سه شنبه, 08 مهر 1399 ساعت 18:40
کد خبر: 76571

آیا فیبو 50 درصدی مانع افت شاخص کل بورس می‌شود؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

روند حرکتی شاخص کل بورس در چهارماهه گذشته از دو نیمه صعودی و نزولی تشکیل شده است. دیروز افت بورس منجر به عبور شاخص کل از فیبوی 50 درصدی شد. در صورت تائید و تثبیت این عبور احتمال کاهش شاخص کل تا سطح یک‌میلیون و 360هزار واحدی وجود دارد.

سطوح فیبوناچی در بازار سهام عبارت است از خطوط حمایت (کف فرضی) و مقاومت (سقف فرضی) که قیمت سهم در میان این سطوح حرکت می کند.

فیبوناچی اصلاحی (Fibonacci Retracement ) ساده‌ترین، مهمترین و کاربردی‌ترین ابزار از گروه Fibonacci است. مواقعی که بازار در روندی خاص حرکت می‌کند، در بازه‌های زمانی به بازگشت و تصحیح قیمت‌های قبلی تمایل دارد اما بعد از مدتی تمایل به ادامه روند پیدا می‌کند. با استفاده از Fibonacci Retracement می‌توان به تخمین درصدهای احتمالی برای پایان یک حرکت اصلاحی پرداخت و نقاط ورود مناسبی را یافت. در یک روند صعودی درصدهای تصحیح بازگشت روند در جهت روند صعودی قبل، به ترتیب درصدهای ۲۳٫۶، ۳۸٫۲، 50، ۶۱٫۸ و ۱۰۰ درصد است.

اگر شروع موج را 6 خرداد (بر اساس شکل) در نظر بگیریم، شاخص کل در روند صعودی از این تاریخ تا 19 مرداد با رشد بیشتر از یک‌میلیون واحدی و پس از اینکه وارد تراز 2 میلیون و 80 هزار واحدی شد، تغییر فاز داد و روند نزولی را آغاز کرد. در مسیر برگشت اولین ‌بار یکشنبه، 26 مرداد بود که به فیبوی 23درصدی واکنش نشان داد و دو روز برای خروج از بازار سرمایه به معامله‌گران فرصت داد.

در ادامه روند نزولی، یک شهریور زمانی که شاخص کل در محدوده یک‌میلیون و هفت‍‌‌صدهزار واحد بود، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در برنامه گفت‌وگوی ویژه گفته بود: «همه پیش‌بینی می‌کنند که شاخص بورس بین یک‌میلیون و ۶۰۰ تا یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار واحد اصلاح می‌شود و دوباره روند طبیعی خود را طی می‌کند.»

حدود یک هفته پس از این پیش‌بینی در حالی که شاخص کل به فیبوی 38 درصدی نفوذ کرده بود، وارد اصلاحی دوم و چند روزی را با شیب کم و فرسایشی تا سطح یک‌میلیون و 700هزار واحدی صعود کرد و بعد از آن دوباره وارد روند اصلی یا همان نزولی خود شد. در مسیر نزول برای دومین ‌بار 12 شهریور به سطح 38 درصدی واکنش نشان داد، اما این ‌بار پس از سه روز، تراز یک‌میلیون و 640 هزار واحدی را نیز پشت سرگذاشت؛ به طوری‌که 17 شهریور از کف روانی حمایت اعلام‌شده از سوی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری نیز عبور کرد.

19 شهریور و در حالیکه شاخص کل در تراز یک‌میلیون و 550 هزار واحدی بود به دلیل تدابیر اتخاذشده از سوی سازمان بورس و نهادهای مالی و جذابیت قیمتی تا اواخر شهریور چند روزی سبزپوشی را تجربه کرد، اما پس از رسیدن به مقاومت یک‌میلیون و 700 هزار واحدی دوباره سیر نزولی خود را از سر گرفت.

سه‌شنبه 8 مهر با برخورد شاخص کل به فیبوی 50 درصدی همزمان شد. بار روانی این سطح و عطش خرید از سوی فعالانی که در سطوح بالا از بورس خارج شده بودند و جذابیت قیمتی نمادها به دلیل اصلاح قیمتی بیشتر از 40 درصد بهانه‌ای شد که در برابر کاهش فشار عرضه، رشد تقاضا را شاهد باشیم. در طول معاملات روز گذشته چندین ‌بار جمع‌آوری صف‌های فروش را در نمادهای مهم بورس شاهد بودیم، اما هر بار پس از گذشت دقایقی باز فشار عرضه به صورت تدریجی به گونه‌ای افزایش یافت که دوباره صف‌های فروش در سامانه معاملاتی خودنمایی کردند.

برای نمونه، در نماد ایران خودرو افزایش تقاضا و خرید 913 میلیون سهمی نه‌تنها سبب ناپدید شدن صف فروش شد؛ بلکه نماد ایران‌خودرو با رشد 5 درصدی توانست تا محدوده صفر قیمتی افزایش قیمت را تجربه کند. انتشار خبر صندوق بازارگردانی یک‌هزار میلیارد تومانی ایران خودرو  از هفته آینده بیشترین تاثیر را در رشد سهام ایران‌خودرو داشت.

به گزارش بورس‌نیوز، برای همه شرکت‌های زیرمجموعه ایران‌خودرو با حجم و اندازه متناسب صندوق‌های بازارگردانی راه‌اندازی شده است و از هفته آینده همزمان با صندوق بازارگردانی ایران خودرو فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

اما نکته قابل تامل پابرجایی صف‌های فروش زیرمجموعه‌های ایران خودرو  است که تا آخر وقت معاملات دیروز در صف فروش قفل بودند. گروهی از کارشناسان معتقدند که مجموعه گروه با هم باید شروع به حرکت کنند و نمی‌توان جمع‌آوری یک نماد را به طور مجزا از دیگر نمادهای زیر مجموعه نشانه خوبی قلمداد کرد.

صف‌های فروش در اواخر وقت کم شد اما هنوز پاپرجا بود و همین حمایت‌های حقوقی در قیمت‌های منفی 5 درصد کامل سبب شد که نماگر اصلی بازار سرمایه کاهش بیشتری را تجربه کند و با عبور از فیبوی 50 درصدی وارد تراز یک‌میلیون و 400 هزار واحدی شود.

شکست فیبوی 50 درصدی هنوز تائید نشده است چراکه تکنیکالیست‌ها برای تائید شکست مواردی نظیر گذشت سه روز، کاهش 10 درصد را عنوان می‌کنند؛ بنابراین با توجه به اینکه شاخص کل به داخل فیبوی 50 درصدی نفوذ کرده است باید برای اطمینان از صحت شکست چند روز صبر کنیم.

    

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399