شنبه, 29 شهریور 1399 ساعت 08:48
کد خبر: 76100

نوبخت: بودجه سال آینده انبساطی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، بودجه سال آینده انبساطی و همانند امسال بخشی از اعتبارات مورد نیاز، از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و بخصوص سهام‌های دولت از طریق بورس تامین خواهد شد.

بودجه انبساطی به بودجه ای گفته می‌شود که براساس سیاست‌های انبساطی اقتصادی تدوین شده باشد که هدف این سیاست‌ها گشایش در تولید و کاهش بیکاری است. در این سیاست دولت تصمیم می‌گیرد با افزایش هزینه‌ها، تقاضای مردم برای خرید کالاها را بالا برده و با این کار بخش عرضه را به تولید تشویق کند تا چرخ تولید شروع به حرکت کرده و بیکاری کاهش یابد.
به گزارش تسنیم، محمدباقر نوبخت با اشاره به اینکه در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، خروج دولت از بنگاهداری و مالکیت و تبدیل دولت به سیاستگذار و هدایتگر اقتصادی تصریح شده است، افزود: امسال بخشی از سهام دولت در شرکت‌های دولتی متناسب با نیاز‌های بورس عرضه و منابع قابل توجهی که از این محل به دست دولت رسید در طرح‌های عمرانی صرف شده است.
سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی در جلسه علنی روز دوشنبه مورخ هشتم بهمن ماه 1386در مجلس شورای اسلامی تصویب و سپس برای اجرا به دستگاه های ذی ربط ابلاغ شد، بر خصوصی سازی بنگاه های اقتصادی دولتی در راستای دست یابی به توسعه پایدار تاکید دارد این اصل که  هدف آن ورود بخش خصوصی واقعی به اقتصاد به ویژه به بخش تولید بود تا بهره وری این بنگاه ها افزایش یافته و رشد و توسعه اقتصادی واقعی در کشور اتفاق بیافتد.
به همین خاطر، یکی از مباحث مورد توجه این سیاست‌ها و ابلاغیه مقام معظم رهبری بر این پایه برای تقویت اقتصاد ملی، خصوصی سازی واحدهای تحت تصدی دولت است تا کارآیی عملیات یک موسسه اقتصادی افزایش یابد از این رو سازمان برنامه در قانون بودجه امسال پیش‌بینی کرد تا سهام دولت در بنگاه‌های اقتصادی وابسته در بو.رس عرضه شود که از این طریق هم تصدی‌گری دولت در بنگاه‌ها پایان یابد و هم درآمد جدیدی را برای اداره کشور در شرایط تحریم رقم بزند که اولین آن با فروش سهام دولتی شستا در بورس آغاز شد.
معاون رئیس جمهوری در این‌ باره ادامه داد: یکی از جهت گیری‌های بودجه سال آینده نیز، تداوم این عرضه هاست و بنابراین در سال آینده هم سهام شرکت‌ها را واگذار خواهیم کرد تا مالکیت دولتی تقلیل یابد و منابع آزاد شده را در تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دیگر و طرح‌های عمرانی هزینه خواهیم کرد.
وی این اقدام را گامی در جهت سیاست مقابله با رکود در بودجه سال 1400 کشور دانست و با اشاره به اینکه سیاست‌های مالی سال آینده انبساطی خواهد بود، افزود: برای تحقق این سیاست و جهت گیری کلان بودجه سال آینده باید منابع پایدار درآمدی پیش بینی شود.نوبخت با اشاره به محدود بودن صادرات نفت در سبد بودجه سال آینده کل کشور، افزود: بخشی از منابع تحقق سیاست‌های انبساطی مالی از مالیات‌ها خواهد بود و با توجه به اصلاح نظام مالیاتی و قوانین مالیاتی که با همکاری مجلس شورای اسلامی انجام شده، بخشی از منابع مالی از محل مالیات‌ها تامین خواهد شد.
وی افزود: بخش دیگری از این اعتبارات مورد نیاز، از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و بخصوص سهام‌های دولت از طریق بورس تامین خواهد شد چراکه اگر سهام موجود در بازار سرمایه دست به دست شود خون جدیدی به رگ‌های بورس تزریق می‌شود و بنابراین سهام شرکت‌های دولتی را در وقت مناسب در جهت بازارگردانی به بورس عرضه خواهیم کرد و این امکان در لایحه بودجه فراهم شده است که سهام مطلوب و پربازده دولت را که در بورس متقاضی زیادی برای آن وجود دارد عرضه کنیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399