دوشنبه, 21 مهر 1399 ساعت 12:18
کد خبر: 76954

اطلاعات تکميلي

  • دم فروش سهام، پاشنه آشیل سودآوری سرمایه‌گذاری‌ها؛

نگرانی‌ سهامداران "وخارزم" از افت قیمت سهم‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عمده درآمد‌های شناسایی شده از محل فروش سهام شرکت‌های بانک صادرات، بانک پاسارگاد، پارس آریان، پتروشیمی فن آوران به مبلغ ۴.۱۹۰ میلیارد ریال بوده که با احتمال بالا شاهد تقسیم سودی از این محل نخواهیم بود.

 بی‌شک یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های سرمایه‌گذاران و سهامداران شرکت‌های سرمایه گذاری در سال جاری، رکود بازار سرمایه، افت قیمت سهام و در انتها عدم شناسایی و تحقق درآمد‌های ناشی از فروش سهام این شرکت هاست.
شرکت سرمایه گذاری خوارزمی هم از این قاعده مستثنی نیست و علیرغم آنکه گزارش سالانه حسابرسی شده این شرکت نشان از تعدیل مثبت ۳۴۵ ریالی و در حدود ۳۱۱ درصدی سودآوری هر سهم دارد، اما سهم بالای فروش سهام زیر مجموعه و تقریبا قابل تقسیم نببودن این درآمد‌ها در مجمع عمومی سالانه این شرکت در سال مالی ۱۳۹۹ در مقایسه با سال مالی ۱۳۹۸، از قابل تامل‌ترین و نگران کننده‌ترین نکات این گزارش است.
بر اساس روند سال‌های گذشته تقسیم سود این شرکت در مجامع سالانه همانند بسیاری دیگر از شرکت‌های سرمایه گذاری، عمدتا منحصر به پرداخت از محل سود‌های دریافتی از شرکت‌های زیرمجموعه بوده که این موضوع به معنای احتمال تقسیم سودی در حدود ۱۳۰ تا ۱۶۰ ریالی در مجمع سال مالی ۱۳۹۹ است.
 از مجموع ۶.۷۱۵ میلیارد ریال درآمد‌های عملیاتی شرکت بیش از ۴.۱۲۷ میلیارد ریال مربوط به درآمد‌های ناشی از فروش سهام زیر مجموعه‌ها بوده که با توجه به شرایط عجیب بازار سرمایه در دو سال اخیر افزایشی در حدود ۳۴۸ درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد.
 همانگونه که در جدول فوق نیز ملاحظه می‌شود درآمد‌های سود سهام زیر مجموعه این بانک که عمدتا مربوط به سرمایه گذاری در شرکت‌های تامین سرمایه سپهر، پتروشیمی فن آوران، گروه خدمات بازار سرمایه الگوریتم، هلدینگ غدیر و سینادارو است.
 همچنین عمده درآمد‌های شناسایی شده از محل فروش سهام شرکت‌های بانک صادرات، بانک پاسارگاد، پارس آریان، پتروشیمی فن آوران به مبلغ ۴.۱۹۰ میلیارد ریال بوده که با احتمال بالا شاهد تقسیم سودی از این محل نخواهیم بود.
با این تفاسیر به نظر نمی‌رسد افت در حدود ۵۰ درصدی قیمت سهام این شرکت سرمایه گذاری در ماه اخیر غیرطبیعی بوده و چه بسا در صورت رکود بازار سرمایه و احتمال کاهش فروش سهام و درآمد‌های این شرکت از محل فروش سهام شرکت‌ها در سال جاری، شاهد افت سودآوری این شرکت نیز باشیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399