دوشنبه, 24 شهریور 1399 ساعت 08:39
کد خبر: 75917

تفاهم چهارگانه ارزی بخش‌خصوصی با بانک مرکزی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در نشست مشترک رئیس اتاق ایران و تعدادی از صادرکنندگان با رئیس‌کل بانک مرکزی، بر چهار محور اصلی در زمینه ارز صادراتی توافق شد. قرار است جلسات هفتگی در بخش‌های مختلف صادراتی با حضور نمایندگان بخش خصوصی، تشکل‌ها و بانک مرکزی برای بررسی مشکلات هر حوزه در بخش بازگشت ارز صادراتی تشکیل شود.

رئیس پارلمان بخش‌خصوصی کشور عصر شنبه به همراه تعدادی از اعضای هیات رئیسه اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در نشست مشترک با رئیس‌کل بانک مرکزی شرکت کرد و از دغدغه‌های صادرکنندگان برای رفع تعهد ارزی سخن گفت.

در این نشست رئیس‌کل بانک مرکزی و نمایندگان بخش خصوصی در چهار محور اصلی تفاهم کردند. طبق مذاکرات انجام شده مقرر شد ارزش پایه صادراتی براساس توافق اتاق ایران، گمرک و بانک‌مرکزی تعدیل شود. دومین تفاهم صورت گرفته بر این اساس است که جلسات هفتگی با حضور نماینده‌های بخش‌های مختلف صادراتی با بانک مرکزی تشکیل شود. در سومین مورد قرار شد برای بازگشت ارز حاصل از صادرات بخش کشاورزی تمهیدات ویژه‌ای در نظر گرفته شود و در چهارمین مورد تفاهم مقرر شد که برای صادرات به کشورهای منطقه مثل عراق، افغانستان که مبادله با آن‌ها با دلار نیست، شرایط خاصی در نظر گرفته شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این نشست با بیان اینکه صادرکنندگان متعهد دلیلی برای رفع نکردن تعهد صادراتی‌شان ندارند تأکید کرد: درک متقابل مشکلات بانک مرکزی و صادرکنندگان توسط طرفین برای گذر از شرایط سخت کشور ضروری است و برگزاری چنین جلساتی به افزایش این همگرایی کمک می‌کند.

رئیس‌کل بانک مرکزی هم در این دیدار، ضمن قدردانی از عملکرد اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و فعالان اقتصادی در بازگشت ارزهای صادراتی به بررسی و مرور مشکلات آنان در این مسیر پرداخت.

عبدالناصر همتی تأکید کرد که بانک مرکزی تعامل با صادرکنندگان را در دستور کار دارد و از هرگونه همکاری با آنان در راستای بازگشت ارزهای صادراتی‌شان دریغ نخواهد کرد.

او با بیان اینکه صادرکننده‌ها نقشی اساسی در مقاومت اقتصادی کشور ایفا کرده و می‌کنند، بر ضرورت همدلی و تلاش جمعی صادرکننده‌ها برای عبور از شرایط سخت کنونی کشور تأکید کرد.

همتی با اشاره به تعدد وظایف بانک مرکزی، تأمین ارز کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه را اولویت اصلی بانک مرکزی دانست و گفت: باید توجه داشته باشیم که بانک مرکزی تولیدکننده ارز نیست و به ‌هر حال ناچار به اولویت‌بندی نیازهای کشور است.

رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به معرفی ۲۵۰نفر از صادرکنندگان متخلف به قوه‌قضائیه گفت: این‌ها تولیدکننده نبودند و با حق‌العمل‌کاری و روش‌های خلاف متعدد نسبت به خروج سرمایه و تخلف در اجرای تعهد صادراتی خود عمل کرده بودند و چاره‌ای جز برخورد قضایی برای بانک مرکزی باقی نگذاشتند.

همتی افزود: بانک مرکزی هیچ‌گاه بنای برخورد قضایی با صادرکنندگان واقعی و درستکار نداشته و حتی‌الامکان تعامل با آن‌ها را دنبال می‌کند.

او تصریح کرد: بانک مرکزی مشکلات صادرکنندگان در شرایط کنونی را درک می‌کند و قصدی برای فشار مضاعف بر آن‌ها ندارد.

رئیس شورای پول و اعتبار همچنین با اشاره به روند مناسب تأمین ارز در سامانه نیما ظرف روزهای گذشته گفت: در روز جاری (شنبه) ۱۲۸میلیون دلار در سامانه نیما عرضه‌شده که بیش از ۷۰میلیون دلار آن معامله‌شده است. بر همین اساس در این روزها متوسط عرضه ارز در نیما به‌صورت روزانه ۱۰۰میلیون دلار بوده و تداوم این روند نشان‌دهنده بهبود روند بازگشت ارزهای صادراتی به کشور بر مبنای سیاست‌های اتخاذشده و استقبال صادرکنندگان است.

رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به کاهش میزان صادرات کشور در سه‌ماه نخست سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا و برخی محدودیت‌ها گفت: خوشبختانه روند صادرات کشور پس از طی سه‌ماهه اول سال در حال احیاست و روند تأمین ارز کالاهای وارداتی سرعت خواهد گرفت.

در این جلسه همچنین صادرکنندگان مشکلات و موانع خود در بازگشت ارزهای صادراتی را مطرح و توجه بانک مرکزی در رفع آن‌ها را خواستار و از تلاش‌های این بانک قدردانی کردند.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399