سه شنبه, 21 مرداد 1399 ساعت 08:56
کد خبر: 74536

اطلاعات تکميلي

  • عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد از نتایج تصمیمات اخیر وزارت صمت خبر داد:

کاهش تقاضای سفته بازی در بازار فولاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سیدرضا شهرستانی عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره کاهش قیمت فولاد در روزهای اخیر، آن را یکی از نتایج مثبت تصمیمات اخیر وزارت صمت در مدیریت تقاضای فولاد دانست و گفت: با تصمیماتی که وزارت صمت در یکی دو ماه اخیر و پس از روی کار آمدن دکتر مدرس خیابانی به عنوان سرپرست این وزارتخانه اتخاذ کرده، خوشبختانه تقاضای سفته بازی و سوداگری از بازار فولاد در حال خارج شدن است که نتیجه این اقدام مهم، کاهش قیمت فولاد هم در بورس کالا و هم در کف بازار است.

شهرستانی اضافه کرد: در اردیبهشت ماه که معاونت معدنی وزارت صمت معاملات را یکی پس از دیگری ابطال می کرد، تقاضای شمش فولادی در بورس کالا به بیش از 680 هزار تن رسید اما با تدابیری که دکتر مدرس خیابانی و معاونین ایشان در مدیریت تقاضا اتخاذ کرده اند، شاهد هستیم که این رقم در تیرماه بیش از 35 درصد کاهش پیدا کرده و به حدود 450 هزار تن رسیده است. این در حالی است که میزان تقاضا برای شمش تا 20 مرداد ماه، به 124 هزار تن کاهش پیدا کرده که با توجه به عرضه های باقیمانده تا پایان مردادماه، احتمالا این عدد حداکثر به 350 هزار تن خواهد رسید. در واقع با تصمیمات صحیحی که اتخاذ شده، میزان تقاضای شمش فولادی ظرف کمتر از 2 ماه به نصف رسیده است و این به معنی کاهش تقاضای سفته بازی و دلالی برای این محصول در بورس کالا است.
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطر نشان کرد: علاوه بر مدیریت تقاضا، مدیریت عرضه نیز در وزارت صمت در حال انجام است که بر اساس آن کل عرضه ورق و بخش عمده ای از عرضه شمش و میلگرد در بورس کالا انجام خواهد شد که موجب شفافیت بیشتر و کوتاه شدن دست واسطه ها از بازار فولاد می گردد.
شهرستانی همچنین تصریح کرد: برای تکمیل این اقدامات مثبت، یک کار دیگر هم لازم است و آن اجرایی شدن برنامه تخصیص آهن اسفنجی به واحدهای ذوب القایی است چرا که این واحدها تقریبا هیچ سهمیه ای در سه ماهه دوم سال جاری دریافت نکرده اند و واحدهای تولیدکننده آهن اسفنجی هم زیر بار بخشنامه معاونت معدنی وزارتخانه نرفته اند. لذا اگر این سهمیه ها با قیمت های مصوب در اختیار واحدهای ذوب القایی قرار گیرد، این شرکت ها که بیش از 4.5 میلیون تن در سال تولید دارند، می توانند عرضه شمش در بورس کالا را افزایش دهند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399