چهارشنبه, 23 مهر 1399 ساعت 09:34
کد خبر: 77050

مدیرعامل بورس تهران: دوره اصلاح قیمت‌ها تمام نشده‌ است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرعامل بورس تهران با اعلام اینکه 35 شرکت 75 درصد ارزش بازار را تشکیل می‌دهند که عمده این شرکت‌ها اصلاح زیادی در قیمت سهام‌شان رخ نداده است، پیش‌بینی کرد دوره اصلاح قیمت‌ها تمام نشده‌ باشد.

علی صحرایی به ایلنا درباره عوامل موثر در رشد شاخص در دو روز یکشنبه و دوشنبه گفت: قیمت سهام در بازار سرمایه به عوامل متعدد اقتصادی و غیراقتصادی وابسته است و تحت تاثیر تمام مولفه‌های اقتصادی قرار می‌گیرد. انتظارات آتی بر روی قیمت سهام اثرگذار است بنابراین از قیمت ارز هم اثر می‌پذیرد چراکه برخی از شرکت‌ها صادراتی هستند و یا ارزش‌های جایگزینی شرکت‌ها را متاثر می‌کند.
صحرایی با بیان اینکه رشد شاخص به عوامل سودآوری شرکت‌ها مرتبط است، گفت: عملکردهای واقعی شرکت‌ها که منتشر می‌شود نشان‌دهنده این است که شرکت‌ها وضعیت خوبی داشتند یا اینکه رو به بهبود بوده‌اند.
مدیرعامل بورس تهران با اشاره به انتخاب مرم برای سرمایه‌گذاری با بررسی بازدهی‌های مختلف ادامه داد: کسی که منابع نقدی آزاد در اختیار دارد بازارها را مقایسه و تصمیم‌گیری می‌کند. بازارهای دیگر هم ریسک‌های مرتبط به خود را دارند و هم اینکه در سطح اشباعی قرار گرفته‌اند، یا اینکه سرمایه‌گذاری در برخی از بازارها هم غیرقانونی است. بنابراین مردم بورس را انتخاب کردند که شفافیت حداکثری نسبت به سایر بازارها، نقدشوندگی بیشتر و کمک‌کننده تولید است و سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه به نفع ایجاد رفاه، اشتغال و ثروت اجتماعی خواهد بود.
او در پاسخ به این سوال که آیا دوره اصلاح قیمت شرکت‌ها در بازار سرمایه به پایان رسیده است، اظهار داشت: شرایط هر شرکتی با شرکت دیگر متفاوت است و اصلاح قیمت یک موضوع کلی نیست. ممکن است که برخی از شرکت‌ها هنوز هم اصلاح قیمت داشته باشند.
صحرایی تاکید کرد: 35 شرکت 75 درصد ارزش بازار را تشکیل می‌دهند، عمده این شرکت‌ها اصلاح زیادی انجام نداده‌اند. ممکن است برخی از شرکت‌ها هم رشد غیر منطقی داشتند اصلاحاتی را انجام داده باشند و اصلاحات جزیی دیگری را هم نیاز داشته باشند. بنابراین نمی‌توان به طور کلی گفت که ‌همه شرکت‌ها اصلاح را انجام داده‌اند و دیگر دوره اصلاح تمام شده است.

ورود 1 درصد صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه

مدیرعامل بورس تهران درباره ورود یک‌درصد صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه گفت: بخش اول این اقدام یعنی فرایند تبادل در حال انجام است، انتقال یک‌درصد از صندوق توسعه ملی مسیر اداری دارد و باید قراردادی با صندوق تثبیت منعقد شود که این مراحل در حال انجام است.
او درباره خروج نقدینگی از بازار سرمایه بعد از ریزش شاخص دو میلیون واحدی افزود: با اینکه فروش انجام شد اما بسیاری از این نقدینگی‌ها از بازار خارج نشد و وارد سایر ابزار مانند اوراق شده و این نقدینگی منتظر است که به بازار برگردد. البته بسیاری از این نقدینگی برگشته و پول‌ها نزد کارگزاری مانده‌ است.
صحرایی درباره میزان پول در نزد کارگزاری‌ها ادامه داد: در حال حاضر 35 هزار میلیارد پول نزد کارگزاری‌ها مانده و وارد سایر ابزارها شده‌ است.
مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه در همان زمان هم که شاخص دو میلیونی بود به مردم توصیه کردیم با مطالعه و مشورت وارد بازار شوند، افزود: به طور مستمر اعلام می‌کردیم که مردم و به ویژه سهام‌داران خرد باید با مطالعه و مشورت وارد بازار شوند چراکه بورس یک بازار تخصصی است و همه دانش لازم برای فعالیت در این بازار را ندارند. اگر این مسیر برای آنها فراهم نیست با ابزارهای غیرمستقیم وارد بازار شوند.
وی ادامه داد: بارها توصیه شد که پس انداز‌ها را وارد بازار کنند و برای خرید سهام از بنیادی بودن شرکت‌ها اطمینان حاصل شود. اگر مردم سهام شرکت‌های بنیادی را خریده‌اند در این شرایط نباید نگران باشند چراکه بازده سرمایه‌گذاری در بورس به صورت مقایسه‌ای با سایر بازارها در میان مدت بیشتر است و به وضعیت خود برمی‌گردد. مگر اینکه سهم‌هایی را بدون مطالعه در پیروی از فضای مجازی انتخاب کرده باشند و بنیاد آن شرکت‌ها مشکل داشته باشند و مشمول ماده 141 شده باشند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399