد. شی جین پینگ، رییس جمهور چین هیچ علامتی دال بر عقب نشینی نشان نمی دهد و ترامپ هم خود را کنار کشیده و راه چندانی برای خروج از جنگ تجاری برای سران قدرتمندترین اقتصادهای جهان نمانده است.
پیامدهای این جنگ به سرعت گسترش پیدا می کند. چند روز از زمانی که توییت ترامپ درباره وضع تعرفه های جدید روی واردات چین نگذشته است اما بانک های مرکزی متعددی در جهان کاهش نرخ های بهره را اعلام کرده اند. شاخص داوجونز اینداستریال هفته گذشته هفت درصد نزول کرد. نفت خام کاهش بهای بیشتری داشته و در نخستین هفته اوت بیش از ۱۳ درصد افت کرد. در حقیقت نفت از اوج قیمتی که در آوریل داشت، بیش از ۲۰ درصد سقوط کرده و روند نزولی پیدا کرده است.
اما در همین حال عربستان سعودی در پی سقوط قیمت نفت به پایین ترین حد هفت ماه گذشته، با سایر تولیدکنندگان نفت درباره واکنش های احتمالی برای متوقف کردن این روند به رایزنی پرداخته است.  یک مقام سعودی که به دلیل محرمانه بودن مذاکرات مایل نبود نامش فاش شود، به بلومبرگ گفت: این کشور اجازه نخواهد داد قیمت نفت سقوط کند و همه گزینه های موجود را مورد بررسی قرار خواهد داد.
عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت عضو اوپک است، تحت توافق کاهش تولید این گروه تولیدش را بیش از سقفی که با تولیدکنندگان دیگر اوپک توافق کرده بود، کاهش داده است. اوپک، روسیه و شماری دیگر از کشورهای غیرعضو اوپک در چارچوب ائتلافی معروف به اوپک پلاس، ماه میلادی گذشته توافق کردند کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه در روز را تا پایان سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ تمدید کنند.
بلومبرگ، پنج شنبه گذشته به نقل از مقامات آگاه خبر داد عربستان سعودی قصد دارد به منظور تثبیت بازار، صادرات نفت خود در ماه میلادی آینده را به پایین هفت میلیون بشکه در روز برساند. یک مقام سعودی که به دلیل محرمانه بودن مذاکرات مایل نبود نامش فاش شود، به بلومبرگ گفته بود این کشور اجازه نخواهد داد قیمت نفت سقوط کند و همه گزینه های موجود را مورد بررسی قرار خواهد داد.
کاهش تولید در مقابل کاهش تقاضا اما تا کنون نتوانسته است تاثیر چندانی بر بازار داشته باشد و نفت برنت زیر 60 دلار معامله می شود. از این رو پیش بینی می شود که تولیدکنندگان نفت برای مقابله با این روند نزولی تقاضا، تمام توان خود را به خرج دهند. این مساله می تواند یک جنگ تمام عیار بین عرضه و تقاضا در بازار باشد. از این رو مشخص نیست که چه سرنوشتی در انتظار بازار نفت قرار دارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399