سه شنبه, 18 شهریور 1399 ساعت 18:12
کد خبر: 75718

اختلاف 77 میلیون‌تومانی در قیمت‌های اعلامی برای بلیت پرواز تهران – استانبول

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نیلوفر فروهیده

عصر اقتصاد: شهریور همیشه یکی از ماه‌های داغ برای سفرهای تابستانی، به‌ویژه سفرهای خارجی محسوب می‌شود؛ که این رونق به طور طبیعی قیمت بلیت پروازها را افزایش می‌دهد؛ اما امسال که قیمت‌ها در بسیاری از بازارها از جمله خودرو، طلا، موبایل و لپ‌تاپ نجومی شده است، قیمت بلیت پروازهای تهران- استانبول نیز سر به فلک کشیده است.

افزایش کلی قیمت‌ بلیت پروازهای خارجی به دلیل افزایش نرخ ارز رویدادی دور از انتظار نیست اما از آنجا که ترکیه و به‌ویژه شهر استانبول یکی از مقصدهای اصلی گردشگران ایرانی به شمار می‌رود، این روزها نرخ‌هایی در این باره اعلام می‌شود که حتی با وجود عمومی شدن گرانی‌ها نیز باورپذیر به نظر نمی‌رسد.

صفحه اینستاگرام «خبرنیوزپیپر» وابسته به روزنامه خبر جنوب از قول سعیده امیری که مدیر یکی از آژانس‌های هواپیمایی معرفی شده، قیمت بلیت رفت و برگشت پرواز تهران- استانبول را ۱۰۶ میلیون تومان اعلام کرده است به گفته او، این نرخ تا قبل از عید برای رفت و برگشت نهایتا ۶ میلیون تومان بود.

البته باید در نظر گرفت که به دلیل محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا اکنون پرواز مستقیمی از تهران به استانبول وجود ندارد و مسافران ایرانی صرفا می‌توانند با پروازهای شرکت هواپیمایی قطر ایرویز و با توقفی در فرودگاه دوحه به استانبول سفر کنند.

با این حال، افزایش نجومی نرخ بلیت رفت و برگشت تهران-استانبول برای خود این مدیر آژانس هواپیمایی نیز ابهامانی ایجاد کرده است. او در این باره می‌‌گوید: «اکنون فقط هواپیمایی «قطر» به ترکیه پرواز دارد. به نظر می‌رسد سیاستی بین کشور قطر و ترکیه در این خصوص وجود دارد که نامعلوم است.»

 امیری افزوده است: «یکی از بهانه های ترکیه ، آمار مبتلایان به کرونا در ایران است که این موضوع را دلیل اصلیِ ممنوعیت پرواز از تهران به استانبول اعلام می‌کند. این در حالی است که پرواز ایرانی‌ها با هواپیمای قطر به ترکیه از نظر این کشور ممنوعیتی ندارد.»

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، دو روز پیش در حاشیه مراسم پنجمین مرحله بهره‌برداری از ناوگان ریلی در پاسخ به سوالی درباره انحصار قطر ایرویز در ترانزیت مسافران خارجی ایران در دوره انتشار ویروس کرونا گفت: «ایران‌ایر اکنون نه مقصد اروپایی را پوشش می‌دهد. در همین ایام سهم جابه‌جایی ایران‌ایر افزایش یافته و مردم اگر با ایرلاین ملی تردد داشته باشند زودتر به مقصد می‌رسند.»

او درباره ترانزیت مسافران ایرانی با هواپیمایی ترکیه نیز گفت: «ترکیش‌ایرلاین هنوز برای انجام پروازهای ایران- ترکیه اعلام آمادگی نکرده و زمان خود را چندین بار به عقب انداخته است که خارج از کنترل ماست اما پیش بینی می‌کنم که تا مهر امسال پروازهای ترکیش ایرلاین نیز از سر گرفته شود.»

با وجود همه این توضیحات و دو مرحله شدن سفر به استانبول، از آنجا که قیمت بالای 100 میلیون تومان برای بلیت رفت‌و برگشت غافلگیرکننده بود، بر آن شدیم تا با چند آژانس هواپیمایی تماس بگیریم و از آنان در این باره پرس‌وجو کنیم

آژانس هواپیمایی طاهاگشت نرخ بلیت تهران –استانبول برای رفت در  تاریخ 29 شهریور و برگشت در تاریخ 1 مهر را با پرواز قطرایرویز را  29 میلیون تومان و آژانس الی‌گشت نیز  قیمت بلیت در همان تاریخ و همان پرواز را 32 میلیون تومان اعلام کردند. البته متصدی فروش این آژانس گفت اگر تاریخ بلیت را برای تاریخ نزدیک ‌تربخواهید قیمت به 47 میلیون تومان هم می‌رسد. آژانس علی‌بابا هم در سایت قیمت بلیت را 23 میلیون درج کرده بود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399