دوشنبه, 24 شهریور 1399 ساعت 08:56
کد خبر: 75922

صحرایی: اراده حاکمیت صیانت از سرمایه‌های بورس است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران از حمایت حاکمیت از سرمایه‌گذاری مردم در بورس خبر داد.

به گزارش فارس، علی صحرایی در پاسخ به این پرسش که آیا بهتر شدن وضع روز شنبه بازار سرمایه‌ به خاطر مصوبات روز پنج‌شنبه شورای عالی بورس بود، گفت: خیلی عوامل بر بازار و تصمیم‌گیری فعالان بازار سرمایه اثر دارد، از جمله اینکه مردم فهمیدند حاکمیت برای صیانت از سرمایه‌گذاری‌شان محکم پای کار است. اگر نیاز باشد، اقداماتی فراهم می‌کند که نقدشوندگی سرمایه‌گذاری در بورس تضمین شود.
او ادامه داد: اصلاحات اخیر روی داده در بورس جذابیت ایجاد کرده است. مصوبات شورای عالی بورس نقدشوندگی سهام را تضمین کرد. یعنی شرکت‌ها می‌توانند اسناد سهام خزانه صادر کنند، به این معنی که شرکت‌ها می‌توانند اسناد سهام خزانه و نیز اوراق اختیار فروش تبعی یا اوراق بیمه‌ای برای شرکت‌ها منتشر کنند. خاصیت اوراق تبعی این است که ما به سرمایه‌گذاران حقیقی این اطمینان را می‌دهیم که اگر یک سهم اختیار فروش تبعی آن منتشر شد، حداقل به اندازه سرمایه‌گذاری در سپرده بانکی بازده دارد. درواقع اگر سهم بیش از آن رشد کند، برای خود سهامدار است، یعنی اطمینان‌بخش است که ضرر نخواهد کرد.
صحرایی با نام بردن از بازارگردانی گفت: بازارگردانی در حال حاضر عدد دارد، ولی مقدار آن مشخص نیست. وظیفه ذاتی بازارگردانان، نقد‌شوندگی و محدودکردن دامنه نوسان یک دارایی مالی است. همه این عوامل باعث شد، مردم حضور خوبی در بازار سرمایه داشته باشند. نکته‌ای خیلی مهم اعتماد بازار است. یعنی این ابزارها، ذهنیت و فضای روانی بازار را آرامش می‌بخشد؛ این بازار نقدشونده، در دسترس و شفاف است و با هر میزان سرمایه امکان حضور در بازار وجود دارد.
مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران اظهار امیدواری کرد: این ابزارها باعث می‌شود، مردم استقبال خوبی از بازار سرمایه داشته باشند و متغیرهای بنیادی و عوامل اقتصادی هم از این موضوع پشتیبانی می‌کند، بسیاری از افرادی که ریسک‌پذیری‌شان کم هست نیز کم‌کم با مهیاشدن شرایط، وارد بازار می‌شوند.
وی در مورد این شایعه که حقوقی‌هایی که روز شنبه سهام خریدند، نمادشان بسته شده است، گفت: چنین موضوعی وجود ندارد. چند شرکت حقوقی که در مقادیر زیادی سهم‌شان را می‌فروختند، شرایط خاصی داشتند و به آنها تذکراتی داده شد و این یک روال عادی هست.
مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران بیان کرد: چون مردم می‌گویند شرکت‌های حقوقی به طور بلوکی خرید کرده‌اند، الان هم برای فروش‌شان بروند، خودشان بازاریابی کنند. این موضوع در همه دنیا وجود دارد، در مقررات ما هم وجود دارد. به طوریکه شرکت‌های با سرمایه ۳۰۰ میلیارد تومان یک درصد و شرکت‌های کوچکتر از آن ۵ درصد در یک روز بیشتر نباید فروش داشته باشند. یک کد معاملاتی بیشتر از ۵ درصد در روز نباید بفروشد.
صحرایی ادامه داد: این یک اصل است که بازی بزرگان با بزرگان و بازی‌ کوچک‌ها با کوچک‌ها باشد. این گونه نیست که سهمی را بلوکی خریداری کنند و خرد خرد ارائه کنند. حقوقی با فروش از یک درصد به بالای سهام، باید اطلاع‌رسانی کنند. این مقررات همیشه هست، ولی در این روزها حساسیت و توجه بیشتری به خود جلب می‌کند.
وی تأکید کرد: هر جا یک شرکت حقوقی سهام سنگین بفروشد، باید ناظر بازار به او تذکر بدهد، در مقررات جهانی هم سهامداری که بالای یک درصد بخواهد بفروشد، باید افشا و اعلام شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399