دوشنبه, 24 شهریور 1399 ساعت 08:50
کد خبر: 75920

۱۰پیشنهاد ایران به ترکیه برای توسعه تجارت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس کل گمرک ایران در گفت‌وگو با معاون وزیر تجارت ترکیه عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد برای افزایش تبادلات تجاری، اجرای آزمایشی تبادل اطلاعات گمرکی به صورت الکترونیکی و بر خط، پیگیری امکان استعلام الکترونیکی گواهی مبدا از مراجع ذی‌ربط در ترکیه و اجرای پروژه مشترک فعالان اقتصادی مجاز و افزایش تردد کامیون‌های دوکشور و انجام اقدامات لازم برای سرعت‌بخشی به تجارت را در دستور کار قرار دهد.

به گزارش ایلنا، مهدی میراشرفی در ارتباط ویدئو کنفرانسی با همتای خود، رضا تونا ‌توراگای، معاون وزیر تجارت ترکیه اظهار کرد: گمرک ایران برای برگزاری نشست مرزی به صورت حضوری در گمرک بازرگان-گوربلاغ برای اجرای آزمایشی فنی پروژه نهایی تبادل اطلاعات گمرکی به صورت الکترونیکی و برخط(on line)، با توجه به نهایی شدن توافق فیلدهای مورد تبادل اطلاعات و آزمایش موفق ارسال و دریافت رکوردهای اطلاعاتی طرفین به معاون وزیر تجارت ترکیه اعلام و مقرر شد تا جلسه‌ای مقدماتی کارشناسان فناوری اطلاعات طرفین به صورت مجازی جهت مرور نیازمندی‌ها و تنظیم برنامه، نشست حضوری و مراسم افتتاحیه در روز سه‌شنبه 25شهریور برگزار شود.
معاون وزیر اقتصاد افزود: دومین پیشنهاد گمرک ایران به طرف ترکیه‌ای پیگیری امکان استعلام الکترونیکی گواهی مبدا از مراجع ذی‌ربط در ترکیه با توجه به فرمت توافق شده بود که مقرر شد، معاون وزیر تجارت ترکیه موضوع را به مراجع ذی‌ربط و اتاق بازرگانی ترکیه منعکس و نتیجه را اعلام کند.
میراشرفی در ادامه گفت: آمادگی گمرک ایران برای امضای سند یادداشت تفاهم اجرای پروژه فعالان مجاز اقتصادی AEO و کریدور سبز ساده‌سازی شده گمرکی توسط روسای کل گمرکات دو کشور در تهران یا آنکارا که پیش‌نویس آن در سفر معاون وزیر تجارت ترکیه در مهر سال گذشته پاراف شده بود به طرف ترکیه‌ای اعلام و تصمیم گرفته شد مراتب طی نامه به صورت کتبی اعلام تا در اولین فرصت اسناد موصوف به امضای روسای کل گمرکات دو کشور برسد.
رئیس کل گمرک ایران در این گفتگوی ویدئو کنفرانسی بر سرعت‌بخشی به تجارت بین دو کشور تاکید کرد و اظهار کرد: یکی از موارد مورد تاکید از سوی ایران، افزایش ظرفیت پذیرش کامیون در گمرک گوربلاغ ترکیه (مرز بازرگان و گوربلاغ ترکیه) و افزایش پذیرش کامیون و مسافر از گمرک اسن‌دره (مرز سرو جمهوری اسلامی ایران و اسن‌دره ترکیه) مطرح و معاون وزیر تجارت ترکیه قول مساعد داد مراتب را مورد بررسی قرار دهد تا با هماهنگی آنکارا و افزایش امکانات بهداشتی و قرنطینه‌ای در این مرز و افزایش مسیرهای تردد کامیونی در گمرک گوربلاغ امکان پذیرش تا سقف 350دستگاه کامیون در روز از طرف ترک فراهم شود.
وی درباره مرز سرو گفت: در مرز زمینی سرو – اسن‌دره از 24مرداد طرف ترک اقدام به پذیرش مسافر به طور میانگین 120نفر در روز کرده است (از30/9صبح لغایت 30/6عصر) و همچنین به طور متوسط روزانه تعداد 110 کامیون خروجی به سمت ترکیه و 50دستگاه کامیون ورودی به سمت ایران تردد می‌کنند.
میراشرفی در این گفت‌وگو درباره مسافران ایرانی خروجی به سمت ترکیه نیز تاکید کرد: رفع محدودیت در پذیرش مسافرین ایرانی خروجی از کشور، با توجه به اینکه که کشور ترکیه طبق دستورالعمل وزارت داخلی و بهداشت خود فقط نسبت به پذیرش مسافران مقیم آن کشور اقدام می‌کند، مطرح و معاون وزیر تجارت ترکیه اعلام کرد از وزارتخانه‌های داخلی و بهداشت ترکیه به عنوان مراجع ذی‌صلاح موضوع پیگیری قرار خواهد داد.
معاون وزیر اقتصاد در ادامه این گفت‌وگو اظهار کرد: رفع محدودیت زمانی شروع فعالیت گمرک گوربلاغ ترکیه در پذیرش مسافر، با توجه به اینکه گمرک مذکور از ساعت 11 الی 13 نسبت به پذیرش مسافران اقدام می‌کند؛ در حالیکه گمرک بازرگان به صورت 24ساعته نسبت به پذیرش مسافران اقدام می‌کند .
رئیس کل گمرک ایران افزود: به منظور جلوگیری از ایجاد تراکم کالاهای صادراتی جمهوری اسلامی ایران در محوطه گمرک گوربلاغ ترکیه و بروز مشکلات عدیده در جلسات قبلی درخواست شده بود که گمرک ترکیه نسبت به انتقال کالاهای صادراتی ایرانی که نیاز به ارزیابی دارند، به گمرک دوبایزید اقدام کند که موضوع از طرف ترک موکول به موافقت ریاست‌جمهوری ترکیه شده بود و مقرر شد ایشان موضوع را پیگیری و نتیجه را اعلام کند.
رئیس کل گمرک ایران درباره هشتمین پیشنهاد گمرک ایران به طرف ترکیه‌ای گفت: موضوع نارضایتی رانندگان ایرانی از نحوه ارائه خدمات و نبود امکانات بهداشتی در پارکینگ گمرک گوربلاغ ترکیه، علی‌رغم اخذ هزینه ورود به پارکینگ منعکس که معاون وزیر تجارت ترکیه اعلام کرد که موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهد.
میراشرفی درباره توسعه حمل و نقل ریلی دوکشور تصریح کرد: درخواست افزایش پذیرش واگن در مرز زمینی رازی -کاپی کوی مطرح و معاون وزیر تجارت ترکیه قول پیگیری این موضوع را از راه آهن این کشور داد.
رئیس کل گمرک ایران تاکید کرد: با توجه به گزارش‌های واصل‌شده مبنی بر آسیب رساندن‌های مکرر به کالاهای صادراتی ایران هنگام ارزیابی در گمرک گوربلاغ ترکیه مراتب مطرح شد و معاون وزیر تجارت ترکیه ضمن ابراز تاسف از وقوع این موضوع، پیگیری موضوع و توجه دادن به ناظر منطقه را برای حل مشکل اعلام کرده است.
میراشرفی درباره درخواست‌های طرف ترکیه‌ای توضیح داد: معاون وزیر تجارت ترکیه نیز دو موضوع را در این گفتگوی ویدئو کنفرانسی مطرح کرد که یکی درخواست رفع ممنوعیت از واردات 68قلم از کالاهای مشمول تعرفه ترجیحی ایران برای ترکیه که قبلا در دستور کار کمیسیون مشترک ایران و ترکیه در سال 1398 قرار گرفته بود که مقرر شد مراتب از وزارت صمت پیگیری و نتیجه اعلام شود. دومین درخواست طرف ترکیه‌ای، موضوع نهایی‌سازی فاز 3 پروژه تیر الکترونیک e-TIR و درخواست تسریع در اجرای آن بود که مقرر گردید طی 3ماه آینده گمرک ایران مراتب اجرایی آن را مورد بررسی و امکان‌سنجی فنی قرار دهد.
میراشرفی در پایان افزود: با توجه به کاهش چشمگیر تجارت خارجی (صادرات و واردات) در پنج ماهه اول سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته طرفین بر رفع موانع موجود و بررسی تمامی راهکارها به منظور افزایش تجارت طرفین به منظور جبران کاهش تراز تجاری کشور در ماه‌های باقیمانده سال جاری تاکید کردند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399