چهارشنبه, 26 شهریور 1399 ساعت 08:15
کد خبر: 76031

انتقاد بخش خصوصی از کاهش 69 درصدی صدور کارت بازرگانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در پی سوءاستفاده‌های گزارش‌شده  از کارت‌های بازرگانی و با هدف تسهیل، شفاف‌سازی و کنترل مؤثر  بر روند صدور این کارت‌ها، در بهمن سال گذشته طی توافق سه‌جانبه‌ای میان وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قائم مقام وقت وزیر صمت فرایند جدیدی برای صدور و تمدید کارت بازرگانی ابلاغ کرد؛ اما با گذشت نزدیک به هشت ماه از این ابلاغیه و تغییر چندباره سازوکارهای که برای این موضوع در نظر گرفته شد، فعالان بخش خصوصی که متقاضیان صدور کارت بازرگانی‌اند از کندی فرآیند صدور گلایه و اعلام کرده‌اند که تعداد کارت‌های صادر شده با کاهش چشمگیری هم مواجه شده است.

وضع پیش‌آمده در حالی است که در فرایند جدید با هدف تسهیل صدور کارت بازرگانی اخذ گواهی بانک عامل (فرم الف) حذف و قرار شد گواهی سوءپیشینه و تعهدنامه محضری (فرم دال) از طریق سامانه جامع تجارت انجام و پس از تطبیق شرایط و تأیید در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری برای طی مراحل تکمیلی و صدور به اتاق بازرگانی ارسال شود.
رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران دیروز در شانزدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه از ابتدای مرداد امسال، موضوع صدور و تمدید کارت بازرگانی به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است، گفت: پیش از این اتاق‌های بازرگانی مدارک متقاضیان را دریافت می‌کردند و فرآیند تمدید و صدور کارت بازرگانی را انجام می‌داد، اما اکنون وزارت صمت و سازمان‌های استانی، این پروسه را انجام می‌دهند که متاسفانه با توجه به نبود زیرساخت‌های لازم برای این کار، فرآیند با کندی بسیار زیاد انجام می‌شود.
به گزارش خبرگزاری فارس، محمد لاهوتی با اشاره به توافق انجام‌‌شده بین بخش خصوصی و دولتی برای صدور و تمدید کارت بازرگانی در وزارت صمت گفت: دولتی‌ها معتقدند که این موضوع قانون بوده است، اما فارغ از اینکه موضوع یادشده قانون بوده یا توافق، به نظر می‌رسد که روند فعالیت‌های ما باید در جهت بهبود محیط کسب و کار تسهیل‌گری و روان‌سازی فعالیت‌های اقتصادی باشد که متاسفانه در این تغییر هر دو موضوع مورد تهدید قرار گرفته و نه تنها تسهیلی صورت نگرفته بلکه موانعی بیشتری بر سر راه فعالان اقتصادی برای صدور و تمدید کارت بازرگانی قرار گرفته است.
عضو هیات نمایندگی اتاق بازرگانی تهران بیان کرد: طی مدت 45روز گذشته گزارش‌‌های زیادی از سوی فعالان اقتصادی به اتاق تهران درباره صدور و تمدید کارت بازرگانی رسیده که بعضی از آنها نشان‌دهنده کج‌سلیقی و بی‌توجهی به تبعات این اقدامات بوده است؛ چنانچه برای صدور کارت، کماکان کارت پایان‌خدمت حتی از افراد بالای 60سال مطالبه شده است.
لاهوتی اظهار کرد: البته اخیرا سرپرست وزارت صنعت در راستای حل مشکلات صدور و تمدید کارت بازرگانی اعلام کرده‌اند که فعالیت سامانه‌های صدور و تمدید کارت بازرگانی اتاق و وزارت صمت به صورت موازی انجام شود؛ درحالی که چنین امکانی وجود ندارد و در برخی موارد امکان موازی‌کاری وجود ندارد؛ زیرا یک‌سری از استعلام‌ها که باید به صورت برخط انجام و یا باید برای وزارت صمت ارسال یا برای اتاق بازرگانی ارسال شود.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی گفت: حدود 1100کارت قبل از تغییر سامانه صدور و تمدید به اتاق ارسال شده بود که با توجه به این تغییر علی‌رغم اینکه تمام هزینه‌های این کارت‌ها پرداخت‌شده و مدارک آن‌ها کامل بوده، هنوز صدور و تمدید این کارت‌ها معطل و بلاتکلیف مانده است.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بیان کرد: همچنین تعدادی از متقاضیان که مراحل صدور و تمدید آنها تا نیمه راه پیش رفته بود به علت تغییر سامانه مجبور شدند فرآیند را در سامانه وزارت صمت از ابتدا آغاز کنند.
رئیس کنفدراسیون اتاق بازرگانی اظهار کرد: از اول مرداد تا 24شهریور 1398 در مجموع 405کارت صادر و 1179کارت نیز تمدید شده است، اما از اول مرداد تا 24 شهریور 1399 یعنی از زمان تغییر سامانه تمدید و صدور کارت بازرگانی، در مجموع 125مورد کارت بازرگانی در سراسر کشور صادر (کاهش 69 درصدی) و 650 کارت بازرگانی نیز تمدید شده است (کاهش 44.87 درصدی) که این آمار حاکی از آن است صف متقاضیان و زمان تایید نیز طولانی‌تر شده است.
لاهوتی بیان کرد: کاهش تعداد صدور و تمدید کارت بازرگانی حاکی از وجود مشکلاتی است؛ بنابراین  باید این را بدانیم که هزینه‌های این مشکلات و تاخیر را تولیدکننده، صادرکننده و اقتصاد ایران می‌پردازد؛ لذا ضروری است که با نگاه ملی به رفع مشکلات صدور کارت بازرگانی بپردازیم تا هر چه سریع‌تر بتوانیم روند را به شرایط گذشته برگردانیم. البته طرح این موضوع به منزله آن نیست که صدور و تمدید کارت بازرگانی در اختیار اتاق قرار گیرد بلکه ما خواستار تسهیل روند و سرعت صدور کارت بازرگانی هستیم.
او عنوان کرد: با توجه به مشکلات به وجود آمده بهتر بود در ابتدا سامانه جدید صدور و تمدید کارت بازرگانی به صورت آزمایشی در یک یا دو استان اجرایی می‌شد و سپس این موضوع به سایر استان‌ها تسری می‌یافت.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399