شنبه, 29 شهریور 1399 ساعت 08:56
کد خبر: 76101

آغاز پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به زرشک‌کاران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گفته رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، زرشک‌کارانی که محصول‌شان در انبارها مانده و نتوانسته‌اند محصول خود را به فروش برسانند تسهیلات قرض‌الحسنه در اختیارشان قرار گرفته است.

غلامرضا قوسی در گفت‌وگو با ایلنا در رابطه با موضوع انباشت زرشک و به فروش نرفتن این محصول اظهار کرد: استان خراسان جنوبی سالانه 17 و 18هزار تن زرشک خشک تولیدی می‌کند که امسال احتمال می‌رود به 20هزار تن هم برسد. سالانه مقداری از این محصول به دلایل مختلف انبار می‌شود. یکی از آن دلایل احتمال بهبود وضع بازار است. البته جهاد کشاورزی در این راستا حمایت‌هایی از کشاورزان از جمله فراهم کردن تسهیلات برای فرآوری و حمایت از تشکل‌ها انجام داده است.
قوسی ادامه داد: همچنین تسهیلاتی در اختیار تشکل‌های سازمان تعاونی روستایی قرار می‌گیرد تا خرید را انجام دهند، اما کشاورزانی که محصول‌شان در انبارها مانده و نتوانسته‌اند محصول خود را به فروش برسانند تسهیلات قرض‌الحسنه در اختیارشان قرار گرفته است. در همین راستا تعدادی از تولیدکنندگان شناسایی شده‌اند تا این تسهیلات در اختیارشان قرار بگیرد.
وی خاطرنشان کرد: اطلاع‌رسانی از مقولات مهم‌ در موضوع زرشک است که البته روی این موضوع کار کرده‌ایم. در این راستا با سفرای کشورهای خارجی برای معرفی این محصول و تعرفه‌های صادراتی جلساتی برگزار کرده‌ایم تا تعرفه‌های صادراتی کاهش و بستر فروش فراهم شود. اکنون قیمت تمام‌شده زرشک با توجه به هزینه‌های تولید که ما محاسبه کرده‌ایم تنها 32هزار تومان است؛ در حالی که اکنون زرشک درجه یک نزدیک به 50هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود که چنین قیمتی برای کشاورز هم سودمند است.
قوسی با بیان اینکه قرار بر آن است که زرشک سال جاری از تولید به مصرف برسد، افزود: براساس هماهنگی‌های انجام شده تفاهم‌نامه‌ای تنظیم شده است تا خرید زرشک تر توسط تشکل‌ها انجام و قیمت‌گذاری شود. اکنون 5غرفه در تهران برای عرضه زرشک تر وجود دارد تا محصول مستقیم به دست مصرف‌کننده برسدکه این کار هم به نفع مصرف‌کننده و هم تولیدکننده است؛ زیرا قیمت مقرون به صرفه‌تری دارد و تولیدکننده نیز دیگر دغدغه فروش را ندارد؛ همچنین برای فرآوری این محصول با چند کارخانه رایزنی شده است که تسهیلاتی در اختیارشان قرار بگیرد امید است در این صورت کششی در بازار ایجاد شود و زرشکی که در انبارها مانده به فروش برسد.
چند روز پیش وحید ضیائیان، مدیر تعاون روستایی استان خراسان جنوبی در گفت‌وگو با ایانا گفته بود که در شهرهای مشهد، یزد، شیراز و اصفهان از طریق میادین میوه و تره‌بار هماهنگی لازم انجام شده است تا زرشک به صورت عمده توزیع شود.
رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اضافه کرد: هم‌اکنون قیمت زرشک درجه یک از کشاورزان 50هزار تومان خریداری می‌شود و در بازار تهران تا 90هزار تومان به فروش می‌رسد. البته بستر صادرات فراهم است اما متاسفانه با شیوع ویروس کرونا مراودات کاهش پیدا کرد و همه مسائل را تحت تاثیر قرار داد. بازار مشهد که مرکز فروش این محصول است و به عنوان کالای لوکس نقش سوغات را دارد نیز چندان مطلوب نبوده است.
تولید 98درصدی زرشک در خراسان جنوبی
مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی هم در این زمینه گفت: تولید سالانه زرشک کشور تقریبا 20هزار تن است که 98درصد آن در استان خراسان جنوبی تولید می‌شود. خراسان جنوبی استانی است که این محصول در آن متمرکز است، به همین جهت کارها نیز در این استان متمرکز شده و وزارتخانه از این طریق پیگیر است تا با شروع برداشت و تولید محصول چالشی بوجود نیاید. باید توجه داشت که برداشت زرشک از آبان آغاز می‌شود و حدود دو تا سه ماه خشک کردن آن طول می‌کشد به همین دلیل از اکنون تمهیداتی در نظر گرفته‌ایم.
داراب حسنی ادامه داد: مشکل این محصول بیشتر به این دلیل است که مشتری اصلی آن گردشگران و زائران هستند و خراسان رضوی در همسایگی آن نقش مهمی در این مقوله دارد، اما موضوع کرونا این نقش را کمی تحت تاثیر قرار داده و مقداری از محصول سال گذشته در انبارهاست. اکنون باید تدابیری در نظر گرفت تا بازاررسانی تسهیل شوند، البته همکاران ما در خراسان رضوی ارتباطاتی را با استان قدس رضوی گرفته بودند که بتواند در بازار رسانی و عرضه محصول کمک کنند.
او افزود: از طرفی بحث عرضه محصول تازه بود که با تعاون روستایی‌ و سازمان میوه و تره‌بار هماهنگی‌هایی انجام و غرفه‌هایی را در نظر گرفته شود تا بتوانیم بخشی از محصول به صورت مستقیم عرضه کنیم. این تصمیم می‌تواند به تنظیم بازار و ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا کمک کند.
مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک اضافه کرد: سال گذشته 21هزار تن زرشک تولید شد که نسبت به سال 97 افزایش نسبتا 1900 تا 2000 تنی داشت. به هر حال بخشی از محصول سال گذشته انبار شده که تا آبان به فروش می‌رسد و محصول سال جاری از دی که محصول خشک  آماده عرضه می‌شود تا سال بعد فرصت فروش دارد. بنابراین اگر 20هزار تن را به 12ماه تقسیم کنیم چیزی حدود هزار و 600تن محصول در ماه است، از همین روی آمار و ارقام نیز بیانگر انبار حدودا 7هزار تن زرشک است. البته باید یادآور شد که سه ماه پاییز را پیش رو داریم تا محصول سال جدید عرضه شود، مسلما بخشی از این 7هزار تن به فروش می‌رسد و نگرانی جدی وجود ندارد.
این مسئول در وزارت جهاد کشاورزی به اشاره به امکان و بسترهای صادرات زرشک افزود: صادرات ما بسیار ناچیز و نزدیک به 350تن است. محصولی که ارتباط منسجم‌تر و کاراتر بین مجموعه‌های مرتبط را می‌طلبد، اما با نگاهی به آمار صادرات سالانه چیزی نزدیک به 350تن است. البته امسال میزان صادرات بیشتری نسبت به 4ماهه سال گذشته داشته‌ایم. آمار صادارت ما در 4ماهه ما سال 98 نزدیک به 52تن بود که در مدت مشابه امسال به 72تن رسیده است. بنابراین با در نظر گرفتن تولید 20هزار تن، سالانه نزدیک به 1.5درصد صادرات می‌شود، این نشان می‌دهد بخش عمده محصول در داخل کشور به مصرف می‌رسد. بنابراین مصرف این محصول ارتباط مستقیمی با فعال بودن گردشگری کشور و بازار داخلی دارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399