دوشنبه, 10 شهریور 1399 ساعت 15:31
کد خبر: 75332

اطلاعات تکميلي

  • خبر خوب مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان برای معلمان؛

معلمان منتظر واریز ۳۵۰۰ میلیارد تومان دیگر از سودشان در سال جاری باشند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مهدی نیکدل، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به روند رو به رشد سود صندوق ذخیره فرهنگیان گفت:صندوق بعد از حواشی که برای آن ایجاد شد با شعار حمایت از حقوق معلمان تلاش کرد تا فعالیت‌های خود را ادامه داده و وارد بورس شود.

وی ادامه داد: در طی این چهارسال تلاش کردیم تمامی فعالیت‌های صندوق ذخیره فرهنگیان را در 4 شرکت هولدینگ نفت و انرژی، هولدینگ مالی و سرمایه‌گذاری، هولدینگ خدمات، هولدینگ ساختمان و هولدینگ متمرکز کردیم و اگرچه تصمیممان بر این بود که این شرکت‌ها را به طور تدریجی وارد بورس کنیم اما با دستور وزیر آموزش و پرورش این مساله تسریع شد.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره حمایت وزیر آموزش و پرورش از بورسی شدن دارایی‌های صندوق ذخیره فرهنگیان خاطرنشان کرد: آقای حاجی میرزایی در نامه‌ای به من دستور دادند که ورود هولدینگ‌های زیرمجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان را در بورس تسریع بخشیده و ارزش افزوده آن را با سود روز محاسبه و در زمان تسویه حساب به معلمان پرداخت شود.
وی ادامه داد: این دستور بسیار به ما کمک کرد که این سازوکارها را ساماندهی کنیم و به این منظور گروه مطالعاتی تشکیل شده است و این مساله به صورت دورکاری در حال انجام است.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان تصریح کرد: ارزش دفتری دارایی‌های صندوق رقمی معادل 6700 میلیارد تومان است اما ارزش روز این دارایی‌ها ده برابر این رقم است که این نکته مهمی است که معلمان باید از این مساله آگاهی داشته باشند.
وی ادامه داد: معلمانی که عضو این صندوق نباشند، متاسفانه از این تسهیلات محروم می‌شوند و وظیفه ما این است که این دارایی‌های این چهار شرکت را به سمت بورسی شدن ببریم تا ارزش روز این دارایی‌ها شفاف شود.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان اظهار کرد: در غیاب شفافیت است که فساد صورت می‌گیرد و اگر همه امور شفاف باشد و معلمان نسبت به این مساله آگاهی داشته باشند، امکان فساد کم می‌شوند و یکی از راه‌های مبارزه با فساد ایجاد شفافیت است.
نیکدل خاطرنشان کرد: از طرفی تلاش کردیم که فعالیت‌های متفرقه و با سود کم را متوقف کنیم و اگر شرکتی زیان‌ده است، را بفروشیم و یا فعالیت آن را متوقف کنیم.
وی ادامه داد: از ابتدا شعارمان بر این مساله متمرکز بوده است که تلاش ما بر مدیریت سرمایه متمرکز است و اصلا قصد بنگاهداری را نداریم و کاری که بخش خصوصی بهتر از ما انجام می‌دهد، چرا باید به آن ورود کنیم.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان خاطرنشان کرد: ما باید به سراغ کارهایی برویم که در آن مزیت نسبی داریم و جمعیت بزرگ معلمان کشورمان مزیت نسبی است که ما از آن برخوردار هستیم و ما تصمیم داریم تا از فرهنگ و هویت جامعه معلمان کشور استفاده کنیم.
وی ادامه داد: ما در تلاش هستیم که به حوزه‌هایی وارد شویم که بخش خصوصی توان واردشدن به آن را ندارند بنابراین ما وارد فعالیت‌های اقتصادی بزرگ پتروشیمی شدیم.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان تصریح کرد: در یک بنگاه اقتصادی هزاران فعالیت صورت می‌گیرد اما نبض اقتصادی هر بنگاهی سود و مزایای آن است که این مساله برای ما اهمیتی بالایی دارد و وظیفه اصلی ما در صندوق ایجاد صندوقی برای فرهنگیان بوده و هست.
وی ادامه داد: فلسفه ایجاد این صندوق تلاش برای رفاه بیشتر معلمان در زمان بازنشستگی است که اگرچه این مساله برای زمان حال درنظر گرفته نشده بود اما با توجه به اینکه در اساسنامه اشاره‌ای به این مساله شده بود، برنامه‌هایی را به این منظور هم در نظر گرفتیم.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان ادامه داد: در این شرایط ما وارد سهم‌هایی در بورس می‌شویم که حاشیه سود آنان از امتیاز بالایی برخوردار باشد و به همین دلیل سال 95 وقتی ما وارد صندوق شدیم، سود آن 240 میلیاردتومان بود که در سال 96 این میزان به 284 میلیارد تومان و در سال 97 این رقم به 620 میلیارد تومان رسید که نهایتا در سال 98 این رقم به میزان 1100 میلیارد تومان رسید.
نیکدل خاطرنشان کرد: پیش‌بینی ما این است که در سال 99 این سود به رقم ۳۵۰۰ میلیارد تومان در سال می‌رسد.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان تصریح کرد: برای مثال اگر معلمی در تمام طول خدمت خود رقمی معادل 4 تا 5 میلیون تومان در تمام طول خدمت خود به ما داده است، این میزان تنها در سال گذشته سودی بالای 6 میلیون تومان خواهد داشت و این مساله در سال آینده به سه برابر این میزان می‌رسد.
نیکدل با بیان این توصیه به همه معلمان که با عضویت در این صندوق از خدماتش استفاده کنند، خاطرنشان کرد: توصیه و تاکید جدی ما این است که معلمانی که بازنشسته می‌شوند، از صندوق تسویه حساب نکنند و اجازه دهند که با همین نسبت سود کنند.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان ادامه داد: سود مالی صندوق ذخیره فرهنگیان متناسب با اتمام سال تحصیلی است و تمام تلاشمان بر این است که مجمع را تا آخر دی ماه برگزار کنیم و بتوانیم این سود را تا دی ماه تقسیم شده و به حساب معلمان واریز شود.
وی ادامه داد: رقمی که امروز پرداخت می‌شود نزدیک به 130 میلیارد تومانی است که این اختصاص به معلمانی دارد که با صندوق ذخیره فرهنگیان تسویه کرده‌اند اما 1100 میلیارد در حساب صندوق برای معلمانی که همچنان عضو صندوق هستند، وجود دارد و این رقم در حساب آنان واریز می‌شود.
نیکدل خاطرنشان کرد: املاک موسسه و هرآنچه که موسسه دارد، با پول معلمان خریداری شده است و همه متعلق به جامعه فرهنگیان است و امیدواریم که در آینده بازنشستگان را نیز در این سود سهیم کنیم.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان به سوالی در خصوص اینکه چه تمهیداتی برای عضویت معلمان حق التدریسی و قراردادی و استفاده از سودش برای آنان در نظر گرفته شده است، پاسخ داد و گفت: از دید ما هرکس که بتواند کد کسر حقوق بگیرد، چه نیروی ستادی و چه نیروی آموزشی می‌تواند عضو صندوق شود.
وی به سوالی دیگری در خصوص اینکه بازنشستگانی که با صندوق تسویه حساب کرده‌اند، با چه تمهیداتی می‌توانند از عضویت صندوق استفاده کنند، تصریح کرد: این مساله را از هیات امنا درخواست کردیم که برای بازنشستگان هم بتوانیم کاری انجام دهیم اما بر اساس قانون ما اجازه این کار را نداریم ولی درصددیم که این مساله به صورت اضطراری بررسی شده تا بازنشستگان به صندوق برگردندند و پول دریافت شده توسط آنان هم به صورت قسطی به صندوق پرداخت شود؛ هرچند که این مساله باید در هیات امنا گرفته شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399