دوشنبه, 31 شهریور 1399 ساعت 08:46
کد خبر: 76206

انجمن تولیدکنندگان لامپ: صدور مجوز واردات، فعالیت تولیدکننده را سخت کرده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس انجمن تولیدکنندگان لامپ با اعلام اینکه لامپ‌های غیراستاندارد وارداتی قیمت‌های بسیار ارزانی نسبت به تولیدات داخلی دارند، عنوان کرد که این درحالی است که تولیدکنندگان داخلی به سختی محصولات خود را می‌فروشند.

احسان میوه‌چی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه در دو سال گذشته با اعمال محددیت در واردات وضع تولیدکنندگان لامپ در کشور بهبود پیدا کرده بود، اظهار کرد: پیش از محدودیت واردکنندگان، تولیدکننده به سختی محصولات خود را می‌توانستند در بازار به فروش برسانند اما اعمال محدودیت‌ها عاملی شد تا سهم تولیدکننده داخلی از بازار افزایش پیدا کند.
وی با بیان اینکه ممنوعیت واردات بیش از 1400 قلم کالا به کشور عاملی شد تا سرمایه‌گذاری در بخش تولید لامپ در کشور افزایش پیدا کند، افزود: تولیدکنندگان توانستند با خرید ماشین‌آلات و سرمایه‌گذاری در حوزه تولید سهم خود را از بازار افزایش دهند. به نحوی که در سال98 فروش تولیدکنندگان در بازار نسبت به سال‌های گذشته افزایش پیدا کرد.
رئیس انجمن تولیدکنندگان لامپ تصریح کرد: در دو سال اخیر تولیدکنندگان بخش زیادی از هزینه‌های خود را صرف توسعه سرمایه‌گذاری و افزایش تولید قرار داده‌اند، گفت: متاسفانه از اوایل سال جاری حجم زیادی از لامپ‌های غیراستاندارد وارد کشور شده است که همین موضوع فعالیت را برای تولیدکننده داخلی بسیار سخت کرده است.
وی با اعلام اینکه لامپ‌های غیراستاندارد قیمت‌های بسیار ارزانی نسبت به تولیدات داخلی دارند، عنوان کرد: درحالی لامپ‌های غیراستاندارد با قیمت ارزان در بازار به فروش می‌رسد که تولیدکنندگان داخلی با توجه به وضعیت ارز مدام با افزایش هزینه‌ها روبه‌رو بوده و امکان رقابت با لامپ‌های وارداتی بی‌کیفیت که بعضا چینی هستند را ندارند.
میوه‌چی اضافه کرد: هم‌اکنون تولیدکنندگان داخلی با افزایش حجم واردات لامپ‌های وارداتی بی‌کیفیت در جنگ قیمتی قرار گرفته‌اند چراکه لامپ‌های وارداتی نصف قیمت محصولات داخلی است و همین امر عاملی شده تا تولیدکنندگان داخلی برای فروش محصولات خود با چنگ و دندان با یکدیگر رقابت کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که این حجم از لامپ‌های وارداتی از چه طریقی وارد کشور شده است، گفت: شنیده شده بعضی از این لامپ‌ها از طریق مجوزهای خاص وارد شده‌اند جالب اینجاست اداره استاندارد خود را موظف به بررسی کیفیت جنس‌های وارداتی ندانسته و فقط به گزارشات تست در مبدأ voc بسنده می‌کند. از طرفی در بازارچه‌های مرزی نیز به راحتی لامپ‌ها وارد بازار می‌شود.
رئیس انجمن تولیدکنندگان لامپ تصریح کرد: لامپ‌های وارداتی اتفاقا دارای وات‌های پایین بوده و سهم تولیدکننده داخلی در تولید این محصول بسیار بالاست، اما نمی‌دانیم چرا با توجه به توانمندی تولیدکننده دخلی لامپ‌های بی‌کیفیت وارد بازار شده و مشکلات زیادی را برای تولیدکنندگان به وجود آورده است. به نظر می‌رسد مسئولان باید در این رابطه تصمیم سریع را اتخاذ کنند؛ چرا که تولیدکننده داخلی برای توسعه فعالیت خود سرمایه‌گذاری زیادی را انجام داده است اما با حضور لامپ‌های وارداتی امکان فروش محصولات خود را نداشته و در آینده با مشکلات بسیار زیادی روبه رو خواهند شد.


منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399