سه شنبه, 25 شهریور 1399 ساعت 08:52
کد خبر: 75972

بازپس‌گیری تراز یک‌میلیون و شش‌صدهزار واحدی پس از 5 روز کاری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

شاخص کل پس از اینکه دوشنبه، 17 شهریور سطح یک‌میلیون و شش‌صد هزار واحدی را به دلیل تورم سمت عرضه از دست داد. دیروز باردیگر با بهبود وضع، بورس توانست پس از پنج روز کاری این تراز را بازپس گیرد.

پس از رشد مستمر بورس در پنج‌ماهه اول سال که موجب عبور از تراز 2میلیون واحدی شاخص کل شد، روند بازار سرمایه به دلیل شناسایی سود از سوی فعالان بازار و شرکت‌های حقوقی برعکس شد. این روند معکوس در ابتدا به صورت تدریجی و آرام بود که بیشتر افراد آن را اصلاحی قلمداد کردند، اما با گذشت چند روز، پدیده صف‌های طولانی فروش از تراژدی ریزش حکایت می‌کرد.
در مسیر روند نزولی سرعت‌گیرهای مختلفی نظیر خرید از سوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری و حقوقی‌های عمده (بالای 70درصد)، الزام حقوقی‌ها به خرید، ابراز حمایت مسئولان بلندپایه از بازار اثر چندانی بر روند نزولی نداشت. در نهایت، با رسیدن شاخص به سطوح مقاومتی؛ راهکارهای یادشده توانست در روند معاملات گروهی از نمادها با تاثیر بالا تغییر ایجاد و شاخص کل را سبز پوش کند.
این روزها نمادهای بازار سرمایه به سه رنگ سیاه (نزولی)، خاکستری (تغییرات اندک) و سفید (صعودی) تقسیم شده است. گروهی از نمادهای معدنی و پتروشیمی که ارزآوری بالایی دارند و دو هفته گذشته نرخ تولیدات‌شان در بازار جهانی با افزایش همراه بوده است، این روزها با صف‌های خرید بالا مواجه‌اند. تورم تقاضا در هفته جاری و پس از جذاب‌شدن قیمت این نمادها تشدید نیز شد، به طوری‌که تعدادی از این نمادها فروشنده ندارند و این شرکت‌ها در صف خرید قفل شده‌اند.
به عبارت دیگر، افزایش قیمت  ارز در بازار آزاد که رشد نرخ ارز نیمایی را نیز به دنبال داشت، رشد قیمت جهانی سنگ آهن در دو هفته گذشته (اقبال به شرکت‌های معدنی) و آزادسازی قیمت کود شیمیایی به تبع رشد قیمت دولتی و افزایش نرخ جهانی سبب جذابیت قیمتی شرکت‌هایی شد که از این تغییرات قیمتی تاثیر می‌پذیرفتند.
روز گذشته همچنین، بانک‌ها رتبه اول گروه‌های صنعت را با ارزش معاملات 19 هزار میلیارد ریال در حالی به‌دست آوردند که مجموع ارزش گروه‌های صنعت 54 هزار میلیارد ریال بود. فلزات اساسی با 15، شیمیایی با 7، سیمان با 4.3 و کانه فلزی با 4 هزار میلیارد ریال رتبه‌های بعدی را از آن خود کردند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399