جمعه, 11 مهر 1399 ساعت 21:12
کد خبر: 76621

نایب رئیس اول مجلس: مجمع سهامداران حقیقی بورس تشکیل می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گفته نایب رئیس اول مجلس، یکی از طرح‌های در دست بررسی نمایندگان برای ساماندهی بازار سرمایه تشکیل مجمع سهامداران حقیقی بورس  است. امیرحسین قاضی‌زاده هدف از تشکیل این مجمع را حمایت از سهامداران حقیقی و فراهم کردن زمینه نقش‌آفرینی آنها در تصمیم‌گیری‌های خواند.

به گزارش ایرنا، قاضی‌زاده پنجشنبه در نشست بررسی معضلات و مشکلات بازار بورس با حضور سهامداران حقوقی بازار از ارائه بسته پیشنهادی مجلس به شورای عالی بورس خبر داد و  گفت: بخشی از مشکلات بازار بورس نیاز به قانونگذاری دارد که به عنوان اولین قانون برای حمایت از سهامداران حقیقی تشکیل مجمع سهامداران حقیقی را دنبال می‌کنیم.

او ادامه داد: اکنون سهامداران حقیقی با گرفتن یک کد و بدون آموزش‌های لازم وارد بازار سرمایه می‌شوند که معمولاً رفتارها به صورت گله‌ای شکل می‌گیرد و از سوی دیگر هم شورای عالی بورس منافع سهامداران حقیقی را در نظر نمی‌گیرد بنابراین لازم بود که مجمع سهامداران حقیقی تشکیل شود تا حقیقی‌های بورس نیز در تصمیم‌گیری‌ها نقش داشته باشند.

قاضی زاده هاشمی درباره سازوکار تاثیرگذاری مجمع سهامداران حقیقی در تصمیم‌گیری گفت: هیات مدیره ۷ نفره برای مدیریت بازار بورس تشکیل می‌شود که دو نفر از سهامداران حقیقی ذی‌صلاح نیز از طریق برگزاری انتخابات در این هیات عضویت پیدا می‌کنند.

او افزود: همچنینن وجوهی نیز برای صدا و سیما تعریف کردیم تا حتما با پخش تبلیغات مربوط، فرهنگ درست سرمایه‌گذاری در بازار بورس شکل گیرد.

وی با تاکید بر این که  مجلس به صورت قوی و موثر موضوع را پیگیری می‌کند گفت: کشور دیگر تحمل ایجاد بحران دیگری، مثل بحران‌های گذشته را ندارد، انتظار مردم نیز همین است؛ امیدواریم بتوانیم ثبات و سامانی در این بازار ایجاد کنیم.

نایب رئیس اول مجلس گفت: از سهامداران حقوقی می خواهیم که با مصوبات شورای عالی بورس همراهی کنند و اگر هم نقدی دارند دو نفر از نمایندگان هم در این شورا عضوند و گوش شنوایی وجود دارد تا تصمیمات و مصوبات شورای عالی بورس منطقی شود.

اکنون اعضای هیات مدیره سازمان بورس 5 نفرند که به استناد ماده 6 قانون بازار اوراق بهادار مصوب ١٣٨۴ و  ماده 9 اساسنامه سازمان بورس و اوراق بهادار، سازمان بورس و اوراق بهادار باید از میان «افراد امین و دارای حسن شهرت و تجربه در رشته مالی منحصراً از کارشناسان بخش غیردولتی» به پیشنهاد رئیس شورای عالی بورس (وزیر امور اقتصادی و دارایی) و با تصویب این شورا انتخاب ‌شوند.

بر اساس ماده 3 قانون بازار اوراق بهادار شورای عالی بورس و اوراق بهادار، شورای عالی بورس بالاترین رکن بازار اوراق بهادار است که مهمترین وظیفه آن تصویب سیاست‌ کلان و خط مشی بازار و اعمال نظارت بر اجرای قانون بازار اوراق بهادار است.

در مادة 7 قانون بازار اوراق بهادار نیز وظایف و اختیارات هیات‌مدیره سازمان بورس به این شرح فهرست شده است:

  1. تهیه آیین‌نامه‌های لازم برای اجرای این قانون و پیشنهاد آن به شورا. 2. تهیه و تدوین دستور‌العمل‌‌های اجرایی این قانون. 3. نظارت بر حسن اجرای این قانون و مقررات مربوط. 4. ثبت و صدور مجوز «عرضة عمومی» اوراق بهادار و نظارت بر آن. 5. درخواست صدور، تعلیق و لغو مجوز تأسیس «بورس»ها و سایر نهادهایی که تصویب آن‌ها بر عهدة «شورا»ست. 6. صدور، تعلیق و لغو مجوز تأسیس «کانون‌ها» و «نهادهای مالی» موضوع این قانون که در حوزة عمل مستقیم «شورا» نیست. 7. تصویب اساسنامة «بورس‌ها،» «کانون‌ها،» و «نهادهای‌ مالی» موضوع این قانون. 8. اتخاذ تدابیر لازم جهت پیش‌گیری از وقوع تخلفات در بازار اوراق بهادار. 9. اعلام آن‌دسته از تخلفات در بازار اوراق بهادار که اعلام آن‌ها طبق این قانون بر عهدة «سازمان» است به مراجع ذی‌صلاح و پی‌گیری آن‌ها. 10. ارائة صورت‌های مالی و گزارش‌های ادواری در مورد عملکرد «سازمان» و هم‌چنین وضعیت بازار اوراق بهادار به «شورا». 11. اتخاذ تدابیر ضروری و انجام اقدامات لازم به منظور حمایت از حقوق و منافع سرمایه‌گذاران در بازار اوراق بهادار. 12. ایجاد هماهنگی‌های لازم در بازار اوراق بهادار و همکاری با سایر نهادهای سیاست‌گذاری و نظارتی. 13. پیشنهاد به‌ کارگیری «ابزارهای مالی» جدید در بازار اوراق بهادار به شورا. 14. نظارت بر سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی در «بورس». 15. تهیة بودجه و پیشنهاد انواع درآمدها و نرخ‌های خدمات «سازمان» جهت تصویب توسط «شورا». 16. تصویب سقف نرخ‌های خدمات و کارمزدهای «بورس» و سایر «نهادهای مالی» موضوع این قانون. 17. صدور تأییدنامة «سازمان» قبل از ثبت شرکت‌های سهامی عام نزد مرجع ثبت شرکت‌ها و نظارت «سازمان» بر آن شرکت‌ها. 18. بررسی و نظارت بر افشای اطلاعات با اهمیت توسط شرکت‌های ثبت‌شده نزد «سازمان». 19. همکاری نزدیک و هماهنگی با مراجع حسابداری به‌ویژه هیات تدوین استانداردهای حسابرسی. 20. انجام تحقیقات کلان و بلندمدت برای تدوین سیاست‌های آتی بازار اوراق بهادار. 21. همکاری و مشارکت با مراجع بین‌المللی و پیوستن به سازمان‌های مرتبط منطقه‌ای و جهانی. 22. انجام سایر اموری که از طرف «شورا» به «سازمان» محول شده باشد.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399