آب و نیرو

با عنایت به پرسش های مطرح شده درباره تامین سوخت نیروگاه ها در فصل زمستان، اطلاعیه زیر جهت استحضار ارسال می گردد.
وزیر نیرو گفت: بارش‌هایی که از ابتدای سال‌ آبی جاری (مهرماه۹۸ تا پایان شهریور۹۹) در کشور رخ داده حدود ۴۰ درصد از متوسط دراز مدت بیشتر است.
دوشنبه, 30 دی 1398 ساعت 13:01

پایان تنش آبی تا پایان تابستان 1400

اگر روش‌های مصرف مناسب باشد همانگونه که وعده کردیم در مقطع پایان تابستان ۱۴۰۰ وضعیت شهرهای دارای تنش آبی اینگونه‌ای نباشد که اکنون شاهدیم.
وزیر نیرو اظهار داشت: شرایط به نحوی است که با مصرف خانگی رقم استفاده از گاز از 700 میلیون متر مکعب هم بالاتر می‌رود به نحوی که حتی گفته می‌شود برق را صادر نکنید اگر برق صادر نشود ما چگونه می‌توانیم جواب تعهدات خود را بدهیم در حالی که تنها…
یکشنبه, 29 دی 1398 ساعت 11:40

صادرات برق دو برابر شد

در تابستان سال جاری زمانی که مصرف برق در کشور ما در پیک خود قرار داشت، نسبت به مدت مشابه سال قبل(تابستان ۹۷) ۲۰۱ درصد رشد صادرات داشته‌ایم که این ارقام خود بیانگیر توسعه زیرساخت و مدیریت مصرف در کشور بوده است.
مدیرعامل ساتکاب از حضور ایران در میان چهار کشور سازنده توربین‌های گازی جهان خبر داد.
مدیرعامل شرکت ساتکاب ضمن یادآوری تاسیس دفاتر ثابت صادرات خدمات فنی و مهندسی و کالای آب و برق در خارج از کشور، گفت: تلاش متخصصان داخلی موجب شد تا ایران در میان چهار کشور سازنده توربین‌ ژنراتورهای گازی جهان قرارگیرد.
همزمان با دوازدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو در استان سیستان و بلوچستان، با اعتبار ۳۲۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان، دو پروژه آبرسانی روستایی بهره‌برداری و عملیات اجرایی یک پروژه آبرسانی روستایی آغاز شد.
عصراقتصاد: مديرعامل توانير با تاكيد بر پيشتازي صنعت برق در اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي، از مديريت مصرف برق در تابستان 98 و 7هزار ميليارد تومان صرفه‌جويي در این زمینه خبر داد.
یکشنبه, 22 دی 1398 ساعت 14:42

مدیریت سیل ادعای درستی نیست

سدهای زیادی ساخته شده که بخشی از ماموریت این سدها این است که سیلاب را مدیریت کنند، اما جاهایی هم داریم که هنوز باید اقداماتی صورت گیرد در کنار آن آبخیزداری مسئله مهمی است که کمتر به آن توجه شده است.
عصراقتصاد: مدیرکل دفتر نظام‌های بهره برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو از در دستور کار قرار گرفتن پایش کیفیت منابع آب استان‌های جنوب کشور خبر داد.
عصر اقتصاد: مدیركل دفتر رودخانه‌ها و سواحل شركت مدیریت منابع آب ایران بر ضرورت اعمال نگاه دوسویه در بهره‌برداری از اراضی ساحلی (شرایط پسروی و پیشروی) و اعمال برنامه حفاظت و مدیریت یکپارچه ساحلی تاکید کرد.
عصر اقتصاد: سخنگوی صنعت برق با بیان این که برنامه های مدیریت مصرف موجب شده است که 3874 مگاوات صرفه جویی نسبت به سال 97 در کشور محقق شده است، گفت: این میزان از کاهش مصرف هزینه ساخت پنج هزار مگاوات نیروگاه جدید را از دوش دولت برداشته است که…
از ۲۴ میلیون مشترک که زیر الگو (۳۰۰ کیلووات ساعت) مصرف داشتند ۸ میلیون مشترک از سال گذشته نیز کمتر مصرف می‌کردند که برای این مشترکین در تعرفه ۱۰۶ میلیارد تومان تشویقی در نظر گرفته شد و این طرح برای سال آینده هم پیگیری خواهد شد چراکه توانسته مصرف بار…
عصر اقتصاد: وزیر نیرو بر ضرورت استفاده از ظرفیت استان ها به ویژه استان های شمالی در چارچوب تحقق اهداف پیش روی موافقت نامه تجاری ایران و اوراسیا تاکید کرد و گفت: ایجاد تشکلی در استان گیلان می تواند نقطه شروع خوبی برای این کار باشد.
وزیر نیرو، مناقشات آبی را یکی از عرصه‌های مهم بروز خشونت در سطوح محلی، ملی و بین‌المللی دانسته و معتقد است که این مناقشات می تواند به نظریه «جنگ آب» دامن بزند.
عصر اقتصاد: وزیر نیرو با اشاره به برنامه‌های این وزارتخانه برای افتتاح طرح‌های پویش هرهفته_الف_ب_ایران گفت: تاکنون از 227 پروژه وعده داده شده تا پایان سال، موفق شده‌ایم 86 پروژه با سرمایه‌گذاری بیش از 7000 میلیارد تومان در 18 استان کشور را افتتاح کنیم.
وزیر نیرو با اشاره به برنامه‌های این وزارتخانه برای افتتاح طرح‌های پویش #هرهفته_الف_ب_ایران گفت: تاکنون از 227 پروژه وعده داده شده تا پایان سال، موفق شده‌ایم 86 پروژه با سرمایه‌گذاری بیش از 7000 میلیارد تومان در 18 استان کشور را افتتاح کنیم.
شرکت توانیر در خصوص شایعات مطرح شده درباره طرح حذف قبوض کاغذی برق در فضای مجازی اعلام کرد که در این طرح صرفا قبوض کاغذی برق حذف شده و هیچ گونه تغییری در نحوه محاسبه قیمت برق رخ نداده است.
با دغدغه ملی به موضوع آب بیندیشیم، بر سر میز علم بنشینیم، به تجارب بین الملل با چشم باز نگاه کنیم و در خصوص آینده کشور به این راحتی تصمیم گیری نکنیم.
در شرایط فعلی و در صورت عدم رفع مشکل تحمیل شده به نیروگاه‌ها و بر مبنای مدل واقعی هر یک از طرح‌های اشاره شده، نیروگاه‌های مذکور توان ادامه کار را نخواهند داشت و این موضوع تبعات منفی زیادی را متوجه صنعت برق می‌کند و در نهایت باعث کاهش انگیزه بخش…
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، مجموع ورودی به سدهای کشور طی سه ماه ابتدایی سال آبی جاری را حدود هفت میلیارد مترمکعب اعلام کرد و گفت: این میزان در مقایسه با ورودی هشت میلیارد و 900 میلیون مترمکعبی سال گذشته، حدود 21 درصد کاهش داشته است.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: آب ۱۷ استان خشک و بی‌آب کشور از دریا تامین می‌شود.
عصراقتصاد: وزیر نیرو بر لزوم توجه جدی به موضوع تاب‌آوری جامعه در عرصه‌های مختلف تاکید کرد و گفت: در این زمینه پرداختن به مسئله مدیریت مصرف به عنوان ضرورتی تام و تمام، یکی از الزامات موفقیت در ارتقای تاب‌آوری کشور خواهد بود.
در پی کاهش 23 درصدی بارندگی ها میزان ورودی آب به سدهای کشور با کاهش ۲۵ درصدی نسبت به پارسال مواجه شده است. حجم آب ورودی به مخزن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تا نیمه آذرماه امسال به ۵.۸۱ میلیارد مترمکعب رسیده که این رقم سال گذشته در…
وزیر نیرو با اشاره به وجود صدها شرکت فعال سازنده، پیمانکار و مهندسان مشاور در صنعت برق، گفت: اشتغال مستقیم حدود 150 هزار نفر در این عرصه و اداره 60 درصد نیروگاه‌های تولید برق توسط بخش خصوصی نوید یک صنعت پویا را می‌دهد.
عصراقتصاد: وزیر نیرو با اشاره به تدوین برنامه های مشترک همکاری صنعت ایران با کشورهای همسایه، گفت: بازارهای کار و فعالیت در منطقه برای توانایی های متنوع و متعدد خانواده بزرگ صنعت برق به ویژه در بخش خصوصی رو به فراهم شدن است.
وزیر نیرو گفت: پدیده‌ای در صنعت برق به نام فروپاشی برق یعنی خاموشی غیربرنامه‌ریزی شده داریم که سیستم با مشکل جدی مواجه می‌شود و به یکباره کل شبکه از هم می‌پاشد. این اتفاق خاص کشورهای در حال توسعه نیست بلکه چند ماه قبل در انگلستان، کانادا، آذربایجان و ارمنستان آنها…
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران از مطالعات 5 طرح گردشگری در سدهای مهم کشور خبر داد و گفت: تا پایان سال فراخوان جذب سرمایه‌گذار برای اجرای طرح‌های گردشگری در سه سد کارون ۴، داریان و سردشت نهایی و منتشر خواهد شد.
مشاور وزیر نیرو در امور بین‌الملل و مدیرعامل مرکز همکاری‌های خاورمیانه ژاپن(JCCME) در نشستی زمینه‌های توسعه همکاری دو طرف در زمینه‌های آموزش را مورد بررسی قرار دادند.
صفحه 1 از 50

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395