یکشنبه, 26 مرداد 1399 ساعت 08:10
کد خبر: 74683

رئیس اتاق اصناف: استفاده از ظرفیت تبصره ماده 100 قانون مالیات‌ الزامی نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم سازوکار تعیین مالیات مقطوع را مشخص کرده است

رئیس اتاق اصناف ایران تأکید کرد الزامی در استفاده مؤدیان از ظرفیت تبصره ماده ۱۰۰ وجود ندارد و هر فردی که فکر می کند این ظرفیت برایش مطلوب است، از آن استفاده کند، در غیر این صورت می تواند از طریق اظهار‌نامه مالیاتی اقدام کند.

 قانون  مالیات های مستقیم در ماده 100مقرر می‌دارد: مودیان موضوع این فصل این قانون مکلف‌اند اظهارنامه مالیاتی مربوط به فعالیت‌های شغلی خود را در یک سال مالیاتی برای هر واحد شغلی یا برای هر محل جداگانه طبق‌ نمونه‌ای که وسیله سازمان امور مالیاتی کشور تهیه خواهد شد تنظیم و تا آخر خرداد سال بعد به اداره امور مالیاتی محل شغل خود تسلیم و مالیات ‌متعلق را به نرخ مذکور در ماده (131) این قانون پرداخت کنند.
تبصره: سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند برخی از مشاغل یا گروه هایی از آنان را که میزان فروش کالا و خدمات سالانه آنها حداکثر ده برابر معافیت موضوع ماده(84) این قانون باشد از انجام بخشی از تکالیف از قبیل نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف کند و مالیات مودیان مذکور را به‌صورت مقطوع تعیین و وصول نماید. در مواردی که مودی کمتر از یک سال مالی به فعالیت اشتغال داشته باشد مالیات متعلق نسبت به مدت اشتغال محاسبه و وصول می‌شود.
سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران در گفت و‌گو با تسنیم در خصوص مالیات صنوف گفت: هر ساله باید به سال مالیاتی اصناف رسیدگی شود که بخشی از صنوف از طریق اظهارنامه‌‍های مالیاتی درآمدها و هزینه‌های خود را اعلام می‌کردند و متناسب با سودی که داشتند و بر اساس ظرفیت قانون، یا مالیات پرداخت می‌کردند و یا معاف می شدند.
وی ادامه داد: واحدهای کوچک امکان نگهداری دفاتر مالی خود را ندارند. همچنین سال گذشته اتفاقاتی همچون، سیل، زلزله، تحریم و در نهایت نیز کرونا رخ داد، قانون اختیار داده است که می‌توانند از مالیات مقطوع استفاده کنند. البته از این ظرفیت در سال‌های گذشته نیز استفاده شده است.
ممبینی تصریح کرد: در کنار این قوانین، قرار شد سازمان امور مالیاتی از ظرفیت ]تبصره[ ماده ۱۰۰ نیز استفاده کند، زیرا زمانی که برخی از مودیان نتوانند از عملکرد مالی خود دفاع کنند، ظرفیتی که در ماده ۱۰۰ وجود دارد، می تواند کمک حال آنها باشد.
وی در خصوص تعطیلی برخی واحد های صنفی و تداوم آن اظهار کرد: هر هفته ستاد ملی کرونا با رصد بازار و شرایط شیوع کرونا، در خصوص تداوم تعطیلی برخی صنوف و یا کاهش و افزایش آن تصمیم گیری می کند.
ممبینی با اشاره به اینکه همچنان تالارها و قهوه خانه ها در کل کشور تعطیل است، گفت: آرایشگاه های زنانه و مردانه نیز مناطق قرمز تعطیلی است و به اصناف توصیه می‌کنیم سعی کنند با رعایت کامل پروتکل ها، همراهی لازم را داشته باشند تا مشکل در ادامه فعالیت آنها ایجاد نشود.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399