شنبه, 26 مهر 1399 ساعت 17:45
کد خبر: 77104

تشکیل سبد اشتراکی؛ راهکار پذیرش سرمایه‌های خرد از سوی سبدگردانان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شهریار علیمحمدی، سرپرست اداره بازرسی نهادهای مالی خدمات دهنده، سرمایه‌گذاری و هلدینگ سازمان بورس و اوراق بهادار و مهدی قلی‌پورخانقاه عضو هیات مدیره سبدگردان الماس در برنامه نوسان شبکه پنج سیما که جمعه، 25 مهر پخش شد، به بررسی پیشنهاد تاسیس سبدگردان برای پذیرش سرمایه‌های خرد عموم پرداختند.

برنامه نوسان با قصد اطلاع‌رسانی، آموزش، و آگاه‌سازی به بازار بورس می‌پردازد. ارائه اطلاعات بورسی به سرمایه‌گذاران خردی که مردم وارد بازار می‌شوند، بررسی صحت و سقم اخباری که در حول‌و‌حوش بازار سرمایه منتشر می‌شود، جزو سیاست‌های این برنامه است و در این موارد با کارشناسان و سیاست‌گذاران گفت‌وگو می‌کند.

عضو هیات مدیره سبدگردان الماس درباره قراردادهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفت: اکنون حداقل قرارداد متوسط یک میلیارد تومان است در گذشته حداقل 10 میلیون تومان بود که با توجه به هزینه‌های سبدگردانی مبالغ کمتر از یک‌میلیارد تومان به صرف نیست و پذیرفته نمی‌شود.

به گفته قلی‌پورخانقاه، از سازمان بورس تقاضا شده است امکان ایجاد سبد‌های اشتراکی فراهم شود که این سبدها قابلیت پذیرش با مبالغ کوچکتر (50 و 100 میلیون) هم دارد.

علی‌محمدی در همین‌باره گفت: تقاضاها در جلسات با سبدگردانی‌ها بررسی شده است و در مرحله کارشناسی است اگر مفید برای عموم مردم باشد دستورالعمل ایجاد این سبدگردان‌های اشتراکی آماده می‌شود.

صندوق سرمایه‌گذاری یا Mutual Fund مجموعه‌ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است که فرصت سرمایه‌گذاری واسطه‌ای را برای سرمایه‌گذار بوجود می‌آورد. اغلب افرادی که قصد سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و با حداقل ریسک در بورس را دارند، جامعه هدف صندوق‌ها محسوب می‌شوند و درواقع صندوق‌های سرمایه‌گذاری که زیر نظر سازمان بورس و برخی بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری فعالیت می‌کنند، نقش واسطه مالی را برای این افراد ایفا می‌کنند تا سرمایه‌گذاری کم ریسک‌تر و حرفه‌ای‌تری داشته باشند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به‌واسطه نوع سرمایه‌گذاری و ترکیب دارایی‌ها و اهدافی که دنبال می‌کنند می‌توان دسته‌بندی کرد. صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، صندوق سرمایه‌گذاری سهامی، صندوق سرمایه‌گذاری مختلط، صندوق قابل معامله، صندوق‌های نیکوکاری، صندوق مبتنی بر طلا، صندوق‌های بازار گردان ازجمله آن‌ها هستند که در بین آن‌ها صندوق‌های درآمد ثابت، سهامی و مختلط در اولویت سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران هستند.

رسانه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399