شنبه, 29 شهریور 1399 ساعت 08:44
کد خبر: 76098

مدیرعامل بانک صادرات: وجوه حاصل از فروش «وسپهر» در بورس می‌ماند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سهام شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات در نماد «وسپهر ۱» یکشنبه هفته جاری، ثبت سفارش و عرضه اولیه خواهد شد.

حجت اله صیدی، مدیر عامل بانک صادرات ایران در گفت‌وگو با ایسنا، درباره برنامه‌های بانک صادرات ایران برای حمایت از سهام گروه مالی سپهر گفت: «گروه مالی سپهر از مهمترین دارایی‌های بانک صادرات ایران است که شخصا معتقدم بخشی از ظرفیت‌های این شرکت به دلیل پروژه‌های در حال تکمیل آن  هنوز شناخته نشده است و با تکمیل این پروژه‌ها، ارزش افزوده بسیار خوبی خواهد داشت‌.»

سرمایه‌گذاری و مشارکت در شرکت‌ها ، مجتمع‌ها، طرح‌ها، واحدهای تولیدی و صنعتی، بازرگانی، خدماتی و حمل و نقل و سایر فعالیت‌ها به طور مستقیم و غیرمستقیم موضوع فعالیت سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات است.

به گفته مدیر عامل بانک صادرات ایران، «گروه مالی سپهر صادرات سهام‌های بورسی و غیربورسی با ارزشی دارد و از آنجا که سهام یک شرکت باید منعکس‌کننده ارزش واقعی دارایی‌های آن شرکت باشد، قطعا از سهام گروه مالی سپهر، حمایت جدی و بازارگردانی حرفه‌ای خواهیم کرد تا قیمت سهام در بازار تفاوت چندانی با ارزش ذاتی‌اش نداشته و کمتر از آن نباشد.»

او همچنین در پاسخ به این سوال که برنامه‌های آتی گروه مالی سپهر چیست، گفت: «مسئولان گروه مالی، برنامه‌های آتی را اعلام کرده‌اند. آنچه ما از گروه مالی انتظار داریم، شناسایی ارزش واقعی دارایی‌ها و توسعه عملیات گروه است. اطمینان داریم که گروه مالی سپهر همچون گذشته، نقشی فعال در بازار سرمایه خواهد داشت و به مرور ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایش را به بازار اعلام می‌کند.»

حجت اله صیدی همچنین در پاسخ به این سوال که با پول حاصل از عرضه اولیه سهام گروه مالی سپهر چه خواهید کرد، افزود: «این پول صددرصد صرف ثبات بازار، حمایت از سهام‌های بنیادی و با ارزش و بازارگردانی سهام گروه مالی سپهر خواهد شد، زیرا بانک صادرات ایران معتقد است که نظام بانکی از طریق تعامل با بازار سرمایه موفق‌تر عمل می‌کند. به عبارتی، دو بال بازارهای مالی، یعنی بازار پول و بازار سرمایه باید با یکدیگر تعامل داشته باشند تا اقتصاد شکوفا شود. پس مانند گذشته ، همکاری بسیار نزدیکی با بازار سرمایه خواهیم داشت و وجوه حاصل از فروش سهام را  فقط و فقط صرف توسعه بازار سرمایه و حمایت از خود سهام می‌کنیم و یک ریال آن را از بازار خارج نخواهیم کرد.»

مدیر عامل بانک صادرات ایران همچنین در پاسخ به این سوال که آیا توسعه گروه مالی سپهر صادرات با سیاست دولت و واحدهای نظارتی مبنی بر خروج بانک‌ها از بانکداری مغایرت ندارد، تصریح کرد: «بنگاه‌داری به معنای داشتن شرکت تولیدی یا خدماتی است، در حالی که گروه مالی برای هر بانکی در درون زنجیره عملیات مالی آن بانک تعریف می‌شود و مثل صرافی، کارگزاری، بیمه و تامین سرمایه از اجزای مهم این زنجیره ارزش است.»

صیدی با اشاره به این مطلب که بانک‌ها در جریان اخذ سپرده و تسهیلات‌دهی، گاهی چاره‌ای جز تملک سهام‌های وثیقه و شرکت‌های دایر ندارند، افزود: «هر شرکت یا سهامی که طی این فرایند تملیک می‌شود، باید به گروه‌های مالی داده شود و لذا این که روزی فرا رسد که بانک‌ها هیچ سهامی نداشته باشند، در عالم واقع امکانپذیر نیست؛ مگر آن که بانک‌ها از وصول مطالباتشان منع شوند که این هم نشدنی و خود دلیلی بر ضرورت تملکات بانک‌ها از طریق گروه‌های مالی است.»

وی در پاسخ به این پرسش که فکر می‌کنید سهام گروه مالی سپهر صادرات«وسپهر» در عرضه اولیه چه قیمتی بخورد، گفت: «ما به نظرات کارشناسی کارشناسان و مدیران محترم فرابورس، بازار سرمایه و فعالان بورس احترام می‌گذاریم . بنده فکر می‌کنم قیمت تعیین‌شده، قیمتی است که می‌توانست بر اساس کارشناسی و متناسب با ارزش خالص دارایی‌ها قیمت‌گذاری شود. بنابراین اجازه بدهیم که قیمت‌های بعدی را خود بازار، مکانیسم عرضه و تقاضا و همین‌طور اطلاعاتی که گروه مالی سپهر بر اثر گذشت زمان و فعلیت بخشیدن به ظرفیت‌هایش به بازار می‌دهد، منتشر کند و در قیمت سهام اثر بگذارد.»

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399